Za akých podmienok možno vykonávať absolventskú prax a aká odmena za ňu absolventovi prináleží? Aké výhody takáto práca prináša pre zamestnanca a zamestnávateľa?
Podľa Zákona o službách zamestnanosti je účelom absolventskej praxe získanie odborných zručností a praktických skúseností u zamestnávateľa, ktoré zodpovedajú dosiahnutému stupňu vzdelania absolventa školy, rovnako ako získavanie a prehlbovanie zručností uchádzačov o zamestnanie do 26 rokov veku, ktoré rozšíria ich možnosti uplatnenia na trhu práce. Zhoršené možnosti uplatniť sa majú mladí ľudia najmä v letnom období, kedy na trh práce prichádzajú tisíce absolventov stredných a vysokých škôl.
Čítajte o absolventskej praxi v abecede: Absolventská prax
Po troch mesiacoch na úrade
Aby mohol absolvent prax vykonávať, musí byť registrovaný na úrade práce ako uchádzač o zamestnanie aspoň tri mesiace, a musí mať s úradom podpísanú dohodu o absolventskej praxi. Na druhej strane musí mať dohodu s úradom podpísanú tiež zamestnávateľ, u ktorého sa bude prax vykonávať.
Dohoda medzi úradom a absolventom obsahuje najmä:
- záväzok úradu zabezpečiť absolventovi školy vykonávanie absolventskej praxe u dohodnutého zamestnávateľa
- záväzok absolventa školy vykonávať absolventskú prax u zamestnávateľa dohodnutého úradom
- začiatok a dĺžku vykonávania absolventskej praxe
- druh pracovného miesta, na ktorom sa bude absolventská prax vykonávať
- záväzok absolventa dodržiavať všeobecne záväzné právne predpisy, vnútorné predpisy zamestnávateľa a predpisy na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri vykonávaní absolventskej praxe
- záväzok absolventa školy uhradiť úradu náhradu škody, ktorú spôsobil zamestnávateľovi úmyselným konaním
- záväzok úradu uhrádzať absolventovi školy paušálny príspevok.
Po troch mesiacoch v evidencii môže uchádzač požiadať o príspevok na vykonávanie absolventskej praxe. Prax sa môže vykonávať najviac šesť mesiacov, najmenej však tri mesiace. Odporúčaný rozsah práce je stanovený na 20 hodín týždenne, zamestnávateľ ho ale môže podľa potreby upraviť. Platí pritom, že po skončení absolventskej praxe už nemožno získať príspevok na ďalšiu prax.
Získať pracovné návyky, príspevok na absolventskú prax
Podľa personalistov je zmyslom absolventskej praxe získať pracovné návyky a cenné skúsenosti. Za vykonanú prácu poskytuje úrad práce absolventovi príspevok na vykonávanie absolventskej praxe vo výške platného životného minima, t.j. 189,83 eur mesačne. Okrem toho úrad preplatí absolventovi tiež poistné na úrazové poistenie, ktoré musí absolvent uzatvoriť na dobu vykonávania absolventskej praxe. Príspevok je splatný do 15 dní nasledujúceho kalendárneho mesiaca.
Výška paušálneho príspevku sa upravuje v závislosti od dochádzky absolventa. Počas vykonávania absolventskej praxe má absolvent nárok na 10 dní voľna, avšak až po odpracovaní dvoch mesiacov. Okrem toho môže zamestnávateľ ospravedlniť neprítomnosť z dôvodu dočasnej pracovnej neschopnosti alebo z dôvodu ošetrovania člena rodiny. Absolvent musí predkladať úradu evidenciu dochádzky potvrdenú zamestnávateľom.
O absolventskú prax je medzi absolventmi aj zamestnávateľmi pomerne veľký záujem. Plynie z výhodnosti pre obe zúčastnené strany, pričom na strane zamestnávateľov je to najmä kombinácia lacnej pracovnej sily a možnosti získať potenciálneho trvalého zamestnanca. Paušálny príspevok poskytovaný úradom práce nepredstavuje pre zamestnanca ani zamestnávateľa dodatočnú daňovú alebo odvodovú záťaž. V minulom roku sa podľa údajov Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny do absolventskej praxe zapojilo vyše 21-tisíc absolventov, čo je o 80% viac ako rok predtým.