Zmeny v dôchodkovom sporení: Od nižších poplatkov až po nové garancie pri sporení

Miroslava Katreníková | rubrika: Článok | 6. 7. 2009
Od 1. júla 2009 vstúpil v platnosť Zákon č. 137/2007 Z.z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 43/2004 Z.z. o starobnom dôchodkovom sporení. Nová úprava prináša zmeny, ktoré potešia obzvlášť sporiteľov.
Zmeny v dôchodkovom sporení: Od nižších poplatkov až po nové garancie pri sporení

Zdroj: Shutterstock

Hlavné zmeny sa dotkli predovšetkým oblasti odmien dôchodkových správcovských spoločností a taktiež im pribudli nové povinnosti, ako napríklad zriadenie a vedenie garančného účtu, či porovnávanie zhodnotenia v konzervatívnom fonde a zloženia majetku vo vyváženom a rastovom fonde.

Nový typ odmeny pre dôchodkovú správcovskú spoločnosť

Obzvlášť podrobnejšia úprava sa dotkla práve oblasti odmeny pre dôchodkovú správcovskú spoločnosť (ďalej DSS).

Na jednej strane došlo k zníženiu odplaty za správu fondu. Úroková sadzba klesla z  pôvodných 0,065 % priemernej mesačnej čistej hodnoty majetku v dôchodkovom fonde na 0,025 %.

Na druhej strane však pribudol tretí druh odmeny, na ktorú má DSS nárok každých 6 mesiacov, a to odplata za zhodnotenie prostriedkov za uplynulých šesť mesiacov vo fonde maximálne do výšky 5,6 % zo sumy zhodnotených prostriedkov. Táto odmena je správcovskej spoločnosti vyplácaná  z garančného účtu.

Cieľom tejto odmeny je zvýšiť motiváciu spoločností, aby investovaním prostriedkov vložených do fondu dosahovali čo najvyšší zisk – pochopiteľne v rámci možností vyplývajúcich z charakteru fondu a situácie na kapitálovom trhu.

Zriadenie garančného  účtu

„Po novom“ pribudla DSS-ke povinnosť viesť garančný účet ku každému dôchodkovému fondu. Dôchodkové jednotky na tomto účte sa evidujú oddelene od osobných dôchodkových účtov. Majetok uložený na garančnom účte  môže správcovská spoločnosť použiť:

  • buď na úhradu odplaty za zhodnotenie prostriedkov fondu
  • alebo na zvýšenie aktuálnej hodnoty dôchodkovej jednotky.

Porovnávanie výkonnosti  a zloženia majetku dôchodkových fondov s referenčnými hodnotami

Dôchodková správcovská spoločnosť musí taktiež porovnávať výkonnosť fondov, ktoré spravuje s referenčnými hodnotami. Referenčnú hodnotu konzervatívneho fondu vyhlasuje Národná banka Slovenska. Každá DSS musí od 1. júla 2009 dosiahnuť výkonnosť konzervatívneho dôchodkového fondu minimálne na úrovni referenčnej hodnoty konzervatívneho fondu.

V prípade, že výkonnosť (zhodnotenie) v konzervatívnom fonde nedosiahne túto hodnotu, môže Národná banka Slovenska udeliť dôchodkovej správcovskej spoločnosti nie len sankcie ale aj povinnosť doplniť do fondu majetok, aby sa dosiahlo zhodnotenie fondu aspoň na úroveň referenčnej hodnoty.

Podobne ako u konzervatívneho fondu, tak aj pri vyvážených a rastových fondoch vyhlasuje NBS referenčné hodnoty. Avšak v tomto prípade sa porovnávajú zloženia majetku vyváženého či rastového fondu so zložením referenčnej hodnoty týchto fondov.

Zmeny vo všetkých troch upravovaných oblastiach by mali prispieť k zvýšeniu bezpečnosti sporených prostriedkov sporiteľov ako aj k zvýšeniu transparentnosti celého systému.

Miroslava Katreníková

 Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Chystáte sa do dôchodku v roku 2025? PREHĽAD podmienok a koľko peňazí vám dajú

1. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Chystáte sa do dôchodku v roku 2025? PREHĽAD podmienok a koľko peňazí vám dajú

Chystáte sa na dôchodok v roku 2025? Potrebujete poznať podmienky a postup pri podávaní žiadosti. Zároveň zvážte, či sa vám to v tomto roku oplatí. Pripravili sme pre vás užitočné kalkulačky... celý článok

Slováci nerozumejú, čo je dôchodok: Prichádza kruté prekvapenie, keď zistia, koľko (ne)dostanú

28. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Slováci nerozumejú, čo je dôchodok: Prichádza kruté prekvapenie, keď zistia, koľko (ne)dostanú

Viac než polovica Slovákov považuje lepší dôchodok za jednu zo svojich najväčších životných priorít. Napriek tomu dôchodok od štátu v súčasnosti pokrýva len polovicu príjmu, pričom... celý článok

Prekvapenie pre 159 000 dôchodcov: štát im automaticky zvyšuje dôchodky

27. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Prekvapenie pre 159 000 dôchodcov: štát im automaticky zvyšuje dôchodky

Viac ako 159-tisíc dôchodcov na Slovensku čaká v apríli 2025 príjemné prekvapenie – zvýšenie starobného alebo predčasného starobného dôchodku. Tento krok Sociálnej poisťovne sa týka... celý článok

Rodičovi nestačí dôchodok: čo mu musíte platiť, ak je v domove dôchodcov a čo, ak je doma

27. 3. 2025 | Barbora Magočová

Rodičovi nestačí dôchodok: čo mu musíte platiť, ak je v domove dôchodcov a čo, ak je doma

Dôchodok je pre mnohých seniorov spravidla jediným príjmom, z ktorého si hradia náklady na svoje potreby. Rastúce ceny a zvýšené výdavky súvisiace s postupným zhoršovaním zdravotného... celý článok

Štát má problém za stovky miliónov eur: predčasných dôchodcov je priveľa

26. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Štát má problém za stovky miliónov eur: predčasných dôchodcov je priveľa

Analytici z projektu Dáta bez pátosu upozorňujú na alarmujúci nárast počtu predčasných dôchodcov, ktorý v prvých mesiacoch tohto roka dosiahol takmer 8 000 ľudí. Minister práce Erik... celý článok