Svoju účinnosť nadobudne už 1.novembra tohto roka, ale niektoré zmeny týkajúce sa fondov nadobudnú platnosť až 1.apríla budúceho roka
Hlavným iniciátorom a autorom novely je minister práce Jozef Mihál. Dlho pripravovaná novela vznikala niečo vyše roka, minister práce ju vypracoval za pomoci svojich spolupracovníkov, odborníkov z ministerstva financií, NBS a odborníkov z praxe. Posledným bodom celého legislatívneho procesu by mala byť anuitná novela, ktorou bude zavedený vzorec na výpočet dôchodku z majetku sporiteľa. Kvalitu dlho pripravovanej novely nakoniec preverí až samotná prax.
Čo je cieľom novely?
Prvoradým cieľom všetkých zmien v dôchodkovom sporení, by podľa ministra práce malo byť to, že sporitelia získajú väčší profit. Ďalšími hráčmi na ťahu by teda mali byť Dôchodkové správcovské spoločnosti (DSS). Zmenami v systéme by sa medzi nimi mal zvýšiť konkurenčný boj o sporiteľov. Sporenie v druhom dôchodkovom pilieri teda prinesie viac sporiteľom ako samotným DSS- kám.
Pribudne 4.fond
Doteraz sme si na dôchodok mohli sporiť v troch fondoch – v konzervatívnom, vyváženom a rastovom. Všetky tri fondy boli garantované. Po novom si budeme môcť sporiť až v štyroch fondoch. Konzervatívny fond sa zmení na dlhopisový a zostanú v ňom garancie. Vyvážený fond sa premenuje na zmiešaný fond, zmenou bude to, že už nebude garantovaný. Rastový fond taktiež stratil garancie a po novom sa bude nazývať akciový fond. Novinkou vo fondoch bude novo vzniknutý indexový fond, ktorý nebude garantovaný. Je určený hlavne pre mladších investorov, ktorí sú ochotní podstúpiť vyššie riziko s cieľom získania vyšších výnosov.
Poplatky takisto v neprospech DSS
Výška poplatku za správu sa nebude meniť pri zmiešanom a akciovom fonde, ostáva vo výške 0,3% z čistej hodnoty majetku. Výnosový poplatok pri týchto dvoch fondoch sa tak isto nemení, zostane na úrovni 5,6%. Zmena nastane pri garantovanom dlhopisovom fonde, kde sa poplatok zo zhodnotenia úplne zruší a poplatok za správu ostane vo výške 0,3% z čistej hodnoty majetku. Pri indexovom fonde podobne ako pri dlhopisovom bude výnosový poplatok nulový a poplatok za správu bude najnižší aký kedy v systéme bol, a síce 0,2% z čistej hodnoty majetku.
Mladí budú mať čas na rozmyslenie
Mladí ľudia budú do systému dôchodkového sporenia zaradení automaticky. Doteraz tomu tak nebolo. Po zavedení sociálnou poisťovňou do II. piliera budú mať šesť mesiacov na to, aby si vybrali jednu z Dôchodkových správcovských spoločností a uzavreli s ňou zmluvu. V prípade, že tak nevykonajú, Sociálna poisťovňa to urobí za nich. Podľa tzv. abecedného princípu bude prideľovať sporiteľov do jednotlivých DSS, aby ich mali približne rovnaký počet. Mladí ľudia budú mať až dva roky na to, aby sa rozhodli, či chcú v II. pilieri ostať alebo z neho vystúpia. Okrem toho sa mladí môžu rozhodnúť, či si budú na dôchodok sporiť v jednom fonde alebo v dvoch. V prípade, že sa rozhodnú pre dva fondy, jedným z nich musí byť garantovaný dlhopisový fond.
Zmení sa aj toto
Zmenou pri sporení v II. dôchodkovom pilieri bude minimálna doba sporenia, ktorá sa skráti z 15 rokov na 10. Teda na získania nároku na dôchodok budeme šetriť kratšie.
Úspešným bol aj návrh poslanca Ľudovíta Kaníka, ktorý hovorí, že DSS môžu pri zmiešaných a akciových fondoch investovať aj do cenných papierov naviazaných na komodity a tiež do podielových fondov nehnuteľností- maximálne však do výšky 20% z hodnoty majetku fondu. 80% hodnoty majetku akciového fondu budú tvoriť dlhopisy a peňažné investície.
Zlé načasovanie?
Pri všetkých zmenách v II. dôchodkovom pilieri a jeho fondoch sa naskytá otázka, či sú tieto zmeny dobre načasované. Aktuálne sa akciové trhy nachádzajú v situácii, kedy dochádza k veľkým výkyvom, čo nie je dobré pre sporiteľov a zhodnotenie ich peňazí. Doteraz museli DSS- ky v prípade nepriaznivého vývoja vyrovnávať prípadné straty z vlastných zdrojov. Po novom to už ale platiť nebude, keďže zmiešané a akciové fondy už garantované nebudú.
Ako sa budú ďalej vyvíjať jednotlivé fondy, nie je ľahké predpovedať. Najpravdepodobnejšie však je, že budúci rok dôjde k ďalšej recesii a spomaleniu viacerých svetových ekonomík- Európu nevynímajúc, teda vysloviť jednoznačné odporúčanie, do ktorých fondov investovať nie je možné.