Keď to s úsporami myslíte vážne, nezaobídete sa bez plánovania. Základ nie je nijako zložitý. Na začiatok stačí ceruzka a papier, aj keď počítač rozhodne netreba zatracovať, môže vám dosť uľahčiť prácu aj počítanie.
Keď musíš, tak musíš, ale záleží ako...
V prvom rade si spíšte výdavky a medzi nimi vyberte tie, ktoré by sme mohli označiť ako povinné.
Také, u ktorých ich neplatenie znamená, že prídu sankcie, pokuta, vymáhanie dlhu, exekútor. Povinnosť platiť vyplýva buď z toho, že sme sa na platenie zaviazali, alebo ju ustanovuje zákon.
Keď potom takéto výdavky budeme mať spísané, môžeme začať premýšľať, či by sa na niektorých predsa len nedalo ušetriť.
Medzi povinné výdavky rodinného rozpočtu patria najmä:
- Dane. Väčšiny z nás sa týka platenie dane z príjmov a medzi dane počítame aj povinné sociálne a zdravotné poistenie. Ako zamestnanci sa o nich vlastne nemusíme starať, všetko zariaďuje účtovník. Je dobré ale vedieť o daňových zľavách a odpočtoch. Pokiaľ vlastníte nehnuteľnosť, platíte daň aj z nej.
- Pokuty – od polície, dopravných podnikov a podobne.
- Splátky pôžičiek dlhov, napríklad z kreditnej karty, lízingu alebo zo splátkového predaja.
- Platby vyplývajúce zo zmlúv, ktoré sme podpísali - nájomné, zálohy aj doplatky na dodávky energií, vodné a stočné, odvoz domového odpadu, účty za telefón a internet.
- Platby stravného, školného, platby za využívanie predškolských zariadení.
- Ďalšie platby, ku ktorým sme sa zaviazali, ale kde väčšinou nehrozí finančný postih, napríklad platby členských poplatkov v športových kluboch, združeniach, ale aj v politických stranách.
Ako je vidieť, povinné výdavky majú určitú hierarchiu. U niektorých hrozia za neplatenie rýchle a bolestivé sankcie, v najhoršom aj súd a trestnoprávny postih. U iných „len“ to, že opustíme napríklad športový klub, ktorý možno ani naplno nevyužívame.
Z toho vyplýva, že aj na povinných výdavkoch sa dá šetriť. Nie tak, že nezaplatím dane, ale nájdem úľavy, alebo napríklad tým, že sa neprihlásim do druhého športového klubu a vystačím si s jedným. Môžem aj zvážiť, či nutne potrebujem životnú poistku, prípadne či ma naozaj ohrozujú všetky riziká, proti ktorým som sa poistil – prídem o príjem, keď si zlomím ruku? Bohužiaľ sa ale stretávame aj s tým, že niektoré rodiny neplatia školskú jedáleň, pretože na to skrátka nemajú peniaze.
Príprava je základ
Povinnosť býva nepríjemná vec, ale jedno pozitívum sa na povinných výdavkoch nájsť dá. Bývajú pravidelné a do značnej miery predvídateľné. Aj keď zdražovanie energií v poslednom čase nám ukázalo, že niekedy to s tou predvídateľnosťou nie je úplne až tak možné. Každopádne sa ale oplatí myslieť dopredu.
Oplatí sa zostaviť si ročný plán, písať si do neho povinné výdavky a vedieť aspoň približne, koľko peňazí na ne budeme každý mesiac potrebovať. Až potom môžeme rodinný rozpočet riadiť a nenechať sa ním iba vláčiť. Keď rodina vie, že v januári bude potrebné splatiť dve poistky, zaplatiť školskú jedáleň, štvrťročné zálohy na elektriku a že možno ešte príde nedoplatok za plyn, vie tiež, že v decembri nemôže minúť všetky voľné peniaze za darčeky.
S povedomím o aspoň približnej výške povinných platieb budeme lepšie vedieť, koľko nám zostáva na ďalšie veci a lepšie tiež budeme hľadať, či sa aj medzi tými povinnými platbami nedá niečo ušetriť. Lepšie si potom rozmyslíme, že na leto sa napríklad oplatí zrušiť členstvo vo fitness centre a namiesto toho chodiť behať von.
Na pôžičkách viete ušetriť pekné peniaze
Do povinných výdavkov spadajú aj splátky pôžičiek. Je dobré si ich skúsiť do svojho súpisu povinných výdavkov zapísať nanečisto. Skôr, než si pôžičku vezmete. Uvidíte ju v kontexte ďalších povinných výdavkov a lepšie si pri tom uvedomíte, o koľko vám nákup na dlh danú vec predraží a na ako dlho váš rozpočet zaťaží. Možno si potom aj rozmyslíte, či pôžičku, alebo samotnú vec, naozaj potrebujete.
Súpis povinných výdavkov vám ale pri pôžičkách môže pomôcť ešte s jednou vecou. Pokiaľ sa vám podarilo nazbierať ich viac, môžete s nimi možno trochu zapracovať a skúsiť sa poinformovať, či by sa vám neoplatilo zlúčiť ich do jednej. Inými slovami: vziať si jednu pôžičku na splatenie všetkých ostatných. Keď sa to oplatí. Nižší úrok znamená každý mesiac viac peňazí vo vašom rodinnom rozpočte.
Vzhľadom na dnešné úrokové sadzby teraz asi nenájdete výhodnejší úrok, ale možno si budete lepšie rozložiť splácanie. A tiež je jednoduchšie strážiť splátky jedinej pôžičky ako niekoľkokrát. Kalkulačku, ktorá vám s tým pomôže, nájdete nižšie.Ušetriť sa dá aj na platbách za streamovacie služby, bankové poplatky, internet, telefón.
Stačí si spísať koľko míňate a či sú financie minuté naozaj efektívne. Často môžete len pár rozhodnutiami ušetriť desiatky aj stovky eur mesačne.
Jan Müller
Autor pracuje vyše 30 rokov vo finančných službách. Za tú dobu nazbieral skúsenosti z bánk, nebankových firiem aj z oblasti dozoru nad finančným trhom a ochrany spotrebiteľa. Takmer 10 rokov sa podieľa na projektoch finančnej... Ďalšie články autora.