Začalo sa presúvanie úspor v druhom pilieri: Ako sa to dotkne vášho dôchodku?

Daniel Výcha | rubrika: Článok | 15. 2. 2023
Druhý dôchodkový pilier sa v poslednej dobe teší rastúcemu záujmu sporiteľov. V priebehu rokov prešiel viacerými štrukturálnymi zmenami. Ako ovplyvnili rast hodnoty úspor a čo prináša najnovšia zmena?
Začalo sa presúvanie úspor v druhom pilieri: Ako sa to dotkne vášho dôchodku?

Zdroj: Shutterstock

Zmeny v minulosti

Národná rada Slovenskej republiky v snahe zlepšiť efektivitu druhého piliera vykonáva pravidelné úpravy. Tu sú niektoré z nich, ktorými druhý pilier prešiel od roku 2012:

  • Zavedenie tzv. dobrovoľných príspevkov – začali sa rozlišovať povinné a dobrovoľné príspevky. Zároveň sa znižovala odplata za každý odvedený príspevok Sociálnou poisťovňou, a to z 0,5 % na 0,25 % s účinnosťou od 1.1.2013.
  • Zrušenie obmedzenia výšky dobrovoľných príspevkov – sporiteľ si ich uhrádza sám, a to buď na základe dohody so zamestnávateľom zrážkou zo mzdy, alebo priamo prevodom na účet DSS. Sporiteľ si z týchto príspevkov mohol uplatniť daňovú úľavu do výšky 2 % zo základu dane až do zdaňovacieho obdobia za rok 2016.
  • Zavedenie „nútených“ zmien dôchodkového fondu z dôvodu veku – podiel majetku v dlhopisovom garantovanom fonde sa od 52 rokov navyšoval o 10 % nahor s každým pribúdajúcim rokom.
  • Zmena vo vyplácaní starobného a predčasného starobného dôchodku formou programového výberu alebo formou dočasného dôchodku už po splnení jedinej podmienky – súčet súm dôchodkových dávok má byť vyšší ako referenčná suma.

Medzi najlepšie zmeny sa však priplietlo aj niekoľko šliapnutí vedľa. Najväčšie straty priniesla sporiteľom zmena, ktorej cieľom bolo minimalizovanie rizika. V roku 2014 nariadila vláda Smeru presun do garantovaných fondov. Ľudia mali možnosť zmenu písomne odmietnuť, avšak väčšina ostala pasívna. Väčšina prostriedkov v druhom pilieri tak skončila v takzvaných garantovaných fondoch „bez rizika”.

Tieto fondy investujú peniaze len do dlhopisov. Prípadné straty tak musia DSS nahradiť sporiteľom z vlastných peňazí. Podľa vtedy platných pravidiel museli kladný výsledok vykázať každých šesť mesiacov. Krátky časový horizont prinútil správcov investovať príliš konzervatívne, výsledkom čoho boli nízke výnosy.

Najvítanejšia zmena súčasnosti

Na jeseň minulého roka parlamentom prešla novela zákona, ktorej hlavnou zmenou má byť vznik takzvanej predvolenej investičnej stratégie. Tá má zabrániť tomu, aby mladí sporitelia príliš skoro vkladali svoje úspory do veľmi slabo výkonných garantovaných fondov.

V súčasnosti je v garantovaných fondoch uložených 7 miliárd z celkových 12,2 miliardy eur. Aby sa sporitelia prehnanou opatrnosťou neoberali o vyššie dôchodky, predvolená stratégia bude novým klientom automaticky ponúkať vhodnejšie rozloženie úspor. Podľa ADSS „investičná stratégia reflektuje princíp, že do veku 50 rokov by mali byť všetky úspory v indexovom fonde, teda v akciových investíciách. Po dosiahnutí 50 rokov sporiteľa sa pomerné zastúpenie indexového fondu v jeho majetku znižuje o štyri percentá ročne.“

Zmena pre pasívnych sporiteľov

Za pasívneho sporiteľa sa považuje sporiteľ, ktorý od roku 2013 neurobil žiadne rozhodnutie o rozložení úspor. Tie sa z málo výkonných fondov postupne presunú do rizikovejších, no výkonnejších. Celý presun prebehne do konca roka 2025. Ako bude presun vyzerať, ovplyvní aj vek sporiteľa. Sporitelia budú rozdelení do troch skupín:

  • Pasívny starší sporiteľ – narodený do roku 1968. Do potenciálne výkonnejších fondov poputujú len príspevky zaplatené po presune, respektíve od júla 2023 v prípade tých, ktorým DSS nepresunie celý majetok. Pôvodný majetok zostane umiestnený v garantovaných fondoch. Takýchto sporiteľov je v súčasnosti na Slovensku 156-tisíc.
  • Pasívny mladší sporiteľ – narodený po roku 1968. Do indexových fondov bude presunutý celý majetok aj príspevky. Do tejto skupiny spadá vyše 560-tisíc sporiteľov.
  • Aktívny sporiteľ – toho sa presun netýka. Väčšina klientov DDS tvorí práve túto skupinu (1 milión občanov).

Informácie o predvolenej stratégii a jej vplyv na majetok dostane každý sporiteľ od správcovskej spoločnosti do konca februára. Taktiež dostane informáciu o tom, do ktorej skupiny bol zaradený. Následne dostane na výber, či s presunom súhlasí, alebo sa rozhodne pre iné riešenie. V prípade nesúhlasu ho však musí vyjadriť. Na toto rozhodnutie majú sporitelia čas do 31. mája. Celý presun začne 1. júla a prebehne postupne v mesačných splátkach.

Ďalšie zmeny

Okrem toho dôjde aj k zníženiu maximálnych poplatkov, ktoré si môžu jednotlivé DSS pýtať. Od 1. januára platí:

  • DSS sporiteľovi v garantovaných fondoch ručí, že jeho majetok v druhom pilieri nebude nižší ako výška prostriedkov, ktoré doň vložil.
  • Zruší sa poplatok za vedenie účtu aj výkonnostné poplatky vo všetkých fondoch. Poplatok za správu bude 0,45 % ročne. Do dvoch rokov klesne na 0,4 %.
  • Sporiteľ už nebude pri prestupe do inej DSS potrebovať akceptačný list od Sociálnej poisťovne.
  • V rokoch 2023 až 2024 bude výška príspevku do druhého piliera 5,5 % hrubej mzdy, v rokoch 2025 až 2026 to bude 5,75 % a od roku 2027 budú príspevky 6 %.

Od 1. mája bude vstup do druhého piliera automatický. Bude doň zaradený každý človek, ktorý vstúpi na trh práce. Ak si DSS nevyberie sám, bude mu pridelená. Na vlastnú žiadosť môže druhý pilier následne opustiť a do veku 40 rokov sa aj vrátiť a začať sporiť znovu. Novela zároveň posunula vekovú hranicu na vstup do druhého piliera na 40 rokov, namiesto aktuálnych 35.

Od 1. januára 2024 sa mení aj výplatná fáza. Úspory sa rozdelia na dve polovice:

  • Prvá poslúži na výplatu dôchodku. Výška mesačnej dávky sa bude pravidelne prehodnocovať podľa strednej dĺžky života.
  • Druhá zostáva zainvestovaná. Tú bude sporiteľ čerpať po uplynutí 10 rokov. Vyčerpať ju možno formou doživotného dôchodku aj ako jednorazový alebo programový výber.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+4
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Chystáte sa do dôchodku v roku 2025? PREHĽAD podmienok a koľko peňazí vám dajú

1. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Chystáte sa do dôchodku v roku 2025? PREHĽAD podmienok a koľko peňazí vám dajú

Chystáte sa na dôchodok v roku 2025? Potrebujete poznať podmienky a postup pri podávaní žiadosti. Zároveň zvážte, či sa vám to v tomto roku oplatí. Pripravili sme pre vás užitočné kalkulačky... celý článok

Slováci nerozumejú, čo je dôchodok: Prichádza kruté prekvapenie, keď zistia, koľko (ne)dostanú

28. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Slováci nerozumejú, čo je dôchodok: Prichádza kruté prekvapenie, keď zistia, koľko (ne)dostanú

Viac než polovica Slovákov považuje lepší dôchodok za jednu zo svojich najväčších životných priorít. Napriek tomu dôchodok od štátu v súčasnosti pokrýva len polovicu príjmu, pričom... celý článok

Prekvapenie pre 159 000 dôchodcov: štát im automaticky zvyšuje dôchodky

27. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Prekvapenie pre 159 000 dôchodcov: štát im automaticky zvyšuje dôchodky

Viac ako 159-tisíc dôchodcov na Slovensku čaká v apríli 2025 príjemné prekvapenie – zvýšenie starobného alebo predčasného starobného dôchodku. Tento krok Sociálnej poisťovne sa týka... celý článok

Rodičovi nestačí dôchodok: čo mu musíte platiť, ak je v domove dôchodcov a čo, ak je doma

27. 3. 2025 | Barbora Magočová

Rodičovi nestačí dôchodok: čo mu musíte platiť, ak je v domove dôchodcov a čo, ak je doma

Dôchodok je pre mnohých seniorov spravidla jediným príjmom, z ktorého si hradia náklady na svoje potreby. Rastúce ceny a zvýšené výdavky súvisiace s postupným zhoršovaním zdravotného... celý článok

Štát má problém za stovky miliónov eur: predčasných dôchodcov je priveľa

26. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Štát má problém za stovky miliónov eur: predčasných dôchodcov je priveľa

Analytici z projektu Dáta bez pátosu upozorňujú na alarmujúci nárast počtu predčasných dôchodcov, ktorý v prvých mesiacoch tohto roka dosiahol takmer 8 000 ľudí. Minister práce Erik... celý článok