Po vzore mnohých európskych krajín zavádza MasterCard v susednej Českej republike platobnú kartu na vyplácanie sociálnych dávok, ktorá uľahčí čerpanie sociálnych dávok a výrazne zjednoduší ich administratívu. Zákazku Ministerstva práce a sociálních věcí vyhrala u našich susedov Česká spořitelna. Na Slovensku aktuálne nie je zavedenie karty na vyplácanie sociálnych dávok na programe dňa.
Čo je sociálna karta
Karta sociálnych systémov predstavuje nástroj, prostredníctvom ktorého dochádza k zvýšeniu užívateľského komfortu. Dostane ju každý poberateľ sociálnych dávok (okrem dôchodku a nemocenského) prostredníctvom príslušného úradu práce. Cieľom zavedenia sociálnej karty je zabezpečenie väčšej účelovosti a adresnosti sociálnych dávok, rovnako ako modernizácia celého systému. Sociálne dávky sú totiž v ČR v súčasnosti vyplácané rôznymi spôsobmi - hotovostne, bezhotovostne alebo poštovou poukážkou, čo výrazne predražuje správu systému. Z tohto dôvodu je veľmi dôležité zjednotiť výplaty sociálnych dávok, aby boli vyplácané jednou organizáciou, v tomto prípade Úradom práce ČR. Podobný systém zaviedli a využívajú vlády mnohých európskych krajín, napríklad Taliansko, Fínsko alebo Spojené štáty americké.
Pre koho je sociálna karta určená?
Kartu sociálnych systémov bude v susednej Českej republike vydávať Česká spořitelna pod názvom sKarta od konca júna tohto roku. sKarta bude mať identifikačnú, autorizačnú a dobrovoľnú platobnú funkciu. Okrem toho, že bude plniť identifikačnú kartu na úrade (držiteľ karty ju bude predkladať pri každej návšteve úradu práce), tak vlastník karty bude mať prehľad o čerpaných sociálnych dávkach prostredníctvom internetu. Sociálna karta bude tiež plnohodnotnou platobnou kartou so všetkými jej funkciami a obchodníci ju budú bez problémov akceptovať. Do systému sa môžu zapojiť všetci obchodníci s terminálom, ktorý je autorizovaný Ministerstvom práce a sociálních věcí ČR. Autorizáciu tak rezort práce nepovolí napríklad baru alebo herni. Kartu dostanú osoby, ktoré čerpajú sociálne a zdravotné dávky s tým, že jej platobná funkcia nie je povinná – táto povinnosť bude vyžadovaná v prípade osôb, ktoré čerpajú dávky v hmotnej núdzi a existuje u nich riziko zneužitia. Osoby, ktoré v súčasnosti disponujú bankovým účtom a prijímajú naň sociálne dávky, nebudú musieť využívať platobnú funkciu sKarty.
Ľuďom so zdravotným postihnutím nahradí sKarta preukaz
Na karte bude uvedené jej číslo, meno držiteľa, identifikačné číslo v systéme ministerstva a platnosť karty. Špeciálna karta bude vydávaná osobám zdravotne postihnutým, kde bude navyše fotografia, stupeň postihnutia a dátum narodenia držiteľa karty. Slúžiť bude aj ako identifikačný preukaz a zdravotne postihnuté osoby budú po jej predložení môcť čerpať rovnaké výhody ako tomu bolo doteraz.
Aké sú výhody sociálnej karty?
Zavedenie karty sociálnych systémov má z pohľadu štátu mnoho výhod.
- Zníženie nákladov na distribúciu dávok
Pre opakujúce sa dávky stačí jednorazová distribúcia sociálnej karty, na ktorú budú následne pravidelne centrálne prevádzané všetky dávky.
- Zjednodušenie systému, zamedzenie duplicitám
Na jednu kartu budú vyplácané všetky druhy dávok, čo výrazne eliminuje riziko prípadného duplicitného vyplatenia dávky prijímateľovi.
- Kontrola využívania prostriedkov
Použiteľnosť karty sa dá obmedziť na vybrané kategórie obchodníkov a obchodov. Môže sa tak stať, že na niektorých miestach bude karta odmietnutá, napríklad v bare alebo herni, kde obchodník nezíska autorizáciu terminálu od Ministerstva práce a sociálních věcí ČR.
- Zníženie nákladov presunom na vydavateľa karty
Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR nebude za vydávanie kariet platiť nič, všetky náklady sú hradené vydavateľom karty, resp. Českou spořitelnou.
- Zamedzenie daňovým únikom
Pozitívne skúsenosti zo zahraničia poukazujú na obmedzenie daňových únikov vďaka elektronickým platbám.
- Zvýšenie finančnej gramotnosti
V neposlednom rade využívanie karty sociálnych systémov predstavuje účinný nástroj, ako zvýšiť finančnú gramotnosť obyvateľstva a vzdelávať ich v moderných elektronických finančných nástrojoch.