Majú sa české mamičky na materskej lepšie? Áno!

Miroslava Hrášková | rubrika: Článok | 25. 8. 2014
Teda pokiaľ sa jedná o finančnú stránku. Nielen, že dostávajú vyšší príspevok od štátu, môžu si výšku mesačného príspevku meniť podľa ľubovôle.
Majú sa české mamičky na materskej lepšie? Áno!

Zdroj: Shutterstock

Ako je to teda s príspevkom počas materskej dovolenky u našich susedov?

Podobne ako na Slovensku aj Česká republika poskytuje rodičom na materskej dovolenke dva druhy príspevkov: „peněžitou pomoc v mateřství“ a „rodičovský příspěvek“.

Materské v ČR

Peněžitá pomoc v mateřství (ďalej len materské) sa poskytuje len tým mamičkám, ktoré boli nemocensky poistené aspoň 270 dní v uplynulých dvoch rokoch pred nástupom na materskú dovolenku. Je to dávka, ktorá vyplýva z nemocenského poistenia.

V českej republike predstavuje materské  70 % redukovaného denného vymeriavacieho základu, cca 70 % z hrubých príjmov.  Tento príspevok sa poskytuje 28 týždňov a pri narodení dvoch a viac detí  37. týždňov.  Slovenkám poskytuje štát tento príspevok o šesť týždňov dlhšie.

Výška materského v Českej republike závisí podobne ako na Slovensku od výšku príjmu, z ktoré bolo mamičke odvádzané nemocenské poistenie.

Rodičovský príspevok v ČR

V systéme výplaty materského nie je medzi Slovenskom a Českou republikou rozdiel, naproti tomu však vo výplate rodičovského príspevku dochádza k značným rozdielom.

Kým na Slovensku poberá rodič fixný mesačný príspevok do dovŕšenia troch rokov veku dieťaťa, čo je momentálne   203,20 eur,  v Českej republike je rodičovi jasná iba celková suma peňazí, ktoré od štátu za obdobie starostlivosti o dieťa získa.  Rodič si môže v rámci medzí určiť výšku mesačného príspevku a tým aj dĺžku vyplácania príspevku sám.

Celková výška príspevku je pre všetkých rodičov rovnaká – 220 tisíc korún (cca 8 148 eur*) a čerpať sa môže maximálne až do štyroch rokov veku dieťaťa.

Najvyšší možný mesačný príspevok predstavuje sumu 11 500 korún (425 eur*).  Táto suma však nemôže byť vyššia ako 70 % predchádzajúcej hrubej mzdy. Ak teda rodiť poberal hrubú mzdu napríklad vo výške 14 tisíc korún, 70 % predstavuje 9 800 korún a tak maximálny príspevok pre daného rodiča predstavuje práve suma 9 800 korún (cca 363 eur*).

11 500 korún sa rodičovi vypláca 19 mesiacov.  Minimálnych 5 116 korún (189 eur*)  sa vypláca rodičovy 43 mesiacov.  203,20 eur sa tak českému rodičovi vypláca 40 mesiacov.

Ako je už vyššie spomínané, rodič nemusí čerpať rovnakú sumu príspevku celý čas. Každé tri mesiace si môže sám zvýšiť alebo znížiť príspevok a tak si predĺžiť alebo naopak skrátiť výplatu rodičovského príspevku.

Pani Nováková mala termín pôrodu na 19. júna 2012. Na materskú dovolenku nastúpila 6 týždňov pred termínom pôrodu a do 19. novembra 2012 poberala materské.  Následne splnila nárok na rodičovský príspevok. Pani Nováková sa rozhodla, že bude poberať najvyššiu sumu 11 500 korún.  Za zvyšné novembrové dni získala pomernú časť mesačného rodičovského príspevku a nasledujúce mesiace vždy dostala  11 500 korún.  Pokiaľ by nezmenila výšku príspevku, skončilo by jeho poberanie v júni 2014. Vo februári 2014 sa pani Nováková rozhodla, že si poberanie príspevku predĺži a od marca 2014 tak poberá 3 000 korún. Pokiaľ svoje rozhodnutie nezmení, bude jej 3 000 korún vyplácaných až do septembra 2015.

Ako náhle dostane rodič posledný rodičovský príspevok, musí si od nasledujúceho mesiaca platiť poistné na zdravotné a sociálne poistenie, či už ako zamestnanec, živnostník alebo dobrovoľne.

Od dvoch rokov veku dieťaťa môže rodič pracovať a o nárok na rodičovský príspevok nepríde.

Na druhej strane však, ak matka porodí ďalšie dieťa, prestane sa jej príspevok na prvé dieťa vyplácať a vypláca sa jej odznova 220 tisíc korún na to mladšie dieťa. 

Keby pani Nováková opäť otehotnela a termín pôrodu by bol napríklad v máji 2015, mohla by si teraz zvýšiť sumu vyplácaného príspevku, tak aby jej do mája 2015 bolo vyplatených celých 220 tisíc korún. Ak by tak neučinila, príspevok za jún 2015 až september 2015 by skrátka prepadol.

Tento systém umožňuje českým rodičom prispôsobiť poberanie príspevku svojim životným situáciám a myslím, že nejedna mamička alebo otecko na rodičovskej dovolenke môže našim susedom závidieť.

*kurz použitý na prepočet: 27 CZK= 1 EUR

Miroslava Hrášková

Autor článku Miroslava Hrášková

V článkoch sa najradšej venuje problematike daní, dávok a dôchodkov. Okrajovo spracováva aj oblasť financovania bývania, termínovaných vkladov a sporenia. Vyštudovala hospodársku politiku na ekonomicko-právnej fakulte Masarykovej... Ďalšie články autora.

Najvýhodnejšie cestovné poistenie

Chcem sa poistiť

Naša online kalkulačka vám umožní porovnať ceny a podmienky rôznych poisťovní, aby ste mohli cestovať bez starostí.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Obľúbené témy

Česko, Dovolenka, Pôrod, Slovensko

Toto ste už čítali?

Sociálna poisťovňa upozorňuje na jednorazový výber úspor z 2. dôchodkového piliera. Pozor, čoskoro príde zmena

21. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Sociálna poisťovňa upozorňuje na jednorazový výber úspor z 2. dôchodkového piliera. Pozor, čoskoro príde zmena

Sociálna poisťovňa upozorňuje na dôležité zmeny v systéme výberu úspor z druhého piliera. Od roku 2026 čakajú budúcich dôchodcov nové pravidlá, ktoré umožnia kombinovaný výber časti... celý článok

Dôchodok 2025: Od 1. januára končí jeden typ dôchodku (prehľad zmien)

18. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Dôchodok 2025: Od 1. januára končí jeden typ dôchodku (prehľad zmien)

Od 1. januára 2025 sa ruší rodičovský dôchodok a nahrádza ho príspevok z daní detí. Zvyšuje sa však minimálny a trinásty dôchodok a tiež sa bude valorizovať. Prinášame prehľad zmien... celý článok

Invalidné dôchodky od januára porastú. KALKULAČKA vám vypočíta, o koľko

15. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Invalidné dôchodky od januára porastú. KALKULAČKA vám vypočíta, o koľko

Od januára 2025 sa zvyšujú invalidné dôchodky o každoročnú valorizáciu. Táto úprava, stanovená Štatistickým úradom Slovenskej republiky, dosiahla hodnotu 2,1 % za prvý polrok 2024.... celý článok

Sociálna poisťovňa vie vyplácať dôchodok až 7 spôsobmi. Vedeli ste o nich?

12. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Sociálna poisťovňa vie vyplácať dôchodok až 7 spôsobmi. Vedeli ste o nich?

Sociálna poisťovňa ponúka penzistom až sedem rôznych spôsobov, ako môžu dostávať svoj dôchodok, od klasického prevodu na účet až po vyplácanie na účet manžela či priamo do zariadení... celý článok

Rodičovský dôchodok po novom: Seniori dostanú viac ako 90 % nižšiu sumu, varuje expert

11. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Rodičovský dôchodok po novom: Seniori dostanú viac ako 90 % nižšiu sumu, varuje expert

Rodičovský dôchodok sa pre niektorých ľudí môže znížiť o viac ako 90 %. Bude sa totiž počítať úplne novým spôsobom. Dôchodcovia, ktorí predtým dostávali stovky eur, budú po novom dostávať... celý článok