Dokedy môže trvať exekúcia, ak exekútor nedokáže nájsť nijaký majetok dlžníka?

Barbora Magočová | rubrika: Článok | 25. 4. 2025
Ste veriteľom, ktorý už dlhšie márne čaká na svoje peniaze? Alebo ste naopak dlžníkom, na ktorého dvere stále klopú exekútori? Nech už stojíte na ktorejkoľvek strane barikády, mali by ste vedieť, že exekučné vymáhanie dlhu má svoje časové limity. Za akých podmienok sa môže zastaviť exekúcia pre nemajetnosť dlžníka?
Dokedy môže trvať exekúcia, ak exekútor nedokáže nájsť nijaký majetok dlžníka?

Zdroj: Shutterstock

Vymáhanie pohľadávky sa môže v niektorých prípadoch poriadne predĺžiť. Úspech v súdnom konaní ešte neznamená, že exekútor veriteľa uspokojí. Niektoré exekučné konania sa ťahajú doslova roky – a veriteľ na nich môže v konečnom dôsledku aj prerobiť.

Exekútor musí po určitej dobe bezvýslednú exekúciu zastaviť

Exekútor by mal (automaticky) vydať upovedomenie o zastavení exekúcie, ak sa mu v zákonom stanovenej dobe nepodarí vypátrať majetok ani príjmy dlžníka, ktoré by mohol postihnúť a ktoré by stačili aspoň na úhradu jeho trov. Časový úsek pre odhalenie exekvovateľného majetku dlžníka sa líši podľa toho, či je exekúcia vedená proti právnickej alebo fyzickej osobe.

Ak je dlžníkom (v exekúcii označovaný ako „povinný“):

1) právnická osoba – exekútor zastavuje exekúciu, ak nenašiel relevantný majetok či príjmy dlžníka ani do 30 mesiacov od začatia exekúcie alebo od posledného zexekvovania majetku. 

2) fyzická osoba – exekútor zastavuje exekúciu, ak nenašiel relevantný majetok či príjmy dlžníka ani do piatich rokov od začatia exekúcie alebo od posledného zexekvovania majetku. 

Pre úplnosť treba dodať, že vyššie uvedené lehoty sa predlžujú o dobu trvania odkladu exekúcie. 

Pri zastavení exekúcie pre nemajetnosť dlžníka platí náhradu výdavkov exekútora veriteľ (v exekúcii označovaný ako „oprávnený“). Podľa príslušnej vyhlášky má exekútor na uvedenej náhrade právo účtovať 100 eur, ktoré sa ďalej navyšujú o aktuálnu DPH. 

Proti zastaveniu exekúcie pre nemajetnosť dlžníka sa môže veriteľ brániť námietkami. Tieto treba u exekútora podať najneskôr do 15 dní od doručenia upovedomenia o zastavení exekúcie a výzve na úhradu trov. Exekútor námietky predkladá na rozhodnutie súdu. V námietkach by ste mali poukázať na to, prečo dôvod pre zastavenie exekúcie nenastal. Veritelia však v prevažnej väčšine prípadov nemajú dostatok dôkazov o majetku dlžníka, vďaka ktorým by súd ich námietkam vyhovel. Nedôvodné námietky súd zamietne.

Zastavenie exekúcie má pre určitých dlžníkov fatálne následky

Zastavenie exekúcie pre nemajetnosť dlžníka nespôsobuje zánik pohľadávky; jeho následky sa opäť líšia podľa povahy dlžníka.

Ak bola exekúcia zastavená pre nemajetnosť právnickej osoby, zverejňuje sa upovedomenie o jej zastavení aj v Obchodnom vestníku. V prípade dlžníkov, ktorými sú obchodné spoločnosti zapísané v obchodnom registri, sa uplynutím šiestich mesiacov od zverejnenia upovedomenia o zastavení exekúcie v Obchodnom vestníku obchodná spoločnosť zrušuje bez likvidácie; uvedené neplatí, ak ohľadom nej prebieha konkurzné konanie. Po zrušení spoločnosti ju registrový súd bezodkladne vymazáva z obchodného registra - jej nemajetnosť zistená v exekúcii teda spravidla vedie k jej úplnému zániku.

Pri zastavení exekúcie pre nemajetnosť fyzickej osoby podobný následok samozrejme nenastáva. Teoreticky je teda možné voči fyzickej osobe začať exekúciu znovu – napríklad v nadväznosti na zistenie, že dlžník začal pracovať a tým pádom dosahuje relevantné príjmy alebo ak získal dedičstvo. Exekučný návrh však možno bez rizika podať len do uplynutia premlčacej doby. 

Dlh z nepodnikateľského vzťahu, ktorý bol priznaný právoplatným rozhodnutím súdu či iného orgánu, sa premlčuje za 10 rokov odo dňa, keď sa malo podľa rozhodnutia plniť.

Ak je pohľadávka vymáhaná z obchodnoprávneho vzťahu (napr. dodávateľom voči fyzickej osobe – živnostníkovi), je situácia pre veriteľa o čosi zložitejšia. Základná premlčacia doba trvá 4 roky; maximálne (bez ohľadu na rôzne skutočnosti, ktoré na jej plynutie môžu mať vplyv) však môže trvať 10 rokov. Ak bolo právo právoplatne priznané neskôr ako 3 mesiace pred jej uplynutím alebo až po jej uplynutí, možno rozhodnutie vykonať, ak sa exekúcia začne do 3 mesiacov od vykonateľnosti rozhodnutia.

Pre dlžníka – fyzickú osobu existuje z exekúcií únik

Ak je dlžník fyzickou osobou a nezvláda splácať exekúcie, má možnosť podať návrh na oddlženie (ľudovo sa hovorí o vyhlásení osobného bankrotu). Ak by ale išlo o oddlženie formou konkurzu, musí od vydania poverenia na vykonanie exekúcie či obdobného vykonávacieho konania uplynúť aspoň 1 rok. 

Pokiaľ ste veriteľom, ktorému sa nedarí vymôcť pohľadávku exekučne alebo dokonca už exekútor vami vedené exekučné konanie voči fyzickej osobe zastavil pre nemajetnosť, môžete ešte sledovať Obchodný vestník alebo Register úpadcov a kontrolovať, či váš dlžník nepožiadal o oddlženie. Ak tak urobil, mali by ste si pohľadávku prihlásiť do oddlženia, v ktorom by pri troche šťastia mohla byť aspoň z malej časti uspokojená.

Barbora Magočová

Autor článku Barbora Magočová

Barbora Magočová je právnička. Venuje sa najmä obchodnému a občianskemu právu a popri právnej praxi rozvíja aj publikačnú činnosť. Pre Peniaze.sk píše články týkajúce sa hlavne právnych aspektov podnikania a obchodných záväzkových... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Predávate majetok získaný od rodičov? Na toto pozor, inak vás to vyjde draho

24. 4. 2025 | Barbora Magočová

Predávate majetok získaný od rodičov? Na toto pozor, inak vás to vyjde draho

Chystáte sa speňažiť nehnuteľnosť po rodičoch či starých rodičoch a výťažok z predaja použiť pre seba? Váš plán vám môže skomplikovať jedna vec, o ktorej ste doteraz možno vôbec nevedeli.... celý článok

Rozvod a delenie spoločného majetku: ako ho ohodnotiť a čo do vyporiadania BSM zahrnúť?

23. 1. 2025 | Barbora Magočová

Rozvod a delenie spoločného majetku: ako ho ohodnotiť a čo do vyporiadania BSM zahrnúť?

Čaká vás delenie majetku v bezpodielovom spoluvlastníctve? Možno si myslíte, že vo vašom prípade môžete získať nanajvýš polovicu hodnoty spoločného bytu či domu. Nenechajte sa zbytočne... celý článok

Odkladáte súd o výživné, lebo bývalý/á zatiaľ platí? Môžete sa pripraviť o peniaze od štátu

20. 12. 2024 | Barbora Magočová

Odkladáte súd o výživné, lebo bývalý/á zatiaľ platí? Môžete sa pripraviť o peniaze od štátu

Nenechali ste si zatiaľ určiť alebo navýšiť výživné, lebo si to nechcete s ex-partnerom rozhádzať? Nemusí to byť práve najlepšia taktika. Ak by sa totiž dostal do finančných problémov,... celý článok

Prehľad: Poplatky za dedičské konanie v roku 2025

2. 12. 2024 | Barbora Magočová

Prehľad: Poplatky za dedičské konanie v roku 2025

Dedičské konanie sa zvyčajne spája s nemalými výdavkami. Okrem odmeny pre notára treba zaplatiť tiež súdne poplatky. Ktoré úkony vám môžu konanie o dedičstve predražiť? Čítajte, koľko... celý článok

Pozor na sofistikovaný podfuk. Začínajúcich podnikateľov oberá o peniaze, pomoci sa nedočkáte

18. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Pozor na sofistikovaný podfuk. Začínajúcich podnikateľov oberá o peniaze, pomoci sa nedočkáte

Pozor na podfuk na začínajúcich podnikateľov na Slovensku, ktorí sa vydávajú za obchodný register. Špekulanti sa maskujú ako oficiálne registre a zasielajú výzvy na úhradu poplatkov... celý článok