Nová pandemická PN po 1. septembri. Kto na ňu má nárok?

Roland Regely | rubrika: Článok | 28. 9. 2020
Nárok na pandemické nemocenské po 1. septembri má poistenec, ktorý je počas krízovej situácie uznaný dočasne práceneschopným z dôvodu nariadeného karanténneho opatrenia alebo izolácie.
Nová pandemická PN po 1. septembri. Kto na ňu má nárok?

Zdroj: Shutterstock

Od 1. septembra 2020 sa zmenilo čerpanie tzv. pandemickej PN. Nárok na pandemické nemocenské po 1. septembri má ten poistenec, ktorý je počas krízovej situácie uznaný dočasne práceneschopným z dôvodu nariadeného karanténneho opatrenia alebo izolácie. Keďže krízová, resp. mimoriadna situácia sa neskončila a naďalej trvá, platia podobné pravidlá, ako v uplynulých mesiacoch pandémie. Vyplýva to z informácií Sociálnej poisťovne na jej webstránke.

Kto má nárok na pandemickú PN?

Nárok na pandemickú PN má každý nemocensky poistený občan, čiže zamestnanec, samostatne zárobkovo činná osoba (SZČO) alebo dobrovoľne poistená osoba, ktorým ošetrujúci lekár potvrdil dočasnú pracovnú neschopnosť z dôvodu karantény alebo izolácie.

V septembri pribudlo do slovenského cestovateľského semafora viacero rizikových krajín. Kompletný zoznam rizikových krajín možno nájsť na stránke www.korona.gov.sk. Sociálna poisťovňa upozorňuje, že ak sa poistenec vracia z rizikových krajín, je povinný absolvovať 10-dňovú domácu izoláciu. 

Na získanie dávky zo SP musí človek vyplniť formulár a registruje sa pri príchode z rizikovej krajiny. Následne musí kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára telefonicky alebo e-mailom, ktorý vystaví potvrdenie o dočasnej PN z dôvodu karanténneho opatrenia alebo izolácie. Doklady s telefónnym číslom poistenca lekár zašle SP, preto je potrebné, aby poistenec svoje telefónne číslo iniciatívne nahlásil lekárovi. „SP kontaktuje poistenca v karanténe a telefonicky s ním spíše žiadosť. V prípade, že poistenec neodovzdal telefónne číslo lekárovi, musí pobočku poisťovne kontaktovať sám. Zamestnanec by mal bezodkladne kontaktovať aj zamestnávateľa a informovať ho o tom, že je v karanténe,“ doplnil hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder.

SP po podaní žiadosti o nemocenské vydá písomné rozhodnutie o nároku na túto dávku. Ak poistencovi nárok na nemocenské vznikne, následne začne poisťovňa vyplácať PN od prvého dňa dočasnej pracovnej neschopnosti, ktorá vznikla pre karanténu alebo izoláciu.

 

Postup pre získanie dávky od Sociálnej poisťovne

Aby ste získali dávku od Sociálnej poisťovne, musíte postupovať nasledovne:

  • Vyplníte formulár a registrujete sa cez špeciálny formulár na korona.gov.sk.

  • Kontaktuje svojho ošetrujúceho lekára telefonicky alebo e-mailom, a ten vystaví potvrdenie o dočasnej PN z dôvodu karanténneho opatrenia alebo izolácie.

  • Doklady s telefónnym číslom poistenca lekár zašle Sociálnej poisťovni (preto je potrebné, aby poistenec svoje telefóne číslo iniciatívne nahlásil lekárovi).

  • Sociálna poisťovňa kontaktuje poistenca v karanténe a telefonicky s ním spíše žiadosť.

  • V prípade, že poistenec neodovzdal telefónne číslo lekárovi, musí pobočku Sociálnej poisťovne kontaktovať sám.

  • Zamestnanec by mal bezodkladne kontaktovať aj zamestnávateľa a informovať ho o tom, že je v karanténe.

Kto má nárok na OČR po 1. septembri?

OČR resp. ošetrovné je nemocenská dávka poskytovaná z dôvodu osobného a celodenného ošetrovania chorého dieťaťa (vlastného, osvojeného alebo zvereného do starostlivosti na základe rozhodnutia príslušného orgánu), chorého manžela, chorej manželky, chorého rodiča alebo chorého rodiča manžela (manželky). Poskytuje sa aj z dôvodu osobnej a celodennej starostlivosti o zdravé dieťa do desiatich rokov jeho veku.

Čo sa zmenilo v prípade OČR od septembra? V prípade detí, ktoré sú školopovinné, t. j. sú žiakmi škôl, rodič nemôže od septembra svojvoľne nechať dieťa doma, ak sa obáva pandémie, nakoľko by tým porušil školský zákon. Režim prerušenia vyučovania v triedach škôl, t. j. uzatvorenia týchto častí škôl, od 1. 9. 2020 nanovo upravilo rozhodnutie ministra školstva. Nárok na pandemické OČR preto majú iba tie oprávnené osoby, ktoré sa starajú o deti do 11 rokov (do 18 rokov pri deťoch s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom), ktorých trieda bola uzatvorená riaditeľom školy v súlade s pripravovaným rozhodnutím ministra školstva. Ak však rodič dieťaťa bude ošetrovať choré dieťa do 16 rokov veku, t. j. dieťa, ktorému sa náhle zhoršil jeho zdravotný stav a ošetrujúci lekár mu preto potvrdil potrebu ošetrovania, aj od 1. 9. 2020 bude mať nárok na pandemické OČR.

Rovnaká situácia pri starostlivosti nastala od 23. 9. 2020 aj v prípade detí, ktoré navštevujú materskú školu. Podľa novely zákona o sociálnom poistení účinnej od tohto dňa má rodič dieťaťa, ktoré navštevuje materskú školu, nárok na pandemické ošetrovné už iba v prípade, ak materskú školu uzatvorili na základe rozhodnutia príslušného orgánu. Na rozdiel od situácie, ktorá krátko platila po 1. septembri 2020, už nie je možné poberať ošetrovné vtedy, ak sa rodič rozhodne nedať dieťa do materskej školy pre obavy z koronavírusu. Toto ustanovenie možno aplikovať iba na prípady, ak dieťa je žiakom materskej školy, t. j. ak je v materskej škole zapísané.

U detí, ktoré ešte nenavštevujú materskú školu, a u blízkych príbuzných, ktorým je poskytovaná starostlivosť v zariadeniach sociálnych služieb, zostáva situácia nezmenená, t. j nárok na pandemické ošetrovné majú oprávnené osoby naďalej aj v prípade, ak sa rozhodnú nedať dieťa alebo blízkeho príbuzného do zariadenia z obavy pred koronavírusom.

Anketa

Ak už bude dostupná vakcína proti COVID-19, dáte sa zaočkovať?

Roland Regely

Autor článku Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+3
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Chystáte sa do dôchodku v roku 2025? PREHĽAD podmienok a koľko peňazí vám dajú

1. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Chystáte sa do dôchodku v roku 2025? PREHĽAD podmienok a koľko peňazí vám dajú

Chystáte sa na dôchodok v roku 2025? Potrebujete poznať podmienky a postup pri podávaní žiadosti. Zároveň zvážte, či sa vám to v tomto roku oplatí. Pripravili sme pre vás užitočné kalkulačky... celý článok

Slováci nerozumejú, čo je dôchodok: Prichádza kruté prekvapenie, keď zistia, koľko (ne)dostanú

28. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Slováci nerozumejú, čo je dôchodok: Prichádza kruté prekvapenie, keď zistia, koľko (ne)dostanú

Viac než polovica Slovákov považuje lepší dôchodok za jednu zo svojich najväčších životných priorít. Napriek tomu dôchodok od štátu v súčasnosti pokrýva len polovicu príjmu, pričom... celý článok

Prekvapenie pre 159 000 dôchodcov: štát im automaticky zvyšuje dôchodky

27. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Prekvapenie pre 159 000 dôchodcov: štát im automaticky zvyšuje dôchodky

Viac ako 159-tisíc dôchodcov na Slovensku čaká v apríli 2025 príjemné prekvapenie – zvýšenie starobného alebo predčasného starobného dôchodku. Tento krok Sociálnej poisťovne sa týka... celý článok

Rodičovi nestačí dôchodok: čo mu musíte platiť, ak je v domove dôchodcov a čo, ak je doma

27. 3. 2025 | Barbora Magočová

Rodičovi nestačí dôchodok: čo mu musíte platiť, ak je v domove dôchodcov a čo, ak je doma

Dôchodok je pre mnohých seniorov spravidla jediným príjmom, z ktorého si hradia náklady na svoje potreby. Rastúce ceny a zvýšené výdavky súvisiace s postupným zhoršovaním zdravotného... celý článok

Štát má problém za stovky miliónov eur: predčasných dôchodcov je priveľa

26. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Štát má problém za stovky miliónov eur: predčasných dôchodcov je priveľa

Analytici z projektu Dáta bez pátosu upozorňujú na alarmujúci nárast počtu predčasných dôchodcov, ktorý v prvých mesiacoch tohto roka dosiahol takmer 8 000 ľudí. Minister práce Erik... celý článok