Existuje veľa otázok, ktoré si musí človek zhodnotiť v tejto dobe: Ako strata zamestnania ovplyvní finančný príjem domácnosti? Pokryje podpora v nezamestnanosti moje náklady? Zmení sa môj životný štýl? Na akú dlhú dobu si môžem dovoliť byť nezamestnaný?Akú mám šancu nájsť si v mojom obore v tomto období dobré zamestnanie?
Myslím, že veľa ľudí sa zaoberalo a v súčastnosti sa aj zaoberá týmito otázkami. Možno ste účastníkom hromadného prepúšťania, kedy ste bol postavený pred hotovú vec: “Od zajtra som bez práce, a teda bez finančného príjmu.“
V súvislosti s ukončením pracovného pomeru sú dôležité dokumenty, ktoré by ste si mali nechať vyhotoviť zamestnávateľom:
- zápočtový list
- tento dokument by ste mali dostať od zamestnávateľa automaticky. A čo to vlastne je? Zápočtový list je dokument, kde je uvedený dátum ukončenia pracovného pomeru a jeho dôvod. Okrem toho obsahuje čerpanie dovolenky v kalendárnom roku, zvyšok dní, ktoré zostávajú a rôzne zrážky zo mzdy. Neskôr ho budete potrebovať u ďalšieho zamestnávatelia pri nástupe alebo na úrade práce pri podaní žiadosti o zamestnanie.
- posudok o pracovnej činnosti – referencie
- na vašu žiadosť by ste mali obdržať vypracované referencie najneskôr do 15 dní ohľadom vášho pracovného výkonu. Pokiaľ Vám vyhotoví zamestnávateľ taký posudok s ktorým nesúhlasíte, je možné sa odvolať voči nemu najnekôr do 3 mesiacov od jeho vystavenia.
- dokument o výške priemerného čistého zárobku
- ten budú od vás požadovať na úrade práce pre vypočítanie podpory v nezamestnanosti.
- evidenčný list dôchodkového poistenia
- je dôležitý pre priznanie starobného dôchodku. Zamestnávateľ má povinnosť zaslať ho na príslušnú sociálnu poisťovňu.
- potrvdenie o zdanitelných príjmoch
- to môžete získať na vlastné vyžiadanie. Budete ho potrebovať k ročnému zúčtovaniu odvedených záloh na daň zo závislej činnosti u nového zamestnávateľa alebo ak budete podávať daňové priznanie osobne.
Po vykonaní tejto administratívnej časti, je potrebné začať riešiť zahlásenie sa na príslušnom úrade práce. Táto povinnosť je možná do 7 dní, aby ste mohli byť zaradený medzi uchádzačov o zamestnanie nasledujúcim dňom ako ste rozviazali pracovný pomer so zamestnávateľom. K žiadosti o zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie nie je potrebné dokladovať zápočtový list. Stačí ak predložíte občiansky preukaz a potvrdenie s presným dňom ukončenia pracovného pomeru. Nárok na dávky v nezamestnanosti má každý, kto odvádzal 3 roky za posledné 4 roky alebo minimálne 2 roky za obdobie posledných 4 rokov pracovného pomeru na dobu určitú. Vyplácanie dávok je v prvom prípade 6 mesiacov a v druhom prípade len 4 mesiace. Výška podpory v nezamestnanosti je 50% denného vymeriavaceho základu.(Čítajte viac o dávke v nezamestnanosti )
Po registrácií na úrade práce je dôležité, aby si človek zmapoval pracovný trh a jednotlivé možnosti v jeho okolí. Pracovné úrady ponúkajú množstvo rekvalifikačných kurzov, ktoré môžu zlepšiť pracovnú pozíciu na trhu. Vlastná aktivita je tiež dobrý prostriedok ako nájsť rýchlo dobré zamestnanie. Častokrát stačí stretnúť niekoho známeho, kto Vám odporučí podnik alebo kontakt na koho sa obrátiť. Referencie od zamestnávateľa, aktívny prístup k práci a kvalifikačné predpoklady určite pôsobia na budúceho zamestnávateľa ako výborný ukazovateľ. Súčasným trendom zo strany zamestnávateľa sa stávajú oveľa viac populárne polovičné úväzky alebo práca na živnostenský list. Je to tak! Častokrát to však môže pomôcť preklenúť finančné problémy.