Väčšina školákov sa na svojich spolužiakov teší, rovnako ako sa aj tešia aj rodičia, ktorý si aspoň nachvíľu vydýchnu od doučovanie a potom od neustáleho vymýšľania programu a spôsobu ako svoje deti zamestnať.
Oproti iným školským rokom je však doba neistá a rodičia sa obávajú, že sa ich dieťa dostane do karantény. Čo robiť a ako postupovať ak dôjde k takejto situácii?
1. Trieda alebo škola je zatvorená, dieťa je zdravé
Ak sa potvrdí u vyučujúceho či spolužiaka prítomnosti ochorenia covid-19, nariadi riaditeľ karanténu pre danú triedu. To znamená, že potomok zostane doma.
V prípade, že musíte zostať doma s dieťaťom, nárok na ošetrovné máte vtedy, ak je dieťa mladšie ako 11 rokov veku.
Staršie deti ako 11 rokov veku - čiže šiestaci, siedmaci a vyššie už nepotrebujú celodenný dozor, ak nejavia príznaky choroby.
Školáci v karanténe bez príznakov ochorenia a v dobrom zdravotnom stave sa majú zúčastniť online vyuky, ak to škola umožní. Prípadne sa musia pripraviť na vyučovanie a splniť zadané úlohy.
2. Trieda alebo škola je zatvorená, dieťa je choré
Ak sa váš mu dieťaťu náhle zhorší zdravotný stav a budete ho ošetrovať, môžete čerpať ošetrovné až do jeho 16 rokov veku. Zdravotný stav dieťaťa však musí potvrdiť lekár.
Kto má nárok na ošetrovné
Ošetrovné je náhrada ušlého príjmu z dôvodu celodennej starostlivosti. Aby ste si mohli nárokovať ošetrovné musíte byť nemocensky poistení (ako zamestnanec, SZČO alebo dobrovoľne). Výška ošetrovného potom zavisí od príjmov, z ktorých bolo poistné v sledovanom období odvádzané.
Tip: 19 prípadov, kedy musíte v práci dostať voľno
Kto musí absolvovať test na covid-19
Ak je dieťa v triede, ktorej bola nariadená karanténa, test na covid-19 sa musí absolvovať, vrátane členov rodiny žijúcich v spoločnej domácnosti.
Ako sa prejavujú príznaky koronavírusu
Príznaky sú veľmi podobné chrípke:
- zvýšená teplota
- kašeľ
- sťažené dýchanie
- bolesť svalov, hlavy
- únava
Mnohí, ktorí boli covid-pozitívny a prekonali chorobu, hovoria aj o strate chuťi a čuchu. Mnohokrát bola strata čuchu prvým príznakom ešte pred pocitom únavy či zvýšenej teploty.
V prípade, že pociťujete príznaky alebo vaše dieťa, objednajte sa na testy. Mám podozrenie na COVID-19. Ako a kde sa objednám na test?
Semafor a Š-K-O-L-A
Otvorenie a návšteva škôl sa od 1. septembra nesie v duchu piatich písmen:
- Š - Šikovné deti nosia rúško správne
- K – Kýchať a kašľať sa dá ohľaduplne
- O – Odstup od ostatných je ochrana
- L – Len poriadne umyté ruky
- A – Aktívne a zodpovedne
Taktiež sa odporúča sledovať semafórový systém regiónov na Slovensku a sledovať v akej farbe sa nachádza vaša škola:
- zelená
- na škole nie je ani jeden nakazený žiak či učiteľ
- funguje ako v bežnom režime so spríspnenou hygienou
- oranžová
- existuje podozrenie, že žiak alebo zamestnanec školy má covid-19
- podozriví ako aj tí, ktorí s nimi boli v kontakte sú v domácej karanténe
- čaká sa na výsledky testov a rozhodnutie hygienikov
- červená
- škola má nakazeného učiteľa alebo dvoch a viac žiakov (prípadne iných zamestnancov)
- obmedzená vyuka, zatvorené triedy,
- vyučovanie na diaľku
K 4. septembru sa na tzv. červenom semafore nachádzali školy v týchto okresoch: Bratislava I a okres Michalovce. Na oranžovom sa nachádzajú Bratislava II, III, IV, V a okresy Pezinok, Senec, Tvrdošín, Dunajská Streda, Galanta, Ilava, Považská Bystrica, Púchov, Prešov, Sabinov, Rožňava, Bánovce nad Bebravou, Nové Mesto nad Váhom a Trenčín. (Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva)
Miroslava Hrášková
V článkoch sa najradšej venuje problematike daní, dávok a dôchodkov. Okrajovo spracováva aj oblasť financovania bývania, termínovaných vkladov a sporenia. Vyštudovala hospodársku politiku na ekonomicko-právnej fakulte Masarykovej... Ďalšie články autora.