Prečo si zvoliť prvý dôchodkový pilier?

Miroslava Katreníková | rubrika: Článok | 8. 12. 2008
Pri zostavovaní štátneho rozpočtu na rok 2009 započítala vláda aj očakávania, že až 150 tisíc sporiteľov opustí druhý dôchodkový pilier. Sú tieto očakávania opodstatnené. Je skutočne priebežný dôchodkový systém, teda prispievanie len do prvého piliera, až tak výhodnejšie, než fondové sporenie?
Prečo si zvoliť prvý dôchodkový pilier?

Zdroj: Shutterstock

V prípade, že sa rozhodnete byť účastníkom „starého“ priebežného dôchodkového systému, bolo by dobré, aby ste boli zoznámení nielen s výhodami ale aj nevýhodami spomínaného systému.

V prvom rade je potrebné si uvedomiť, že priebežne financovaný dôchodkový systém je založený predovšetkým na princípe medzigeneračnej solidarity. Dôchodky vyplácané súčasným poberateľom sú platené z platieb ekonomicky aktívnej populácie. V čase, keď sa súčasní prispievatelia dostanú do dôchodkového veku, budú odkázaní na mieru solidarity budúcej aktívnej generácie.

Cyklické kolísanie v ekonomike a na finančných trhoch

Výhodou systému priebežného financovania dôchodku je jeho istá odolnosť voči kolísaniu v ekonomike a na finančných trhoch. Je to dané samotným mechanizmom stanovovania výšky dôchodku. Mechanizmus je založený na vývoji miezd. V nepriaznivých obdobiach (či obdobiach krízy) nie sú mzdové výkyvy až tak výrazné ako na finančných trhoch.

Valorizácia, teda pravidelné zvyšovanie vyplácaných dôchodkových dávok

Valorizácia vyplácaného dôchodku je skutočnosťou v médiách menej zmieňovanou, no jej významnosť je pomerne podstatná. V jednopilierovom dôchodkovom systéme sa totiž „počíta“ so zvyšovaním dôchodku v závislosti od inflácie (rastu spotrebiteľských cien) a rastu miezd.

Naproti tomu v zákone, ktorý upravuje fungovanie druhého dôchodkového piliera, nie sú uvedené žiadne podmienky pre valorizáciu. To znamená, že v čase odchodu do dôchodku si sporiteľ dojedná s DSS doživotný dôchodok, ktorý mu bude vyplácaný doživotne. Nikde sa ale neupravuje, či a ako bude tento doživotný dôchodok navršovaný.

Administratívne náklady

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny  SR  s obľubou argumentuje: “Administratívne náklady nemajú negatívny vplyv na výšku dôchodku“. Inak povedané, dôchodkové správcovské spoločnosti si účtujú poplatky za vedenie osobného dôchodkového účtu a za správu majetku dôchodkového fondu. Tieto poplatky sú hradené sporiteľmi. O túto čiastku sú znižované ich úspory a v konečnom dôsledku i dôchodok.

Naproti tomu v prvom pilieri vznikajú administratívne náklady v súvislosti s tvorbou správneho fondu. Tento fond slúži na financovanie administrátora, teda Sociálnej poisťovne. O výšku poplatku sa znižuje odvedené poistné do Sociálnej poisťovne. Na stanovenie výšky dôchodku celkové odvedené poistné nemá žiadny vplyv.

Keď sa pozrieme na súčasný stav hospodárenia Sociálnej poisťovne, nie je možné nevšimnúť si každoročné „deficity“. Vyplatené dôchodky prevyšujú prijaté poistné. Potom sa však naskytuje otázka, z akých prostriedkov je spomínaný rozdiel doplatený?


Citlivosť na demografický vývoj

Citlivosť na demografický vývoj predstavuje hlavný dôvod, prečo vlády vyspelých krajín usilujú o zreformovanie priebežného dôchodkového systému. Starosť o to, „či bude mať kto pracovať na dôchodky“, náleží „mladej“ generácii, teda osobám, ktorým zostáva do dôchodku 20 a viac rokov.

Nemožnosť dedenia

Jednou z výhod, ktoré prinieslo fondové financovanie, je možnosť v prípade predčasnej smrti sporiteľa previesť nasporené prostriedky  na pozostalých. Túto možnosť priebežný dôchodkový systém neumožňuje.

Miroslava Katreníková

 Ďalšie články autora.

Najvýhodnejšie cestovné poistenie

Chcem sa poistiť

Naša online kalkulačka vám umožní porovnať ceny a podmienky rôznych poisťovní, aby ste mohli cestovať bez starostí.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Sociálna poisťovňa upozorňuje na jednorazový výber úspor z 2. dôchodkového piliera. Pozor, čoskoro príde zmena

21. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Sociálna poisťovňa upozorňuje na jednorazový výber úspor z 2. dôchodkového piliera. Pozor, čoskoro príde zmena

Sociálna poisťovňa upozorňuje na dôležité zmeny v systéme výberu úspor z druhého piliera. Od roku 2026 čakajú budúcich dôchodcov nové pravidlá, ktoré umožnia kombinovaný výber časti... celý článok

Dôchodok 2025: Od 1. januára končí jeden typ dôchodku (prehľad zmien)

18. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Dôchodok 2025: Od 1. januára končí jeden typ dôchodku (prehľad zmien)

Od 1. januára 2025 sa ruší rodičovský dôchodok a nahrádza ho príspevok z daní detí. Zvyšuje sa však minimálny a trinásty dôchodok a tiež sa bude valorizovať. Prinášame prehľad zmien... celý článok

Invalidné dôchodky od januára porastú. KALKULAČKA vám vypočíta, o koľko

15. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Invalidné dôchodky od januára porastú. KALKULAČKA vám vypočíta, o koľko

Od januára 2025 sa zvyšujú invalidné dôchodky o každoročnú valorizáciu. Táto úprava, stanovená Štatistickým úradom Slovenskej republiky, dosiahla hodnotu 2,1 % za prvý polrok 2024.... celý článok

Sociálna poisťovňa vie vyplácať dôchodok až 7 spôsobmi. Vedeli ste o nich?

12. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Sociálna poisťovňa vie vyplácať dôchodok až 7 spôsobmi. Vedeli ste o nich?

Sociálna poisťovňa ponúka penzistom až sedem rôznych spôsobov, ako môžu dostávať svoj dôchodok, od klasického prevodu na účet až po vyplácanie na účet manžela či priamo do zariadení... celý článok

Rodičovský dôchodok po novom: Seniori dostanú viac ako 90 % nižšiu sumu, varuje expert

11. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Rodičovský dôchodok po novom: Seniori dostanú viac ako 90 % nižšiu sumu, varuje expert

Rodičovský dôchodok sa pre niektorých ľudí môže znížiť o viac ako 90 %. Bude sa totiž počítať úplne novým spôsobom. Dôchodcovia, ktorí predtým dostávali stovky eur, budú po novom dostávať... celý článok