Kedy má zamestnanec nárok na odchodné? Ako sa líši od odstupného?

Roland Regely | rubrika: Článok | 2. 10. 2020
Odchodné aj odstupné upravuje Zákonník práce. Medzi nimi je však niekoľko podstatných rozdielov. Odchodné napríklad môžete za život dostať len raz.
Kedy má zamestnanec nárok na odchodné? Ako sa líši od odstupného?

Zdroj: Shutterstock

Pri odchode do dôchodku vzniká podľa Zákonníka práce zamestnancovi nárok na tzv. odchodné. Každý ho môže získať len raz v živote a iba od jedného zamestnávateľa. 

Ak odchodné už niekto dostane napríklad po získaní predčasnej penzie, po dovŕšení riadneho dôchodkového veku už naň nemá nárok. Alebo ak má zamestnanec uzatvorených viac pracovných pomerov u rôznych zamestnávateľov, ktoré skončí v ten istý deň kvôli odchodu do dôchodku, odchodné mu poskytne len jeden zamestnávateľ. Spravidla ide o toho zamestnávateľa, s ktorým má zamestnanec dohodnutý pracovný pomer v najväčšom rozsahu.

Odchodné je minimálne vo výške priemernej mzdy

V prípade, že zamestnancovi vznikne nárok na odchodné, musí mu byť vyplatené minimálne vo výške jeho priemernej mesačnej mzdy. V kolektívnej alebo pracovnej zmluve sa však môže zamestnávateľ so svojim zamestnancom dohodnúť aj na vyššej sume.

Keďže odchodné je príjmom zo závislej činnosti, ako každý iný príjem z neho zamestnávateľ odvádza odvody na sociálne poistenie, teda priznané odchodné je vymeriavacím základom pre platenie poistného a započítateľné pre výpočet dôchodku.

Rozhodujúcim obdobím je v tomto prípade kalendárny štvrťrok predchádzajúci štvrťroku, v ktorom sa zisťuje priemerný zárobok. Priemerný zárobok sa zisťuje vždy k prvému dňu kalendárneho mesiaca nasledujúceho po rozhodujúcom období a používa sa počas celého štvrťroka, ak tento zákon neustanovuje inak.

Ak zamestnanec v rozhodujúcom období neodpracoval aspoň 21 dní alebo 168 hodín, používa sa namiesto priemerného zárobku pravdepodobný zárobok. Pravdepodobný zárobok sa zistí zo mzdy, ktorú zamestnanec dosiahol od začiatku rozhodujúceho obdobia, alebo zo mzdy, ktorú by zrejme dosiahol.

 

Nárok vzniká aj pri invalidnom dôchodku

Zákon pritom pri podmienkach vzniku nároku na odchodné rozlišuje, či ide o zamestnanca s nárokom na riadny starobný dôchodok, invalidný alebo predčasný starobný dôchodok.

V prípade, že ide o starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 % vzniká zamestnancovi nárok na odchodné pri prvom skončení jeho pracovného pomeru. Musí však požiadať o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo do desiatich pracovných dní po jeho skončení.

V prípade ak ide o predčasný starobný dôchodok vzniká zamestnancovi nárok na odchodné pri akomkoľvek skončení jeho pracovného pomeru. Podmienkou však je, že mu bol priznaný predčasný starobný dôchodok na základe žiadosti podanej pred skončením pracovného pomeru alebo do desiatich dní po jeho skončení.

Rozdiel medzi odstupným a odchodným?

Odchodné je určitá forma odmeny, ktorá patrí zamestnancovi len raz a to pri ukončení pracovnej činnosti. Na to, aby mohol zamestnancovi vzniknúť nárok na odchodné, musí splniť niekoľko podmienok.

Odstupné je finančná kompenzácia, ktorá je vyplatená zamestnancovi za to, že prišiel o zamestnanie. Nárok na odstupné však vzniká len vtedy, ak si túto situáciu zamestnanec nezaviní sám, napr. nedá sám od seba výpoveď, neporuší pracovnú disciplínu a podobne. Nárok na odstupné môže mať zamestnanec aj viackrát v prípade, že splní podmienky potrebné k jeho získaniu.

Na odstupné ma zamestnanec nárok predovšetkým vtedy, ak sa pracovný pomer končí z dôvodu:

  • zdravotného stavu zamestnanca, kedy nemôže ďalej vykonávať danú prácu a zamestnávateľ ho nepreradil na inú

  • pracovného úrazu

  • choroby z povolania

  • že sa zamestnávateľ zrušuje

  • že sa zamestnávateľ premiestňuje a zamestnanec nesúhlasí so zmenou pracovného  miesta

  • iných organizačných dôvodov na  strane zamestnávateľa

Najväčší rozdiel medzi týmito dvoma situáciami je teda v tom, že odchodné je určené ľuďom, ktorí dosiahli dôchodkový vek a môžu ho získať len raz. Na odstupné môže mať zamestnanec, naopak, nárok aj viackrát. Nárok na odstupné teda zamestnancovi vzniká iba vtedy, keď sa pracovný pomer končí zo strany zamestnávateľa. V iných prípadoch naň nárok nemá.

Anketa

Aká je podľa Vás najlepšia forma sporenia na dôchodok?

Roland Regely

Autor článku Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Najvýhodnejšie cestovné poistenie

Chcem sa poistiť

Naša online kalkulačka vám umožní porovnať ceny a podmienky rôznych poisťovní, aby ste mohli cestovať bez starostí.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+3
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Sociálna poisťovňa upozorňuje na jednorazový výber úspor z 2. dôchodkového piliera. Pozor, čoskoro príde zmena

21. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Sociálna poisťovňa upozorňuje na jednorazový výber úspor z 2. dôchodkového piliera. Pozor, čoskoro príde zmena

Sociálna poisťovňa upozorňuje na dôležité zmeny v systéme výberu úspor z druhého piliera. Od roku 2026 čakajú budúcich dôchodcov nové pravidlá, ktoré umožnia kombinovaný výber časti... celý článok

Dôchodok 2025: Od 1. januára končí jeden typ dôchodku (prehľad zmien)

18. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Dôchodok 2025: Od 1. januára končí jeden typ dôchodku (prehľad zmien)

Od 1. januára 2025 sa ruší rodičovský dôchodok a nahrádza ho príspevok z daní detí. Zvyšuje sa však minimálny a trinásty dôchodok a tiež sa bude valorizovať. Prinášame prehľad zmien... celý článok

Invalidné dôchodky od januára porastú. KALKULAČKA vám vypočíta, o koľko

15. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Invalidné dôchodky od januára porastú. KALKULAČKA vám vypočíta, o koľko

Od januára 2025 sa zvyšujú invalidné dôchodky o každoročnú valorizáciu. Táto úprava, stanovená Štatistickým úradom Slovenskej republiky, dosiahla hodnotu 2,1 % za prvý polrok 2024.... celý článok

Sociálna poisťovňa vie vyplácať dôchodok až 7 spôsobmi. Vedeli ste o nich?

12. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Sociálna poisťovňa vie vyplácať dôchodok až 7 spôsobmi. Vedeli ste o nich?

Sociálna poisťovňa ponúka penzistom až sedem rôznych spôsobov, ako môžu dostávať svoj dôchodok, od klasického prevodu na účet až po vyplácanie na účet manžela či priamo do zariadení... celý článok

Rodičovský dôchodok po novom: Seniori dostanú viac ako 90 % nižšiu sumu, varuje expert

11. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Rodičovský dôchodok po novom: Seniori dostanú viac ako 90 % nižšiu sumu, varuje expert

Rodičovský dôchodok sa pre niektorých ľudí môže znížiť o viac ako 90 %. Bude sa totiž počítať úplne novým spôsobom. Dôchodcovia, ktorí predtým dostávali stovky eur, budú po novom dostávať... celý článok