Otvorí sa druhý pilier po tretí krát?

Zdenka Školniková | rubrika: Článok | 16. 5. 2012
1.apríla 2012 zanikli garancie v rastových a vyvážených fondoch.O necelý mesiac na to nová vláda uvažuje o ich opätovnom zavedení.
Otvorí sa druhý pilier po tretí krát?

Zdroj: Shutterstock

Premiér Róbert Fico spolu s novým ministrom práce, sociálnych vecí a rodiny Jánom Richterom tvrdia, že peniaze v druhom dôchodkovom pilieri sa znehodnocujú, preto je potrebné, aby nastali zmeny. Znehodnocovanie peňazí vo fondoch DSS podľa Róberta Fica vzniká preto, že výnosnosť týchto fondov je nižšia ako miera inflácie. Inflácia tak podľa neho doslova zožerie ľuďom peniaze. Ľudia sporiaci si na dôchodok v II. pilieri tak zostanú odkázaní len na dôchodok z I. piliera. Ten však nebude v niektorých prípadoch pokrývať ani minimálne životné náklady, čo znamená, že štát bude týmto ľuďom doplácať aby vôbec dosiahli životné minimum.

Znovuotvorenie II. piliera

Ďalšie otvorenie II. piliera by bolo už jeho tretím otvorením. Prvá vláda Róberta Fica otvorila tento pilier už dva razy:

  • Pri prvom otvorení II. piliera v roku 2008 z neho vystúpilo viac ako 106 tisíc sporiacich a vstúpilo doňho temer 23 tisíc nových sporiacich.
  • K druhému otvoreniu došlo v období 15.11.2008- 30.6.2009, kedy z druhého piliera odstúpilo 66 tisíc sporiteľov, odstúpilo z neho 14,5 tisíc sporiteľov. V súčasnosti si na dôchodok v I. pilieri sporí viac ako 1,45 milióna osôb.

Tretie otvorenie predstavuje pre novú vládu jedno z riešení súčasnej situácie v oblasti dôchodkov. Otvoriť II. pilier by podľa vlády znamenalo umožniť ľuďom vystúpiť z tohto piliera, aby neprichádzali o svoje úspory.

Znovuotvorenie II. piliera nepovažujú odborníci za dobrý nápad.

Viktor Kouřil, generálny riaditeľ DSS VÚB Generali otvorenie II. piliera nepovažuje za dobrý nápad, nakoľko bol otvorený už dvakrát. Znamená to, že kto z neho chcel vystúpiť, tak vystúpil. A  od posledného otvorenia je vstup do druhého piliera dobrovoľný. Otvorenie piliera by pre DSS- ky znamenalo, že by sa museli pripraviť na odchod sporiteľov, teda museli by mať pripravené peniaze na ich vrátenie do Sociálnej poisťovne. Takéto peniaze znamenajú určité straty, lebo tieto peniaze nie sú investované, neprinášajú výnosy, keďže DSS- ky nemôžu vedieť koľko ľudí z piliera pri jeho otvorení vystúpi. Podľa názoru poslanca Ľudovíta Kaníka by ďalšie otvorenie dopadlo podobne ako predošlé. Pretože ľudia si svoje peniaze vážia a zo systému nevystúpia.

Zavedenie garancií

Druhým riešením súčasnej vlády je zavedenie garancií, ktoré boli zrušené len od 1.apríla 2012. Jediným fondom, ktorý ostal garantovaný je dlhopisový fond. Podľa vlády by opakovaným zavedením garancií DSS- kám vznikla povinnosť nahrádzať všetky straty, ktoré svojim sporiteľom spôsobuje, keďže peniaze sa v správcovských spoločnostiach podľa premiéra znehodnocujú. K zrušeniu garancií predošlou vládou došlo z dôvodu očakávaného vyššieho zhodnotenia peňazí na dôchodkových účtoch sporiteľov. DSS- ky už nechceli nahrádzať straty zo svojho, a preto investovali len v obmedzenej miere, čo malo za následok nízke výnosy dôchodkových fondov. Či sa budú garancie znovu zavádzať, a ktoré fondy budú zrušené zatiaľ jasné nie je. Podľa programového vyhlásenia vlády by sa počet fondov a garancií mali prehodnotiť. Tak isto sa prehodnotí aj dobrovoľnosť vstupu do druhého piliera. Názor tajomníka ministerstva práce Jozefa Buriana je, že najlepším riešením by bolo zavedenie 2 typov fondov. Jeden z týchto fondov by bol garantovaný a druhý by bol bez záruk, no aktívne spravovaný DSS- kami. Novovzniknutý indexový fond by pri takomto systéme zanikol. Sporitelia by si takto mohli sporiť buď v jednom zo spomínaných dvoch fondov, prípadne si svoje úspory rozložiť medzi obidva fondy. Jozef Burian ďalej tvrdí, že nový garantovaný fond by mohol majetok deliť nielen do dlhopisov a účtov v bankách ale aj do akcií.

Zníženie príspevkov do druhého piliera

Treťou zmenou, o ktorej uvažuje nová vláda, a o ktorej sa veľa diskutuje, je zníženie príspevkov do druhého piliera minimálne o 30%. To by znamenalo pre sporiteľov v konečnom dôsledku zníženie dôchodkov, týkalo by sa to najmä ľudí mladších ako 50 rokov. Dôvodom bude demografický vývoj a nedostatok prostriedkov Sociálnej poisťovne. Z tohto pohľadu je vidieť užitočnosť druhého piliera. Znížením príspevkov do II. piliera stratia najviac sporitelia, keďže na jednej strane sa znížia príspevky do druhého piliera, dôjde k zvýšeniu príspevkov do prvého piliera. To znamená, že peniaze, ktoré by si sporitelia šetrili na svojich účtoch budú takto odchádzať vláde. V praxi to znamená, že keby sa príspevky do II. piliera odvádzali vo výške 8% ľudia by si sporili o 11% menej. V prípade 7% by si ľudia šetrili o 22% menej. Na jednej strane každé percento pridá štátu približne 100 miliónov a na strane druhej zoberie šetriacim 11% z ich vlastných úspor. Podľa poslanca Ľudovíta Kaníka takáto alternatíva predstavuje pre ľudí horšie riešenie akým by bolo zvyšovanie daní. 

Zdenka Školniková

 Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Chystáte sa do dôchodku v roku 2025? PREHĽAD podmienok a koľko peňazí vám dajú

1. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Chystáte sa do dôchodku v roku 2025? PREHĽAD podmienok a koľko peňazí vám dajú

Chystáte sa na dôchodok v roku 2025? Potrebujete poznať podmienky a postup pri podávaní žiadosti. Zároveň zvážte, či sa vám to v tomto roku oplatí. Pripravili sme pre vás užitočné kalkulačky... celý článok

Slováci nerozumejú, čo je dôchodok: Prichádza kruté prekvapenie, keď zistia, koľko (ne)dostanú

28. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Slováci nerozumejú, čo je dôchodok: Prichádza kruté prekvapenie, keď zistia, koľko (ne)dostanú

Viac než polovica Slovákov považuje lepší dôchodok za jednu zo svojich najväčších životných priorít. Napriek tomu dôchodok od štátu v súčasnosti pokrýva len polovicu príjmu, pričom... celý článok

Prekvapenie pre 159 000 dôchodcov: štát im automaticky zvyšuje dôchodky

27. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Prekvapenie pre 159 000 dôchodcov: štát im automaticky zvyšuje dôchodky

Viac ako 159-tisíc dôchodcov na Slovensku čaká v apríli 2025 príjemné prekvapenie – zvýšenie starobného alebo predčasného starobného dôchodku. Tento krok Sociálnej poisťovne sa týka... celý článok

Rodičovi nestačí dôchodok: čo mu musíte platiť, ak je v domove dôchodcov a čo, ak je doma

27. 3. 2025 | Barbora Magočová

Rodičovi nestačí dôchodok: čo mu musíte platiť, ak je v domove dôchodcov a čo, ak je doma

Dôchodok je pre mnohých seniorov spravidla jediným príjmom, z ktorého si hradia náklady na svoje potreby. Rastúce ceny a zvýšené výdavky súvisiace s postupným zhoršovaním zdravotného... celý článok

Štát má problém za stovky miliónov eur: predčasných dôchodcov je priveľa

26. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Štát má problém za stovky miliónov eur: predčasných dôchodcov je priveľa

Analytici z projektu Dáta bez pátosu upozorňujú na alarmujúci nárast počtu predčasných dôchodcov, ktorý v prvých mesiacoch tohto roka dosiahol takmer 8 000 ľudí. Minister práce Erik... celý článok