O dôchodok si musia Nemci sami požiadať, automaticky nie je nikomu priznaný. Žiadosť sa vypĺňa na príslušnom úrade dôchodkového zabezpečenia. K priznaniu starobného dôchodku je v Nemecku potrebné splniť dve zákonné podmienky:
Muži aj ženy odchádzajú do riadneho dôchodku v 65 rokoch. Postupne sa však dôchodkový vek zvyšuje na 67 rokov. Do dôchodku v 67 rokoch odídu všetci nemci narodení v roku 1964 a neskôr. Aj po zvýšení dôchodkového veku na 67 rokov veku však budú môcť odísť občania, ktorí získajú 45 rokov poistenia, do dôchodku v 65 rokoch veku.
-
získať potrebný počet rokov poistenia
Každý žadatel o důchod musí získat dobu pojištění 35 let. Do doby pojištění se započítávají náhradní doby, např. péče o dítě. Náhradní doby se započítávají v omezeném rozsahu. Němci odvádí ze svého příjmu v produktivním věku důchodové pojištění. Sazba důchodového pojištění činí 19,9 %, z čehož 9,55 % je sraženo z hrubé mzdy zaměstnanci a 9,55 % za zaměstnance dále odvádí jeho zaměstnavatel. Maximální vyměřovací základ, tj. příjem, ze kterého je sraženo důchodové pojištění, činí 5 500 € měsíčně ve starých spolkových zemích a 4 650 € v nových spolkových zemích.
Hľadáte najvýhodnejší bežný účet? Využite naše porovnanie bežných účtov!
Kedy sa dá odísť do predčasného dôchodku?
Do predčasného dôchodku sa dá v Nemecku odísť v 63 rokoch, pokiaľ je splnená podmienka získania 35 rokov poistenia. Predčasný dôchodok je krátený, napr. pri odchode do predčasného dôchodku o rok neskôr tvorí krátenie penzie 3,6 %. Predčasný dôchodok však nie je nižší len kvôli kráteniu, ale tiež z dôvodu nižšieho získaného počtu rokov poistenia. Výšku dôchodku ovplyvňuje nielen príjem v rozhodných rokoch, ale tiež získaná doba poistenia. Rozdiel medzi riadnym dôchodkom a predčasnou penziou nie je teda vôbec zanedbateľný.
Vyššia penzia pri nadsluhovaní
Za každý ukončený rok práce po dosiahnutí dôchodkového veku sa penzia zvyšuje o 6 %. Cez to každoročne skôr pribúda občanov, ktorí odchádzajú do predčasného dôchodku. Dôvodom je vysoká zodpovednosť Nemcov, ktorí si na dôchodok veľa sporia vo vlastných finančných produktoch. Občania pracujúci v dôchodkovom veku podliehajú rovnakému zdaneniu ako ostatní zamestnanci.
Aká je výška vašej čistej mzdy? Koľko zaplatíte na dani a koľko na odvodoch na sociálnom poistení a zdravotnom poistení: Využite mzdovú kalkulačku!
Aký vysoký je nemecký dôchodok?
Z členských krajín OECD patrí nemecký štátny dôchodok k tým nižším. Formula výpočtu dôchodku je pomerne zložitejšia, ako vo väčšine krajín. Celková výška dôchodku závisí na zárobkoch v produktívnom veku a získanom počte rokov poistenia. Redukcia dôchodku je však v Nemecku nižšia než v Českej republike. Náhradový pomer medzi dôchodkom a príjmom u občana poberajúceho polovicu priemernej mzdy a občana majúceho mzdu vo výšky dvojnásobku priemernej mzdy je tak pomerne nízky. Zásluhovosť hrá pri výpočte dôchodku v Nemecku vysokú úlohu.
V priloženej tabuľke máme uvedený pomer čistého dôchodku k čistej mzde dosahovanej pred odchodom do dôchodku u jednotlivých príjmov. Celkové zdanenie penzie je nižšie než mzdy. Z dôchodku sa neplatí dôchodkové poistenie či poistenie v nezamestnanosti. Penzisti si však naďalej platia zdravotné poistenie. Nemec s priemernou mzdou tak má v súčasnej dobe penziu vo výške 57,9 % čistého príjmu pred odchodom do dôchodku.
Tabuľka:Výška štátneho dôchodku v závislosti na výške príjmu - dosahovaný príjem (% z priemernej mzdy)
| 50 % | 75 % | 100 % | 150 % | 200 % |
Náhradový pomer | 55,6 % | 57,9 % | 57,9 % | 57,2 % | 43,4 % |
Prameň: OECD, Pensions at a Glance 2011, Germany
Každý tretí Nemec je starší 65 rokov
Nemecký dôchodkový systém je nákladný, výdavky spojené s výplatou dôchodku dosahujú 11,4 % HDP. Priemer za všetky členské krajiny OECD je pritom 7,2 % HDP. Jedným z dôvodov je rastúci počet seniorov v Nemecku, keď 32,2 % občanov je starších 65 rokov (v krajinách OECD 23,6 rokov). Očakávaná dĺžka života novorodenca je v Nemecku 79,8 rokov (v krajinách OECD 78,9 rokov). S rastúcim vekom stredná dĺžka života rastie, pretože sú prekonané riziká umrtia v kojeneckom veku. Nemci starší 65 rokov majú už strednú dĺžku života 83,9 rokov (v krajinách OECD 83,1 rokov).
Pramene:
• Europäische Kommission, Beschäftigung, Soziales und Integration, Ihre Rechte der sozialen Sicherheit in Deutschland 2011
• OECD, Pensions at a Glance 2011, Germany
• MISSOC Database