Stali ste sa dedičom, chcete si obstarať nehnuteľnosť, potrebujete zrealizovať prevod nehnuteľnosti do vlastníctva, chcete sa rozviesť a riešite výživné, máte spory so susedmi, chystáte sa založiť spoločnosť alebo len potrebujete autorizovať zmluvu....Ak máte otázky v týchto, či iných právnych oblastiach, neváhajte a opýtajte sa bezplatne v našej Právnej poradni.
Uvažujete nad investovaním peňažných prostriedkov? Máte problém zorientovať sa v ponuke kapitálového trhu? Aké úskalia prináša investovanie v podielových fondoch? Investovali ste cez obchodníka s cennými papiermi a neviete si rady? Pýtajte sa v našej investičnej poradni.
Otázka: Návrat na rodičovskú dovolenku
Dobrý deň, chcem sa poradiť ohľadom rodičovskej dovolenky. Mala som pracovnú zmluvu na dobu urcitú, ktorá mi končila, keď mal môj syn 2 roky. Zamestnávateľ povedal, že ak nastúpim z RD do práce, pracovnú zmluvu mi da na ďalších 5 rokov. Takže som podpísala ukončenie RD a novú pracovnú zmluvu, keď mal syn 2 roky a nastúpila som do prace. Ale syn si v jasličkách nezvykol a chcem sa vrátit na RD, chcem opäť požiadať o RD do synových 3 rokov. Je možné znova požiadať o RD, je nejaké obmedzenie, koľko musím medzi tým odpracovať? Koľko dopredu je možné o RD požiadať? Mám novú pracovnú zmluvu, môžem dostať za to výpoved, keď som ešte v skúšobnej dobe?
Odpoveď:
Dobrý deň, ano je to možné. Nakoľko ste však už podpísali novú zmluvu so skúšobnou dobou, zamestnávateľ môže s Vami skončiť pracovný pomer aj bez udania dôvodu. Potom už návrat späť na pôvodné miesto nebude možný.
Otázka: Zdanienie príjmu za prenájom nehnuteľnosti
Dobrý deň, potrebujem poradiť ohľadom zdanenia príjmu za prenájom nehnuteľností. Nehnuteľnosť patrí mne a manželovi, začali sme ju prenajímať koncom augusta 2013. Manžel nie je rezidentom SR pre daňové účely a svoje daňové povinnosti si plní v svojej domovskej krajine, mimo EU. Ja som bez príjmu a vedená ako dobrovoľne nezamestnaná, momentálne žijúca na SR. 1. Do kedy máme/mám povinnosť zaregistrovať príjem z nehnuteľnosti na Daňovom úrade? 2. Koncom novembra 2013 odchádzam za manželom s tým, že mimo SR budeme žiť dlhodobejšie, viac ako 1 rok. Mám občianstvo aj krajiny, kde plánujem vycestovať a taktiež plánujem nájsť si tam prácu. Som tým považovaná za občana SR s povinnosťou platiť daň z príjmu za prenájom nehnuteľnosti tu na SR alebo v krajine pobytu (tiež tam mám trvalý pobyt)? Aké sú možnosti platenia dane z prenájmu nehnuteľnosti (raz za rok?, paušálne x%?)? Nemám záujem sa tejto povinnosti vyhnúť ale nepoznám pravidlá a daňové zákony. Ďakujem za pomoc.
Odpoveď:
Dobrý deň. 1. Zaregistrovať sa na daňovom úrade bolo treba pred začiatkom prenajímania. 2. Ak máte slovenské občianstvo a žijete na Slovensku, ste považovaná za rezidenta na Slovensku s povinnosťou podať daňové priznanie. 3. Pri príjme z prenajmu je oslobodenie do výšky prijmu 500,- € za rok, § 9 zákona o dani z prijmu. 4. Ak Vaše celkové zdaniteľné prijmy za rok 2013 nepresiahnu 1 867,97 €, nemáte povinnosť podať daňové priznanie za rok 2013, § 32 zákona o dani z prijmu.
Otázka: Daň z nehnuteľnosti
Dobrý deň, chcem sa poradiť. Predávame byt v ktorom bývame a máme trvalý pobyt 2 roky. Vlastníkom bytu je ale svokra, ktorá tu nemá trvalý pobyt a vlastníkom je teda 2,5 roka. Predávame ho o 5000 drahší ako sme kúpili a zároveň kupujeme väčší teda aj drahší byt. Daň z predaja nehnuteľnosti teda musíme platiť?
Odpoveď:
Dobrý deň. Príjem za predaj bytu bude podľa môjho názoru podliehať zdaneniu. Daňovníkom bude Vaša svokra ako majiteľ predávaného bytu. Ak bude predaj realizovaný v roku 2014, treba sledovať prípadné zmeny v zákone o dani z prijmov, pretože zdanenie by bolo za rok 2014