Práca popri materskej dovolenke: ako si možno privyrobiť?

Roland Regely | rubrika: Článok | 24. 9. 2019
Spojiť zamestnanie a starostlivosť o malé dieťa nie je jednoduché. Môže matka zarábať a neprísť o dávky?
Práca popri materskej dovolenke: ako si možno privyrobiť?

Zdroj: Shutterstock

Zákon síce hovorí, že zamestnankyňa nesmie mať v období nároku na materské príjem, ktorý by dal považovať za vymeriavací základ. No pri posudzovaní príjmu sa prihliada iba na príjem z toho nemocenského poistenia, z ktorého si zamestnankyňa uplatnila nárok na materské.

Matka si môže počas materskej dovolenky legálne privyrobiť tromi spôsobmi. Buď sa dohodne so zamestnávateľom na novej zmluve alebo si založí živnosť.

Nová zmluva so starým zamestnávateľom

Väčšia matiek sa ihneď zľakne, že tak príde o benefity zo starej zmluvy. Tu však ide o úplne novú zmluvu, pričom tá pôvodná sa nijakým spôsobom neruší. V novej zmluve však musí figurovať iná pozícia. Môže byť uzavretá na dobu určitú alebo neurčitú a výška takéhoto príjmu nie je ohraničená. Plat vám bude plynúť v dohodnutej výške podľa počtu odpracovaných hodín alebo vášho výkonu. Väčšina žien túto možnosť využíva na prácu z domu, prípadne skrátený úväzok.

Aj dohoda o vykonávaní práce

Druhou možnosťou, ako si legálne privyrobiť je práca u rovnakého zamestnávateľa na dohodu o vykonávaní práce. Tak ako v prvom prípade, aj tu je potrebné mať v dohode inú pracovnú pozíciu. Ostatné náležitosti sú rovnaké, ako v prvom prípade.

Matka si môže privyrobiť aj novou dohodou u nového zamestnávateľa.

 

Živnosť alebo slobodné povolanie je tiež možnosť

Umelkyne, autorky, programátorky, grafické dizajnérky, architektky, advokátky. Slobodné povolanie možno vykonávať popri poberaní materského a neplatíte pritom žiadne vstupné poplatky. Takúto živnosť si založíte bezplatne a prvý rok resp. do júna nasledujúceho roka neplatíte ani sociálne odvody. V podstate to znamená, že môžete vykonávať prácu pre pôvodnú firmu a na pôvodnom mieste, ale v oficiálnych dokladoch už bude figurovať vaše meno ako SZČO.

Z pohľadu poberania materského je živnosť alebo slobodné povolanie veľmi výhodnou alternatívou. Nepotrebujete ju totiž nahlasovať ani zamestnávateľovi a pri šikovnej optimalizácii nákladov si možno takýmto príjmom slušne privyrobiť.

Matky poberajúce materské a zároveň SZČO sú chránené štátom aj pri platení odvodov – zdravotné i sociálne za nich platí štát. Zmena prichádza do úvahy až pri prechode na rodičovský príspevok. Ak by však váš príjem nepresiahol 15 násobok životného minima, nemusíte odvody platiť ani potom.

Matky na materskej často začínajú realizovať aj svoje kreatívne sny, akými je tvorba šperkov, malovanie, kreslenie a ďalšie typy umeleckej práce.

Prax často ukazuje, že veľká časť mamičiek, ktoré pracujú v účtovníctve, dokážu aj počas materskej dovolenky vykonávať výpomoc napríklad svojim známym s vypracovaním daňového priznania, účtovaním dokladov či poradenstvom.

Práca popri rodičovskej dovolenke aj na starú zmluvu

Matka, ktorá prejde na rodičovský príspevok už sa riadi odlišnými pravidlami. Tam už totiž neplatia žiadne obmedzenia a môžete pokojne pracovať aj na starú zmluvu.

Ak sa matka rozhodne opäť nastúpiť na svoju pozíciu, nemusí riešiť žiadnu novú zmluvu a nastúpi na svoje pôvodné pracovné miesto.

Na čo všetko pozor pri novej práci

Pri novej práci, či už na dohodu, brigádu, alebo trvalý pracovný pomer, si dajte pozor nielen na nižší príjem, ale aj na to, aby ste termínovo plynule prechádzali v Sociálnej poisťovni a nemali ani jeden deň bez nemocenského poistenia. Platí totiž, že v prípade dávok, alebo ďalšej materskej - musíte spĺňať 270 dní nemocenského poistenia bez prerušenia jediného dňa.

Anketa

Podporuje štát rodičov na materskej (rodičovskej) dovolenke dostatočne?

Roland Regely

Autor článku Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+4
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Slováci nerozumejú, čo je dôchodok: Prichádza kruté prekvapenie, keď zistia, koľko (ne)dostanú

28. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Slováci nerozumejú, čo je dôchodok: Prichádza kruté prekvapenie, keď zistia, koľko (ne)dostanú

Viac než polovica Slovákov považuje lepší dôchodok za jednu zo svojich najväčších životných priorít. Napriek tomu dôchodok od štátu v súčasnosti pokrýva len polovicu príjmu, pričom... celý článok

Prekvapenie pre 159 000 dôchodcov: štát im automaticky zvyšuje dôchodky

27. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Prekvapenie pre 159 000 dôchodcov: štát im automaticky zvyšuje dôchodky

Viac ako 159-tisíc dôchodcov na Slovensku čaká v apríli 2025 príjemné prekvapenie – zvýšenie starobného alebo predčasného starobného dôchodku. Tento krok Sociálnej poisťovne sa týka... celý článok

Rodičovi nestačí dôchodok: čo mu musíte platiť, ak je v domove dôchodcov a čo, ak je doma

27. 3. 2025 | Barbora Magočová

Rodičovi nestačí dôchodok: čo mu musíte platiť, ak je v domove dôchodcov a čo, ak je doma

Dôchodok je pre mnohých seniorov spravidla jediným príjmom, z ktorého si hradia náklady na svoje potreby. Rastúce ceny a zvýšené výdavky súvisiace s postupným zhoršovaním zdravotného... celý článok

Štát má problém za stovky miliónov eur: predčasných dôchodcov je priveľa

26. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Štát má problém za stovky miliónov eur: predčasných dôchodcov je priveľa

Analytici z projektu Dáta bez pátosu upozorňujú na alarmujúci nárast počtu predčasných dôchodcov, ktorý v prvých mesiacoch tohto roka dosiahol takmer 8 000 ľudí. Minister práce Erik... celý článok

Kalkulačka: Vypočítajte si dôchodkový vek. Na mladších ľudí už platia nové pravidlá

25. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Kalkulačka: Vypočítajte si dôchodkový vek. Na mladších ľudí už platia nové pravidlá

Slovenský dôchodkový systém prechádza zásadnou reformou, ktorá sa začne uplatňovať od roku 2025. Nový mechanizmus stanovovania dôchodkového veku, založený na priemernej dĺžke života,... celý článok