Sociálna poisťovňa začne od 1. apríla 2021 budúcim mamičkám poskytovať novú dávku tehotenské. Po splnení zákonných podmienok tak môžu získať finančnú pomoc, ktorá im pomôže kompenzovať zvýšené výdavky v období tehotenstva.
Dávka je určená pre tehotné ženy, ktoré sú v čase nároku nemocensky poistené – zamestnankyne, živnostníčky či iné samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO), dobrovoľne poistené osoby, resp. tehotné ženy, ktorým vznikne nárok na dávku po zániku nemocenského poistenia v ochrannej lehote. Na rozdiel od iných dávok nemocenského poistenia ju môžu ženy poberať aj popri práci, teda v období, keď majú príjem alebo poberajú iné dávky (napríklad materské, nemocenské, či rodičovský príspevok).
K podmienkam priznania nároku patrí aj dosiahnutie najmenej 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch. Do tohto obdobia sa môže zarátať aj obdobie prerušeného nemocenského poistenia z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky alebo poberania rodičovského príspevku. Pri SZČO a dobrovoľne poistených osobách nesmie navyše nedoplatok na poistnom presiahnuť 5 eur. Nová dávka sa netýka tehotných študentiek, pre tie je určené tzv. tehotenské štipendium, o ktoré treba požiadať príslušnú školu.
Kedy vzniká nárok na tehotenské?
Nárok na novú dávku vznikne tehotným ženám od začiatku 27. týždňa pred očakávaným dňom pôrodu, teda od 13. týždňa tehotenstva a budú ju poberať až do skončenia tehotenstva (pôrodom, umelým prerušením tehotenstva alebo spontánnym potratom).
Výška dávky bude závisieť od dosiahnutých vymeriavacích základov (hrubých príjmov), z ktorých žena odvádzala poistné na nemocenské poistenie v rozhodujúcom období, čo je spravidla predchádzajúci kalendárny rok. Výška dávky predstavuje 15% denného vymeriavacieho základu. Stanovená je aj jej najnižšia a najvyššia možná hranica. V roku 2021 môže budúca mamička dostávať tehotenské v rozpätí od 215,50 eura do 333,90 eura mesačne.
Ako požiadať o dávku tehotenské?
Nárok si treba uplatniť prostredníctvom Žiadosti o tehotenské, ktorú matke vystaví a očakávaný deň pôrodu na ňom potvrdí gynekológ na prvej preventívnej prehliadke, na začiatku II. trimestra po dosiahnutí 13. týždňa tehotenstva. Budúca mamička doručí tlačivo príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne. Sociálna poisťovňa v tejto súvislosti pripravila elektronický formulár, ktorý bude k dispozícii na jej webstránke od 1. apríla. Prostredníctvom e-formulára žena žiadosť odošle (aj s tlačivom od lekára) z pohodlia domova. Doručiť ho tiež môže aj poštou alebo osobne.
Po ukončení tehotenstva je potrebné pobočke zaslať Potvrdenie o skončení tehotenstva. Rovnako ho vystaví lekár zdravotníckeho zariadenia, v ktorom bolo tehotenstvo ukončené alebo gynekológ, ktorý sa o ukončení tehotenstva dozvedel. Gynekológ na tlačive potvrdí dátum ukončenia tehotenstva.
Národná rada SR novinku schválila v decembri 2020. Novelu zákona o sociálnom poistení z dielne koaličných poslancov OĽANO odhlasovalo všetkých 120 prítomných poslancov.
Od 1. apríla 2021 sa tak rozšíri systém nemocenských dávok o novú dávku – tehotenské.
Nová dávka tehotenské - na čo slúži?
Účelom novej dávky je zabezpečiť tehotnej poistenkyni príjem, ktorý bude slúžiť na kompenzáciu zvýšených výdavkov v tehotenstve. Nárok na túto dávku budú mať všetky nemocensky poistené tehotné ženy a tehotné ženy, ktoré majú prerušené povinné poistenie z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky (zamestnankyne) alebo poberania rodičovského príspevku (SZČO).
Nárok na dávku vznikne od začiatku 27. týždňa pred očakávaným dňom pôrodu (deň vzniku dôvodu na poskytnutie tehotenského), t. j. od 13. týždňa tehotenstva.
Podmienkami nároku na túto dávku budú:
-
existencia nemocenského poistenia v deň vzniku dôvodu na poskytnutie dávky, najmenej 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch pred vznikom dôvodu na poskytnutie tejto dávky
-
SZČO zaplatenie poistného na nemocenské poistenie včas a v správnej výške.
Tehotenské možno poberať aj napriek iným dávkam
Špecifikom tejto dávky je skutočnosť, že Sociálna poisťovňa ju poskytne aj v období, kedy bude poistenkyňa dosahovať príjem alebo poberať iné dávky.
Nárok na tehotenské zanikne dňom skončenia tehotenstva, teda pôrodom.
Koľko teda dostanú mamičky navyše?
Výška dávky sa bude odvíjať od dosiahnutých vymeriavacích základov (hrubých príjmov) v rozhodujúcom období, ktorým je spravidla predchádzajúci kalendárny rok. Výška dávky predstavuje 15 % denného vymeriavacieho základu s tým, že nesmie byť nižšia ako dávka určená z 10 % maximálneho denného vymeriavacieho základu a vyššia ako dávka určená z maximálneho vymeriavacieho základu.
V praxi to bude znamenať, že ak maximálny denný vymeriavací základ na rok 2021 bude v sume 71,8028 eura, tehotenské v roku 2021 (od 1. apríla 2021) bude nasledovné:
-
minimálne tehotenské na kalendárny deň bude v sume 7,18028000 eura, t. j. 215,50 eura pri 30-dňovom kalendárnom mesiaci a 222,60 eura pri 31-dňovom kalendárnom mesiaci,
-
maximálne tehotenské na kalendárny deň bude v sume 10,77042 eura, t. j. 323,20 eura pri 30-dňovom kalendárnom mesiaci a 333,90 euar pri 31-dňovom kalendárnom mesiaci.
Nárok na tehotenské vznikne aj tehotným poistenkyniam, ktoré dosiahnu 27. týždeň pred očakávaným dňom pôrodu pred účinnosťou zákona (pred 1. aprílom 2021). Týmto poistenkyniam sa bude tehotenské poskytovať od 1. 4. 2021.
Niektoré mamičky dostanú menej, tvrdí obmudsmanka
Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová upozornila na problém navrhovanej právnej úpravy, že tehotenské pre policajtky či ďalšie dotknuté ženy má byť v nižšej sume, ako bude patriť ostatným zamestnankyniam. Aktuálne nastavený spôsob výpočtu tehotenského môže spôsobiť prehlbovanie vzniknutých rozdielov v budúcnosti.
Následne sa voči novinke ohradila aj Prezidentka SR Zuzana Čaputová. „Teší ma, že pani prezidentka poukázala na znevýhodňujúcu právnu úpravu. Som presvedčená, že v tejto veci bude potrebné urobiť kroky na odstránenie diskriminácie. Tehotenstvo a materstvo dotknutej skupiny by nemalo byť z pohľadu štátu menej cennejšie ako tehotenstvo a materstvo iných žien,“ uviedla Patakyová.
O skutočnostiach má rozhodnúť Ústavný súd SR, vyplácanie tehotenskej dávky to však zatiaľ neovplyvní.
Roland Regely
Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.