Ste tehotná? Takéto úľavy vám musí zamestnávateľ poskytnúť

Redakcia | rubrika: Článok | 19. 9. 2019
Zákon ochraňuje tehotné zamestnankyne rôznymi úľavami a zvýhodneniami. Čítajte, čo môžete od zamestnávateľa požadovať, ak čakáte dieťatko.
Ste tehotná? Takéto úľavy vám musí zamestnávateľ poskytnúť

Zdroj: Shutterstock

Tehotné zamestnankyne ochraňuje zákonník práce. Ak však chcete, aby k vám bolo na pracovisku pristupované s ohľadom na váš zmenený zdravotný stav, musíte svoje tehotenstvo zamestnávateľovi riadne a včas písomne oznámiť, s priložením potvrdenia od vášho zamestnávateľa.

1. Zamestnávateľ vás nemôže prepustiť

Ak si plníte svoje pracovné povinnosti, zamestnávateľ vás nemôže prepustiť. Aj v prípade, že by s vašou prácou nebol úplne spokojný, možnosti ako ukončiť pracovný pomer sú pre zamestnávateľa značne obmedzené. Prepustená tehotná zamestnankyňa môže byť len z týchto dôvodov:

  • výpoveď z dôvodu zrušenia zamestnávateľa
  • výpoveď pre stratu predpokladov pre výkon dohodnutej práce podľa osobitného zákona, ku ktorej došlo z vašej vlastnej viny. 

Tretím výpovedným dôvodom je situácia, v ktorej by mal zamestnávateľ právo s vami skončiť pracovný pomer okamžite, a to buď za právoplatné odsúdenie pre úmyselný trestný čin alebo kvôli závažnému porušeniu pracovnej disciplíny. 

Sťažený postup ukončenia pracovného pomeru sa týka aj skončenia v skúšobnej dobe. Ukončenie v skúšobnej dobe môže nastať len vo výnimočných prípadoch, nesmie súvisieť s tehotenstvom a musí byť náležite písomne odôvodnené.
 

2. Ťažká či zdraviu škodlivá práca neprichádza do úvahy

Tehotné ženy nesmú byť zamestnávané prácami, ktoré sú pre ne fyzicky neprimerané alebo škodia ich organizmu. Ak druh práce, ktorý vykonávate, ohrozuje vaše tehotenstvo, musí zamestnávateľ vykonať dočasnú úpravu vašich pracovných podmienok. Pokiaľ úprava nie je možná, musíte byť dočasne preradená na inú prácu. Táto práca by však pre vás mala byť vhodná a ohodnotená rovnakým zárobkom, ako vaša doterajšia práca. V prípadoch, kedy sa vhodná práca nenájde, je možné sa dohodnúť aj na preradení na prácu iného druhu. 

Zárobok za prácu, ktorú vykonávate po preradení, môže byť nižší ako zárobok za vašu doterajšiu prácu. Zákonník práce vám však v takom prípade garantuje poskytnutie príspevku na vyrovnanie rozdielu medzi vašou novou a predchádzajúcou mzdou. Podmienkou je, aby k preradeniu nedošlo z vášho zavinenia.

Medzi práce, ktorými sa tehotné ženy nesmú zamestnávať, patrí typicky napríklad:

  • práca s vymedzenými karcinogénnymi látkami, 
  • práca vo výškach nad 1,5 metra, 
  • práca pri porážke zvierat na bitúnkoch a iné.
Všetky práce, ktoré sú zakázané priamo zákonodarcom, konkretizuje nariadenie vlády č. 272/2004 Z.z.; okrem týchto prác nesmiete vykonávať ani prácu, ktorá bude označená ako ohrozujúca vaše tehotenstvo lekárskym posudkom z dôvodu vášho individuálneho zdravotného stavu. 

Zákonník práce vníma ako rizikovú aj nočnú prácu. Ak pracujete v noci, môžete v tehotenstve požiadať zamestnávateľa o preradenia na dennú prácu a zamestnávateľ vám musí vyhovieť.

Pre úplnosť dodajme, že ak zamestnávateľ nemá možnosť vás preradiť na pracovné miesto s dennou prácou alebo na inú vhodnú prácu, je povinný vám poskytnúť pracovné voľno s náhradou mzdy.

3. Nerovnomerné rozvrhnutie pracovného času len po dohode s Vami

Všeobecne platí, že ak nie je možné, aby sa pracovný čas rozvrhol rovnomerne na jednotlivé týždne, môže zamestnávateľ pracovný čas rozvrhnúť nerovnomerne.

Priemerný týždenný pracovný čas nesmie pritom presiahnuť v období najviac štyroch mesiacov ustanovený týždenný pracovný čas (t.j. zvyčajne 40 hodín týždenne).

Ak ste však v očakávaní, nemusí vás nerovnomerné rozvrhnutie pracovného času trápiť; pokiaľ vám totiž takéto rozvrhnutie pracovného času nevyhovuje, nemusíte s ním súhlasiť a zamestnávateľ to musí rešpektovať.

4.Možnosť kratšieho pracovného času

V prípade, že svojho zamestnávateľa požiadate o tzv. kratší pracovný čas alebo o inú vhodnú úpravu určeného týždenného pracovného času, musí vám zamestnávateľ vyhovieť.

Výnimkou je len situácia, keď tomu bránia vážne prevádzkové dôvody.

5.Nadčasy a pracovná pohotovosť len s vaším súhlasom

Ak čakáte dieťa, nemusíte pracovať nadčas, pokiaľ s tým nebudete sama dobrovoľne súhlasiť; zamestnávateľ vás nesmie do práce nadčas nútiť. Zároveň platí, že zamestnávateľ vám nemôže nariadiť pracovnú pohotovosť, ak sa nedohodnete inak.

Anketa

Podporuje štát rodičov na materskej (rodičovskej) dovolenke dostatočne?

Redakcia

Autor článku Redakcia

Internetový denník Peniaze.sk momentálne patrí medzi najnavštevovanejšie ekonomické weby. Svojim užívateľom ponúka články z rôznych oblastí osobných financií, praktické rady, komentáre, užitočné kalkulačky, politické témy,... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+4
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Slováci nerozumejú, čo je dôchodok: Prichádza kruté prekvapenie, keď zistia, koľko (ne)dostanú

28. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Slováci nerozumejú, čo je dôchodok: Prichádza kruté prekvapenie, keď zistia, koľko (ne)dostanú

Viac než polovica Slovákov považuje lepší dôchodok za jednu zo svojich najväčších životných priorít. Napriek tomu dôchodok od štátu v súčasnosti pokrýva len polovicu príjmu, pričom... celý článok

Prekvapenie pre 159 000 dôchodcov: štát im automaticky zvyšuje dôchodky

27. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Prekvapenie pre 159 000 dôchodcov: štát im automaticky zvyšuje dôchodky

Viac ako 159-tisíc dôchodcov na Slovensku čaká v apríli 2025 príjemné prekvapenie – zvýšenie starobného alebo predčasného starobného dôchodku. Tento krok Sociálnej poisťovne sa týka... celý článok

Rodičovi nestačí dôchodok: čo mu musíte platiť, ak je v domove dôchodcov a čo, ak je doma

27. 3. 2025 | Barbora Magočová

Rodičovi nestačí dôchodok: čo mu musíte platiť, ak je v domove dôchodcov a čo, ak je doma

Dôchodok je pre mnohých seniorov spravidla jediným príjmom, z ktorého si hradia náklady na svoje potreby. Rastúce ceny a zvýšené výdavky súvisiace s postupným zhoršovaním zdravotného... celý článok

Štát má problém za stovky miliónov eur: predčasných dôchodcov je priveľa

26. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Štát má problém za stovky miliónov eur: predčasných dôchodcov je priveľa

Analytici z projektu Dáta bez pátosu upozorňujú na alarmujúci nárast počtu predčasných dôchodcov, ktorý v prvých mesiacoch tohto roka dosiahol takmer 8 000 ľudí. Minister práce Erik... celý článok

Kalkulačka: Vypočítajte si dôchodkový vek. Na mladších ľudí už platia nové pravidlá

25. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Kalkulačka: Vypočítajte si dôchodkový vek. Na mladších ľudí už platia nové pravidlá

Slovenský dôchodkový systém prechádza zásadnou reformou, ktorá sa začne uplatňovať od roku 2025. Nový mechanizmus stanovovania dôchodkového veku, založený na priemernej dĺžke života,... celý článok