Akými dávkami štát podporuje rodiny v Českej republike
Medzi hlavné dávky, o ktoré si môžete zvýšiť rozpočet rodiny žijúcej v Českej republike patrí:
- rodičovský príspevok
- peněžitý příspěvek v mateřství (materské)
- pôrodné
- vyrovnávací príspevok v tehotenstve a materstve
- prídavky na deti
- ošetrovné
Na rodičovský príspevok má nárok každá rodina
Podobne ako na Slovensku dochádza k mylnému označovaniu rodičovského príspevku za materskú. Ide však o dve rozdielne dávky.
Zatiaľ čo pre priznanie materského sa musia splniť zákonné podmienky, tak nárok na rodičovský príspevok majú všetci rodičia bez ohľadu na ich majetkové pomery alebo príjem.
Rodičovský príspevok je pravidelnou mesačnou dávkou, ktorou rodič poberá maximálne do štyroch rokov veku dieťaťa. Túto dávku poberá rodič, ktorý sa stará o dieťa. Systém vyplácania rodičovského príspevku v ČR je úplne iný než na Slovensku.
Rodič získa 220 tisíc korún (približne 8 150 eur) za celé obdobie poberania príspevku a sám si volí, ako dlho bude rodičovský príspevok poberať.
Doba čerpania sa pohybuje od dvoch do štyroch rokov veku dieťaťa, pričom rodičovský príspevok nesmie byť vyšší než 70 % predchádzajúceho zárobku a mesačne nie je vyšší než 11 500 korún.
Počas poberania rodičovského príspevku môžu rodičia zmeniť dĺžku čerpania. Zmeniť dĺžku a tým aj výšku rodičovského príspevku je možné urobiť raz za tri mesiace.
O rodičovský príspevok sa písomne žiada na predpísanom formuláre na miestne príslušnom úrade práce, odbore štátnej sociálnej podpory.
Výška rodičovského príspevku:
- zvýšená výmera 11 400 CZK – pre rýchlejšie čerpanie do 2 rokov veku dieťaťa
- základná výmera 7 600 – pre klasické čerpanie do 3 rokov veku dieťaťa
- znížená výmera 3 800 CZK pre pomalšie čerpanie do 4 rokov veku dieťaťa (7 600 CZK do 9 mesiacov a 3 800 CZK do 48 mesiacov veku dieťaťa)
- nižšia výmera 3 000 CZK
Vypočítať výšku rodičovského príspevku si môžete na kalkulačke portálu finance.cz: Kalkulačka rodičovského příspěvku
Podrobne o rodičovskom príspevku si prečítate v sprievodcovi Rodičovský příspěvek
Materské sa vypláca už pred narodením dieťaťa
„Peněžitý příspěvek v mateřství (ekvivalent nášho materského)“ nahrádza maminkám príjem, o ktorý prišli nástupom na materskej dovolenke. Vypláca sa od prvého dňa nástupu na materskú dovolenku – teda šesť až osem týždňov pred plánovaným pôrodom.
Kedy presne v tomto rozmedzí na materskú dovolenku nastúpi si každá maminka určuje sama.
!!!Pozor, pokiaľ by maminka na materskú nastúpila neskôr, došlo by ku skráteniu dávky.
Keď si nastávajúca maminka neplatí nemocenské poistenie, nemá na materské nárok. Sociálny systém ju však bez prostriedkov nenechá. Ak žena nesplní zákonné podmienky pre priznanie materského, tak dostáva ihneď po narodení dieťaťa rodičovský príspevok.
Aby vznikol maminke nárok na materské, tak musí splniť zákonné podmienky. Podmienky sa líšia pre maminky samostatne zárobkovo činné a zamestnané maminky.
Nárok na materské u zamestnankyne, podnikateľky alebo nezamestnanej
Zamestnankyňa bude poberať materské, ak je v deň nástupu na materskú dovolenku účastníčkou nemocenského poistenia. Zjednodušene povedané musí byť v klasickom zamestnaneckom pomere.
Aby mala podnikateľka v budúcnosti nárok na materské, tak je nutné, aby si platila dobrovoľné nemocenské poistenie. Samotná výška materského následne závisí na mesačnej platbe dobrovoľného nemocenského poistenia. Samozrejme nestačí platiť dobrovoľné nemocenské poistenie mesiac pred pôrodom.
Ak je žena evidovaná na úrade práce, tak nemá na materské nárok.
Podporná doba (doba poskytovania dávky) začína nástupom na materskú a trvá 28 týždňov. Žena, ktorá porodí dve alebo viac detí je podporná doba až 37 týždňov. Nárok na rodičovský príspevok má rodina až po skončení podpornej doby.
Výška materského závisí na priemernom príjme za predchádzajúcich 12 mesiacov, za ktoré sa vypočíta denný vymeriavací základ. Pri výpočte materskej sa denný vymeriavací základ redukuje.
Redukčná hranica od 1. januára 2016 je:
- 100 % do 901 Kč,
- 60% z čiastky nad 901 do 1 351 Kč,
- 30% z čiastky nad 1 351 do 2 701 Kč.
Výška materskej predstavuje 70 % z denného vymeriavacieho základu.
Michal Ruml, Miroslava Hrášková
Ďalšie články autora.