Táto krajina je pre starých. Slovensko má najvyšší podiel dôchodcov v celej EÚ

Ivana Sladkovská | rubrika: Čo sa deje | 21. 6. 2024
Približne tretina ľudí na Slovensku poberá nejakú dôchodkovú dávku. Je to najvyšší podiel dôchodcov v celej EÚ. Vyplýva to z najnovších dát Eurostatu. Zároveň ale na dôchodky dávame relatívne málo peňazí, tvoria totiž pomerne nízku časť HDP.
Táto krajina je pre starých. Slovensko má najvyšší podiel dôchodcov v celej EÚ

Ilustračná snímka.

Každý tretí obyvateľ Slovenskej republiky poberá od štátu nejaký druh dôchodku v rámci sociálnej ochrany, čo predstavuje 33,2 % obyvateľstva. Tento podiel je najvyšší v celej Európskej únii. Informuje o tom Štatistický úrad SR. Napriek tomu, že dôchodky poberá tak veľká časť obyvateľov, celkové sumy vyplatené na dôchodky tvoria iba 8,6 % hrubého domáceho produktu (HDP), čo je jedna z najnižších hodnôt v EÚ.

Dôchodcov je veľa, peňazí málo

Podľa aktualizovaných dát Eurostatu, európskeho štatistického úradu, sa Slovensko umiestnilo na 19. mieste z 27 krajín EÚ, pokiaľ ide o výdavky na dôchodky vyjadrené ako podiel z HDP. Priemer EÚ v roku 2021 bol 12,9 % HDP, pričom na dôchodky a penzie sa vynaložilo približne 1 882 miliárd eur. Najvyššie podiely výdavkov na penzie mali Grécko (16,4 %), Taliansko (16,3 %), Rakúsko (15 %) a Francúzsko (14,9 %).

 

Slovensko sa priblížilo k opačnému koncu rebríčka, kde krajiny ako Írsko (4,5 %), Malta (6,4 %), Maďarsko (7 %) a Litva (7,1 %) vynakladajú najnižšie podiely svojho HDP na dôchodky. V rámci EÚ vzrástol objem finančných prostriedkov vyplatených na dôchodky počas roka 2021 medziročne o 2,8 %, avšak kvôli rýchlejšiemu rastu ekonomiky pomer k HDP klesol. V roku 2020 bol tento podiel 13,6 %.

Najväčšiu časť výdavkov na dôchodky v rámci EÚ, konkrétne 79,9 %, tvorili starobné dôchodky. Pozostalostné dôchodky predstavovali 12 % z celkových výdavkov, invalidné dôchodky 7,9 % a dôchodky v nezamestnanosti len 0,2 %.

Najmenej dôchodcov živí štát na Cypre

Každý štvrtý obyvateľ EÚ poberal aspoň jeden typ dôchodku, čo predstavuje 27,2 % populácie. Najväčší podiel poberateľov dôchodkov mala práve Slovenská republika s 33,2 % obyvateľov. Nasledovali Luxembursko, Litva a Estónsko, kde dôchodky poberalo 32 až 33 % obyvateľstva. Okolité krajiny, ako Česko, Rakúsko a Poľsko, mali nižšie, ale stále nadpriemerné hodnoty, približne 28 % obyvateľov. Maďarsko bolo výrazne pod priemerom únie s 22 % obyvateľov poberajúcich dôchodok.

Najmenšie podiely obyvateľov poberajúcich dôchodky mali Cyprus (19 %), Malta (19,2 %) a Španielsko (21,1 %). Tento trend ukazuje rôznorodosť prístupov jednotlivých krajín k sociálnej ochrane a finančnej udržateľnosti dôchodkového systému. Slovensko, napriek vysokému podielu dôchodcov v populácii, vynakladá relatívne nízke sumy na dôchodky, čo je v kontraste s niektorými inými krajinami EÚ, ktoré investujú väčší podiel svojho HDP do sociálnej ochrany dôchodcov.

Ivana Sladkovská

Autor článku Ivana Sladkovská

Šéfredaktorka portálu Peniaze.sk. Venuje sa najmä servisným ekonomickým témam štátnych dávok, dôchodkov a sociálnych výhod. Ďalšie články autora.

Najvýhodnejšie cestovné poistenie

Chcem sa poistiť

Naša online kalkulačka vám umožní porovnať ceny a podmienky rôznych poisťovní, aby ste mohli cestovať bez starostí.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Sociálna poisťovňa upozorňuje na jednorazový výber úspor z 2. dôchodkového piliera. Pozor, čoskoro príde zmena

21. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Sociálna poisťovňa upozorňuje na jednorazový výber úspor z 2. dôchodkového piliera. Pozor, čoskoro príde zmena

Sociálna poisťovňa upozorňuje na dôležité zmeny v systéme výberu úspor z druhého piliera. Od roku 2026 čakajú budúcich dôchodcov nové pravidlá, ktoré umožnia kombinovaný výber časti... celý článok

Dôchodok 2025: Od 1. januára končí jeden typ dôchodku (prehľad zmien)

18. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Dôchodok 2025: Od 1. januára končí jeden typ dôchodku (prehľad zmien)

Od 1. januára 2025 sa ruší rodičovský dôchodok a nahrádza ho príspevok z daní detí. Zvyšuje sa však minimálny a trinásty dôchodok a tiež sa bude valorizovať. Prinášame prehľad zmien... celý článok

Invalidné dôchodky od januára porastú. KALKULAČKA vám vypočíta, o koľko

15. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Invalidné dôchodky od januára porastú. KALKULAČKA vám vypočíta, o koľko

Od januára 2025 sa zvyšujú invalidné dôchodky o každoročnú valorizáciu. Táto úprava, stanovená Štatistickým úradom Slovenskej republiky, dosiahla hodnotu 2,1 % za prvý polrok 2024.... celý článok

Sociálna poisťovňa vie vyplácať dôchodok až 7 spôsobmi. Vedeli ste o nich?

12. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Sociálna poisťovňa vie vyplácať dôchodok až 7 spôsobmi. Vedeli ste o nich?

Sociálna poisťovňa ponúka penzistom až sedem rôznych spôsobov, ako môžu dostávať svoj dôchodok, od klasického prevodu na účet až po vyplácanie na účet manžela či priamo do zariadení... celý článok

Rodičovský dôchodok po novom: Seniori dostanú viac ako 90 % nižšiu sumu, varuje expert

11. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Rodičovský dôchodok po novom: Seniori dostanú viac ako 90 % nižšiu sumu, varuje expert

Rodičovský dôchodok sa pre niektorých ľudí môže znížiť o viac ako 90 %. Bude sa totiž počítať úplne novým spôsobom. Dôchodcovia, ktorí predtým dostávali stovky eur, budú po novom dostávať... celý článok