Čím dlhší život, tým neskorší dôchodok
Termín odchodu do dôchodku je na Slovensku od roku 2012 naviazaný na narastajúcu dĺžku dožitia.
Predlžuje sa postupne o určený počet dní, ktoré sa stanovia každoročne v závislosti od vývoja priemernej strednej dĺžky života spoločnej pre mužov a ženy zistenej Štatistickým úradom SR. Už v roku 2017 sa na základe tejto metriky dôchodkový vek predĺžil na 62 rokov a 76 dní a v roku 2018 je potrebné pripočítať k veku ďalších 63 dní a teda základný dôchodkový vek bude 62 rokov a 139 dní.
Takýto systém má zaručiť, že napríklad v roku 2018 bude priemerná dĺžka vyplácania dôchodku rovnaká ako u ľudí, ktorí išli na dôchodok v rokoch 2014 a 2015.
Pri predpokladoch priemernej strednej dĺžky života by sme do roku 2050 mali mať na Slovensku dôchodkový vek 67 rokov.
Rozdielnosť medzi mužmi a ženami ostáva
Pre mužov v bežnom zamestnaní platí nová hodnota dôchodkového veku automaticky. Výnimku tvoria tí, ktorí vykonávali obzvlášť ťažkú či nebezpečnú prácu.
Pre nich naďalej platí znížený penzijný vek v rozpätí 55 až 59 rokov. V týchto prípadoch bude konkrétny vek odchodu do dôchodku stanovený podľa toho, koľko rokov pracovali v I. alebo II. kategórii pracovných funkcií. Radia sa sem napríklad baníci, členovia leteckých a námorných posádok, pracovníci jadrových elektrární, aj niektoré kategórie vojakov a policajtov.
Výnimku majú aj ženy s deťmi narodené od 1. januára 1955 do 31. decembra 1961. Pri nich ostáva znížený dôchodkový vek v závislosti od počtu vychovaných detí.
Počet žiadostí o dôchodky stúpa
Napriek snahe predlžovať odchod do dôchodku sa nedarí zvrátiť stúpajúci počet žiadateľov o penziu. Podľa štatistiky Sociálnej poisťovne pribudlo v máji tohto roka celkovo 10 454 žiadostí o niektorý z dôchodkov.
Či už starobný, predčasný starobný, invalidný a pozostalostné. Za posledných päť mesiacov je to zatiaľ najvyšší počet žiadostí o dôchodok. Pritom až viac ako 45 percent všetkých žiadostí bolo o starobný dôchodok.
Najväčší početbol v Prešovskom (1 510) a najmenej v Trnavskom (1 104) kraji. Kým v máji minulého roka evidovala Sociálna poisťovňa 1 039 068 starodôchodcov, tento rok v máji ich bolo 1 044 871.
Krajom s najväčším počtom starobných dôchodcov je Nitriansky (141 710) a najmenej takýchto dôchodcov je z Trnavského kraja (111 435).
Nechce sa vám čakať? Môžete odísť skôr
Aj v tomto aj v ďalšom roku bude platiť, že môžete požiadať Sociálnu poisťovňu o predčasný starobný dôchodok, ktorý je upravený v zákone č. 461/2003 Z. z.o sociálnom poistení.
Môže kompenzovať predlžovanie dôchodkového veku, no skorší odchod nie je pre každého. Pri žiadateľovi o predčasný dôchodok sa rozlišuje, či bol len v prvom, alebo aj v druhom pilieri.
Poistenec, ktorý nie je sporiteľ v II. dôchodkovom pilieri musí splniť nasledovné podmienky:
- dôchodkovo poistený najmenej 15 rokov,
- chýbajú mu najviac dva roky do dovŕšenia dôchodkového veku,
- suma predčasného starobného dôchodku je vyššia ako 1,2-násobku sumy životného minima.
Sporiteľ v II. dôchodkovom pilieri musí splniť:
- dôchodkovo poistený najmenej 15 rokov,
- získal obdobie starobného dôchodkového sporenia najmenej päť rokov,
- chýbajú mu najviac dva roky do dovŕšenia dôchodkového veku,
- suma predčasného starobného dôchodku je vyššia ako 0,6 násobku sumy životného minima.
Pri predčasnej penzii dostanete menej peňazí
Pri žiadosti o predčasný dôchodok je potrebné zvážiť finančný dopad takéhoto kroku. Predčasný zisk dôchodku totiž nebude zadarmo. Celková suma predčasného starobného dôchodku sa určuje z plnej sumy dôchodku, ktorá sa zníži o 0,5 % za každých začatých 30 dní obdobia od vzniku nároku na predčasný starobný dôchodok do dovŕšenia dôchodkového veku. Za 365 dní sa suma dôchodku zníži o 6,5 %.
Záujem o predčasný dôchodok neklesá
Ostatná štatistika Sociálnej poisťovne z mája tohto roka ukazuje, že hoci sa predlžuje vek dožitia, ľudia nechcú pracovať dlhšie. Dokonca si cenia viac pokoj ako plný dôchodok a žiadateľov o predčasný odchod z práce pribúda. V máji bolo evidovaných celkovo 21 247 predčasných starobných dôchodcov.
Ich počet sa tak za posledný rok zvýšil o 2 645. V rovnakom období minulého roka tento typ dôchodku Sociálna poisťovňa vyplácala 18 602 občanom. Najviac predčasných starobných dôchodcov žije v Nitrianskom kraji (3 170), najmenej v Bratislavskom kraji (2 259).
Marek Mittaš
Šéfredaktor portálu peniaze.sk. V prevažnej miere sa venuje bankovej problematike a investovaniu. Ďalšie články autora.