Rozvod a delenie spoločného majetku: ako ho ohodnotiť a čo do vyporiadania BSM zahrnúť?

Barbora Magočová | rubrika: Článok | 23. 1. 2025
Čaká vás delenie majetku v bezpodielovom spoluvlastníctve? Možno si myslíte, že vo vašom prípade môžete získať nanajvýš polovicu hodnoty spoločného bytu či domu. Nenechajte sa zbytočne pripraviť o peniaze! Toto treba vedieť, aby ste mohli z BSM získať všetko, na čo máte nárok.
Rozvod a delenie spoločného majetku: ako ho ohodnotiť a čo do vyporiadania BSM zahrnúť?

Zdroj: Shutterstock

Rozdelenie majetku po rozvode je pomerne náročná záležitosť, a to nielen z emocionálneho, ale aj z právneho hľadiska. Takmer každý vie, že za bežných okolností by si manželia mali majetok v BSM rozdeliť rovným dielom. Aké majetkové súčasti ale môžete v rámci vyporiadania bezpodielového spoluvlastníctva zohľadniť? Čo ak jeden z manželov ich nadobudnutie financoval viac ako druhý? A z akej hodnoty treba pri vyporiadaní BSM vychádzať? 

Do BSM môžu patriť aj veci, ktoré sú evidované len na jedného z manželov 

Ak ste si BSM nenechali zúžiť ani rozšíriť, mali by ste si rozdeliť všetky veci či majetkové hodnoty, ktoré ktorýkoľvek z vás nadobudol počas trvania manželstva. Ide teda napríklad o:

- nehnuteľnosti (pozemky, stavby, byty),

- peňažné prostriedky tvoriace výnos z podnikania či príjem zo zamestnania (nezáleží na tom, či sú vyplatené na účet, ktorý je vedený len na jedného manželov),

- hodnotu obchodného podielu v s.r.o. či inej obchodnej spoločnosti,

- pohľadávky, ktoré vám vznikli za trvania manželstva (napr. pohľadávka z vyúčtovania energií spotrebovaných v súvislosti s užívaním spoločnej nehnuteľnosti). 

Pokiaľ je ako oficiálny vlastník veci evidovaný len jeden z manželov, neznamená to, že by nemohla byť v bezpodielovom spoluvlastníctve.

Príklad:

Ak v katastri nehnuteľností figuruje ako vlastník budovy či pozemku nadobudnutého počas manželstva len jeden z bývalých partnerov, nepôjde o prekážku, ktorá by bránila vyporiadaniu takejto nehnuteľnosti ako spoločnej (za predpokladu, že sú splnené ostatné podmienky pre jej zahrnutie do BSM).

Pri rozdeľovaní spoločného majetku súdy berú do úvahy aj záväzky manželov. V rámci vyporiadania sa však naopak nezohľadňuje majetok manželov, ktorý do BSM nepatrí, a to konkrétne veci:

- získané dedičstvom alebo darom,

- ktoré podľa svojej povahy slúžia osobnej potrebe len jedného z manželov (typicky súčasti odevov, zdravotnícke pomôcky),

- ktoré slúžia výkonu povolania len jedného z manželov (napr. počítač či automobil používaný len pre plnenie pracovných úloh),

- vydané v rámci predpisov o reštitúcii majetku jednému z manželov, ktorý mal vydanú vec vo vlastníctve pred sobášom alebo ktorému bola vec vydaná ako právnemu nástupcovi jej pôvodného vlastníka.

Patria do BSM aj veci, ktorých zakúpenie financoval hlavne jeden z manželov?

Ako posudzovať vlastníctvo majetku, ktorý síce bol nadobudnutý počas manželstva, ale jeho kúpna cena bola uhradená prevažne z peňazí, ktoré si jeden z vás nasporil ešte pred svadbou? Podľa judikatúry platí, že ak na nadobudnutie určitého majetku boli použité aspoň nejaké prostriedky z BSM (bez ohľadu na ich rozsah), bude aj tento majetok patriť do BSM (bližšie rozhodnutie Najvyššieho súdu SR, sp.zn. 3 Cdo 88/2010). 

V tejto súvislosti však treba dodať, že manžel, ktorý na spoločný majetok vynaložil prostriedky v jeho výlučnom vlastníctve, by nemal byť ukrátený. V rámci vyporiadania BSM preto môže žiadať ich započítanie v režime tzv. vnosu. Na vnosy sa neprihliada len pri financovaní zakúpenia veci, ale napríklad aj pri ich použití na rekonštrukciu spoločného majetku.

Príklad: Jeden z manželov zdedil po svojich rodičoch nemalú peňažnú sumu. Táto bola vynaložená (spolu s prostriedkami našetrenými manželmi po svadbe) na zakúpenie rodinného domu. Peniaze z dedičstva sa musia pri vyporiadaní BSM zohľadniť v prospech manžela – dediča.

Vnos sa započíta do vyporiadania tak, že hodnotu toho, čo jeden z manželov vniesol zo svojho do majetku v BSM, treba odpočítať od hodnoty majetku v BSM (bližšie rozhodnutie Najvyššieho súdu SR, sp.zn. 3 Cdo 117/2012). 

Okrem vnosov sa ďalej pri vyporiadaní zohľadňuje aj to, čo sa zo spoločného majetku vynaložilo na výlučný majetok jedného z manželov. 

Príklad: Jeden z manželov investoval peňažné prostriedky patriace do BSM do nákupu strojov, ktoré potrebuje pre výkon svojej podnikateľskej činnosti. Pri rozdeľovaní spoločného majetku bude musieť túto investíciu nahradiť.

Ako oceniť majetok v BSM pri jeho vyporiadavaní?

Správne určenie hodnoty majetku patriaceho do bezpodielového spoluvlastníctva je pre spravodlivé vyporiadanie po rozvode kľúčové. Pokiaľ sa na jeho cene nedokážete dohodnúť, bude súd vychádzať z tzv. trhovej hodnoty, ktorá môže byť stanovená znaleckým posudkom. 

Vzhľadom na to, že k rozdeleniu spoločného majetku spravidla dochádza až s určitým časovým posunom od rozvodu, je veľmi podstatná aj otázka, k akému okamihu sa určuje cena jednotlivých súčastí BSM. Rozhodovacia činnosť súdov (bližšie rozhodnutie Najvyššieho súdu SR, sp.zn. 6Cdo/53/2019) sa ustálila na tom, že:

1) pri oceňovaní vecí patriacich do BSM sa vychádza z ich stavu ku dňu zániku bezpodielového spoluvlastníctva (pri zániku manželstva rozvodom teda pôjde o deň, v ktorom nadobudol právoplatnosť rozvodový rozsudok),

2) samotná cena vecí sa však musí určovať k okamihu, v ktorom dochádza k vyporiadaniu BSM; toto môže nastať aj roky po rozvode, zvlášť ak je riešené v súdnom konaní. 

Konkrétna podoba vyporiadania môže závisieť aj od vášho prínosu pre rodinu

Pre úplnosť treba upozorniť aj na to, že súd pri rozhodovaní o konečnej podobe vyporiadania BSM musí zohľadniť aj:

- potreby vašich maloletých detí,

- ako sa každý z vás staral o rodinu,

- ako sa každý z vás zaslúžil o nadobudnutie a udržanie spoločných vecí (v tejto súvislosti sa ale prihliada aj na to, kto sa staral o deti a obstarával spoločnú domácnosť).

Ak každý z vás riadne napĺňal potreby rodiny a domácnosti v rámci svojich možností a schopností, bude súd vychádzať z rovnosti podielov. Pokiaľ ale bremeno zodpovednosti za domácu kasu aj za deti ležalo hlavne na jednom manželovi a druhý svoje rodinné povinnosti zanedbával, môžu byť podiely z BSM priznané každému z ex-partnerov aj v rozdielnej výške podľa zásluh (tzv. disparita podielov).

Barbora Magočová

Autor článku Barbora Magočová

Barbora Magočová je právnička. Venuje sa najmä obchodnému a občianskemu právu a popri právnej praxi rozvíja aj publikačnú činnosť. Pre Peniaze.sk píše články týkajúce sa hlavne právnych aspektov podnikania a obchodných záväzkových... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Odkladáte súd o výživné, lebo bývalý/á zatiaľ platí? Môžete sa pripraviť o peniaze od štátu

20. 12. 2024 | Barbora Magočová

Odkladáte súd o výživné, lebo bývalý/á zatiaľ platí? Môžete sa pripraviť o peniaze od štátu

Nenechali ste si zatiaľ určiť alebo navýšiť výživné, lebo si to nechcete s ex-partnerom rozhádzať? Nemusí to byť práve najlepšia taktika. Ak by sa totiž dostal do finančných problémov,... celý článok

Prehľad: Poplatky za dedičské konanie v roku 2025

2. 12. 2024 | Barbora Magočová

Prehľad: Poplatky za dedičské konanie v roku 2025

Dedičské konanie sa zvyčajne spája s nemalými výdavkami. Okrem odmeny pre notára treba zaplatiť tiež súdne poplatky. Ktoré úkony vám môžu konanie o dedičstve predražiť? Čítajte, koľko... celý článok

Pozor na sofistikovaný podfuk. Začínajúcich podnikateľov oberá o peniaze, pomoci sa nedočkáte

18. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Pozor na sofistikovaný podfuk. Začínajúcich podnikateľov oberá o peniaze, pomoci sa nedočkáte

Pozor na podfuk na začínajúcich podnikateľov na Slovensku, ktorí sa vydávajú za obchodný register. Špekulanti sa maskujú ako oficiálne registre a zasielajú výzvy na úhradu poplatkov... celý článok

Aj nízke dlhy vás môžu pripraviť o dom. Kedy naň môže siahnuť banka či exekútor?

16. 10. 2024 | Barbora Magočová

Aj nízke dlhy vás môžu pripraviť o dom. Kedy naň môže siahnuť banka či exekútor?

Bojíte sa, že pre dlhy prídete o byt či dom? Exekúcia takýchto životne dôležitých vecí má prísne pravidlá, no napriek tomu vás o strechu nad hlavou môžu pripraviť aj pomerne malé dlhy.... celý článok

Dostali ste platobný rozkaz? Toto treba urobiť, aby u vás čoskoro nezaklopal exekútor

8. 8. 2024 | Barbora Magočová

Dostali ste platobný rozkaz? Toto treba urobiť, aby u vás čoskoro nezaklopal exekútor

Pozabudli ste na starú podlžnosť za jazdu „na čierno“ alebo ste v minulosti nezaplatili koncesionársky poplatok? A možno skrátka len nemáte na to, aby ste hradili splátky úveru či pôžičky.... celý článok