Kedy máte nárok na dávku počas nezamestnanosti? Musíte byť zamestnanec, ktorý bol povinne nemocensky poistený a prišiel o prácu. V zákone sa to v skratke spomína tak, že je to fyzická osoba v právnom vzťahu, ktorý jej zakladá právo na pravidelný mesačný príjem podľa zákona o sociálnom poistení.
Na dávku v nezamestnanosti má nárok poistenec, ak v posledných troch rokoch pred zaradením do evidencie nezamestnaných občanov bol poistený v nezamestnanosti najmenej dva roky (730 dní).
V prípade, že ste pred zaradením do evidencie nezamestnaných občanov boli zamestnaní na dobu určitú, máte nárok na dávku, ak ste v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie boli:
-
poistení v nezamestnanosti,
-
tzn. platili poistné na poistenie v nezamestnanosti, či už ako zamestnanec (zamestnaný na dobu určitú), alebo dobrovoľne a to najmenej dva roky (730 dní),
-
a zároveň ste neboli povinne poistení v nezamestnanosti z iného výkonu činnosti zamestnanca.
Na dávku v nezamestnanosti nemajú nárok osoby:
-
zamestnané na základe dohody o brigádnickej práci študentov
-
zamestnané na základe dohody o vykonaní práce alebo dohody o pracovnej činnosti, ktorá má priznanú nejakú formu dôchodku
-
v rámci štúdia formou odbornej praxe cez strednú alebo vysokú školu
Ak je vám vyplácané ošetrovné, materské, nemocenské či rodičovský príspevok, nemáte tiež nárok na dávku v nezamestnanosti.
Ako požiadať o dávku v nezamestnanosti (návod)
- Ak ste zaradená/ý do evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny, o dávku v nezamestnanosti požiadate vypísaním formulára Žiadosť o dávku v nezamestnanosti. K nemu priložíte Oznámenie úradu práce, sociálnych vecí a rodiny o zaradení do evidencie uchádzačov o zamestnanie.
-
Ak ste v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie vykonávali zárobkovú činnosť na území iného členského štátu Európskej únie, k žiadosti priložíte aj formulár PD U1 (ak vám ho príslušná inštitúcia Európskej únie vystavila; v opačnom prípade si ho Sociálna poisťovňa vyžiada od príslušnej inštitúcie sama) a doklady preukazujúce výkon práce na území štátu Európskej únie (napr. pracovnú zmluvu, výplatné pásky, atď.).
-
Všetky uvedené dokumenty doručíte pobočke Sociálnej poisťovne nasledovným spôsobom:
e-mailom (aj po naskenovaní), poštou, vhodením žiadosti o dávku v nezamestnanosti do schránky pri vstupe do budovy pobočky Sociálnej poisťovne. Kontakty na príslušné pobočky nájdete priamo na stránke Sociálnej poisťovne.
-
Po doručení Sociálna poisťovňa začne konanie o dávke a vydá rozhodnutie, ktoré doručí žiadateľovi.
V prípade nezrovnalostí v doručených dokumentoch vás bude kontaktovať príslušná pobočka Sociálnej poisťovne telefonicky, resp. e-mailom.
O predĺženie podpory v nezamestnanosti netreba žiadať
Vzhľadom na aktuálnu situáciu súvisiacu so šírením ochorenia Covid-19 bola schválená novela Zákonníka práce, účinná od 4. apríla 2020, ktorou sa dopĺňa aj zákon o sociálnom poistení. Novelou dochádza k predĺženiu podporného obdobia v nezamestnanosti o jeden mesiac. Predĺženie podporného obdobia sa vzťahuje na tých poistencov, ktorým uplynulo podporné obdobie odo dňa vyhlásenia krízovej situácie, to znamená od 12. marca 2020, a sú vedení v evidencii uchádzačov o zamestnanie. Sociálna poisťovňa týmto poistencom predĺži podporné obdobie automaticky - bez potreby podania žiadosti o predĺženie podporného obdobia.
Rozhodnutie o predĺžení podporného obdobia začne Sociálna poisťovňa zasielať poistencom postupne, aj vzhľadom na enormné zaťaženie zamestnancov Sociálnej poisťovne.
Dávka v nezamestnanosti za predĺžené podporné obdobie bude vyplatená spôsobom uvedeným poistencom v žiadosti o dávku v nezamestnanosti, na základe ktorej mu bol priznaný nárok na dávku v nezamestnanosti, najskôr v mesiaci máj 2020.
Zdroj: Sociálna poisťovňa
Roland Regely
Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.