Zmeny v dôchodkovom sporení: Od nižších poplatkov až po nové garancie pri sporení

Miroslava Katreníková | rubrika: Článok | 6. 7. 2009
Od 1. júla 2009 vstúpil v platnosť Zákon č. 137/2007 Z.z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 43/2004 Z.z. o starobnom dôchodkovom sporení. Nová úprava prináša zmeny, ktoré potešia obzvlášť sporiteľov.
Zmeny v dôchodkovom sporení: Od nižších poplatkov až po nové garancie pri sporení

Zdroj: Shutterstock

Hlavné zmeny sa dotkli predovšetkým oblasti odmien dôchodkových správcovských spoločností a taktiež im pribudli nové povinnosti, ako napríklad zriadenie a vedenie garančného účtu, či porovnávanie zhodnotenia v konzervatívnom fonde a zloženia majetku vo vyváženom a rastovom fonde.

Nový typ odmeny pre dôchodkovú správcovskú spoločnosť

Obzvlášť podrobnejšia úprava sa dotkla práve oblasti odmeny pre dôchodkovú správcovskú spoločnosť (ďalej DSS).

Na jednej strane došlo k zníženiu odplaty za správu fondu. Úroková sadzba klesla z  pôvodných 0,065 % priemernej mesačnej čistej hodnoty majetku v dôchodkovom fonde na 0,025 %.

Na druhej strane však pribudol tretí druh odmeny, na ktorú má DSS nárok každých 6 mesiacov, a to odplata za zhodnotenie prostriedkov za uplynulých šesť mesiacov vo fonde maximálne do výšky 5,6 % zo sumy zhodnotených prostriedkov. Táto odmena je správcovskej spoločnosti vyplácaná  z garančného účtu.

Cieľom tejto odmeny je zvýšiť motiváciu spoločností, aby investovaním prostriedkov vložených do fondu dosahovali čo najvyšší zisk – pochopiteľne v rámci možností vyplývajúcich z charakteru fondu a situácie na kapitálovom trhu.

Zriadenie garančného  účtu

„Po novom“ pribudla DSS-ke povinnosť viesť garančný účet ku každému dôchodkovému fondu. Dôchodkové jednotky na tomto účte sa evidujú oddelene od osobných dôchodkových účtov. Majetok uložený na garančnom účte  môže správcovská spoločnosť použiť:

  • buď na úhradu odplaty za zhodnotenie prostriedkov fondu
  • alebo na zvýšenie aktuálnej hodnoty dôchodkovej jednotky.

Porovnávanie výkonnosti  a zloženia majetku dôchodkových fondov s referenčnými hodnotami

Dôchodková správcovská spoločnosť musí taktiež porovnávať výkonnosť fondov, ktoré spravuje s referenčnými hodnotami. Referenčnú hodnotu konzervatívneho fondu vyhlasuje Národná banka Slovenska. Každá DSS musí od 1. júla 2009 dosiahnuť výkonnosť konzervatívneho dôchodkového fondu minimálne na úrovni referenčnej hodnoty konzervatívneho fondu.

V prípade, že výkonnosť (zhodnotenie) v konzervatívnom fonde nedosiahne túto hodnotu, môže Národná banka Slovenska udeliť dôchodkovej správcovskej spoločnosti nie len sankcie ale aj povinnosť doplniť do fondu majetok, aby sa dosiahlo zhodnotenie fondu aspoň na úroveň referenčnej hodnoty.

Podobne ako u konzervatívneho fondu, tak aj pri vyvážených a rastových fondoch vyhlasuje NBS referenčné hodnoty. Avšak v tomto prípade sa porovnávajú zloženia majetku vyváženého či rastového fondu so zložením referenčnej hodnoty týchto fondov.

Zmeny vo všetkých troch upravovaných oblastiach by mali prispieť k zvýšeniu bezpečnosti sporených prostriedkov sporiteľov ako aj k zvýšeniu transparentnosti celého systému.

Miroslava Katreníková

 Ďalšie články autora.

Najvýhodnejšie cestovné poistenie

Chcem sa poistiť

Naša online kalkulačka vám umožní porovnať ceny a podmienky rôznych poisťovní, aby ste mohli cestovať bez starostí.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Slovenskí dôchodcovia prichádzajú o stovky eur, štát ich trestá za účasť v druhom pilieri

22. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Slovenskí dôchodcovia prichádzajú o stovky eur, štát ich trestá za účasť v druhom pilieri

Ak si sporíte v druhom pilieri, možno vás prekvapí, že štát vám pri odchode do dôchodku zníži štátny dôchodok. Podstatou krátenia je, že odvody do druhého piliera sa nevyužívajú na... celý článok

Sociálna poisťovňa upozorňuje na jednorazový výber úspor z 2. dôchodkového piliera. Pozor, čoskoro príde zmena

21. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Sociálna poisťovňa upozorňuje na jednorazový výber úspor z 2. dôchodkového piliera. Pozor, čoskoro príde zmena

Sociálna poisťovňa upozorňuje na dôležité zmeny v systéme výberu úspor z druhého piliera. Od roku 2026 čakajú budúcich dôchodcov nové pravidlá, ktoré umožnia kombinovaný výber časti... celý článok

Dôchodok 2025: Od 1. januára končí jeden typ dôchodku (prehľad zmien)

18. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Dôchodok 2025: Od 1. januára končí jeden typ dôchodku (prehľad zmien)

Od 1. januára 2025 sa ruší rodičovský dôchodok a nahrádza ho príspevok z daní detí. Zvyšuje sa však minimálny a trinásty dôchodok a tiež sa bude valorizovať. Prinášame prehľad zmien... celý článok

Invalidné dôchodky od januára porastú. KALKULAČKA vám vypočíta, o koľko

15. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Invalidné dôchodky od januára porastú. KALKULAČKA vám vypočíta, o koľko

Od januára 2025 sa zvyšujú invalidné dôchodky o každoročnú valorizáciu. Táto úprava, stanovená Štatistickým úradom Slovenskej republiky, dosiahla hodnotu 2,1 % za prvý polrok 2024.... celý článok

Sociálna poisťovňa vie vyplácať dôchodok až 7 spôsobmi. Vedeli ste o nich?

12. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Sociálna poisťovňa vie vyplácať dôchodok až 7 spôsobmi. Vedeli ste o nich?

Sociálna poisťovňa ponúka penzistom až sedem rôznych spôsobov, ako môžu dostávať svoj dôchodok, od klasického prevodu na účet až po vyplácanie na účet manžela či priamo do zariadení... celý článok