Dôchodky na Slovensku vždy boli problémové a dôchodcovia sa vždy sťažovali, že dostávajú príliš málo na to, že celý život pracovali. Súčasní dôchodcovia sa však majú doslova fantasticky oproti generáciám, ktoré dôchodok čaká až o niekoľko dekád. Avšak ani súčasní penzisti nie sú úplne v bezpečí. Prvý pilier dôchodkového systému sa rúca už teraz. Sociálna poisťovňa vytvára rekordný deficit a demografia nie je ani trochu na našej strane.
Expert: V prvom pilieri tiká časovaná bomba
Na hrozbu nízkych dôchodkov pre budúce generácie upozornil na sociálnej sieti daňový a odvodový expert Jozef Mihál (Demokrati). Píše, že hoci sa dnešní dôchodcovia sťažujú na nízke dôchodky, realita pre budúce generácie bude ešte komplikovanejšia. Dôchodkový systém čelí závažným výzvam, ktoré budú obzvlášť ťažiť generáciu narodenú po roku 1981.
Jedným z najväčších problémov je podľa neho demografia. Počet narodených detí na Slovensku klesá, pričom v roku 2024 sa očakáva iba 46 000 novorodencov. Pre porovnanie, ešte pred pár rokmi to bolo 55 000 až 60 000 ročne. Tento pokles znamená, že v budúcnosti bude menej pracujúcich, ktorí budú prispievať do Sociálnej poisťovne, no súčasne sa do dôchodku chystá početná generácia tzv. „Husákových detí“, teda ľudí narodených po roku 1970.
„Nie každý však vie, že v prvom pilieri tiká časovaná bomba, ktorá zasiahne ročníky približne od roku narodenia 1981 a mladších,“ dvíha odborník varovný prst. Ide najmä o generáciu tzv. mileniálov, za ňou ešte nasledujú generácie Z a alfa. Pre tieto ročníky sa zásadne zmenili pravidlá, ktoré ovplyvnia výšku ich budúcich dôchodkov.
Na príklade porovnáva Mihál dve ženy – pani Jaroslavu (narodenú v roku 1962) a pani Miroslavu (narodenú v roku 1988) – a ukazuje, ako sa zmeny v legislatíve výrazne podpíšu na ich budúcich dôchodkoch aj napriek tomu, že obe pracovali rovnako dlho a zarábali priemernú mzdu.
Mileniáli dostanú o takmer tretinu menej
Od roku 2004 sa doba štúdia na strednej a vysokej škole už nezapočítava do doby dôchodkového poistenia. Zatiaľ čo pani Jaroslava má započítaných 8 rokov štúdia, pani Miroslava nemá nič. Ďalšia zmena sa týka evidencie na úrade práce – od roku 2001 sa táto doba započítava len v prípade, ak osoba poberala podporu v nezamestnanosti. Pani Jaroslava má započítané dva roky evidencie na úrade práce, no pani Miroslava nie. A do tretice, doba výchovy detí sa ženám započítava do výpočtu osobného mzdového bodu (POMB) od roku 2004, avšak s nižším bodovým hodnotením. V dôsledku toho má pani Miroslava nižší POMB a jej dôchodok bude približne o 27 % nižší než dôchodok pani Jaroslavy, aj keď obe ženy platili odvody rovnako a mali rovnaké príjmy.
Zle je už teraz
Tieto rozdiely medzi generáciami jasne ukazujú, že aktuálny dôchodkový systém je neudržateľný pre budúce generácie. Situáciu ešte zhoršujú finančné problémy Sociálnej poisťovne, ktoré spomína týždenník Trend. V roku 2024 sa Sociálna poisťovňa ocitla v obrovskej strate – za prvých šesť mesiacov výdavky dosiahli 6,85 miliardy eur, zatiaľ čo príjmy boli len 5,51 miliardy eur. Výsledná strata je 1,34 miliardy eur, pričom do konca roka sa očakáva nárast deficitu na 3,5 miliardy eur. Tento deficit je takmer o miliardu vyšší než hodnota konsolidačného balíčka (za 2,7 miliardy eur) plánovaného na budúci rok.
Jedným z hlavných dôvodov vysokého deficitu sú prudké valorizácie dôchodkov v čase inflácie, ale aj zavedenie zmien v predčasných dôchodkoch a nových výdavkov ako napríklad rodičovské dôchodky a trináste penzie.
Konsolidačný balíček na rok 2025 okresal výdavky na rodičovské dôchodky a tiež na predčasné starobné dôchodky. No ako podotýkajú analytici projektu Dáta bez pátosu, je to „len“ pol miliardy eur. Títo odborníci dlhodobo upozorňujú na neudržateľnosť financovania Sociálnej poisťovne a riešenie vidia v znížení nesystémových výdavkov najmä na trináste a prečasné dôchodky.
Mladšie generácie by mali už dnes myslieť na dôchodok, aj keď ich čaká o 30 až 40 rokov. Je to ideálna doba, ktorú môžu využiť na sporenie a investovanie. Či už do druhého alebo tretieho dôchodkového piliera, alebo si môžu sporiť individuálne. V tejto chvíli je každé euro odložené navyše dobrý nápad.
Ivana Sladkovská
Šéfredaktorka portálu Peniaze.sk. Venuje sa najmä servisným ekonomickým témam štátnych dávok, dôchodkov a sociálnych výhod. Ďalšie články autora.