Minister Kamenický naznačil, ako chce štát vytiahnuť peniaze z účtov Slovákov
30. 4. 2024 | Ivana Sladkovská
Minister ako jednu z možností predstavil takzvané retailové dlhopisy. Čo to znamená?
Zdroj: Shutterstock
Pojem ESG pochádza z anglického trojslovného pomenovania environmental, social, governance. Teda ekologická zodpovednosť, sociálna ohľaduplnosť a spoločensky zodpovedné riadenie. Samotná skratka ESG sa prvýkrát objavila počas roka 2004 v štúdii Organizácie Spojených národov s názvom Kto nie je ľahostajný, vyhráva.
Samotnú štúdiu dal realizovať niekdajší generálny tajomník Organizácie spojených národov, Kofi Annan. Cieľom bolo vypracovať report s návrhom, ako integrovať environmentálne, sociálne a riadiace výzvy do oblasti investovania. Štúdia bola financovaná švajčiarskou vládou a oslovených bolo 18 finančných inštitúcií z deviatich krajín sveta. Medzi tými najväčšími možno spomenúť Banco do Brasil, BNP Paribas, Credit Suisse, Goldman Sachs, Deutsche Bank, HSBC a iné.
Aj samotné OSN si teda uvedomovalo, že ak dostanú investori možnosť podieľať sa na zlepšení planéty a súčasne získavať výnos, ide o atraktívnu a zaujímavú cestu pomoci planéte. ESG prístup sa teda veľmi rýchlo ujal a finančné agentúry tomuto odvetviu veštia dlhodobý a stabilný rast.
Zaujímavé pri ESG aktívach je nielen samotné zhodnotenie a pocit, že sa investor podieľa na dobrých riešeniach pre svet, ale aj zdravie samotných spoločností, ktoré sa podieľajú na zhodnocovaní aktív v rámci ESG. Sú totiž ohľaduplné nielen k okoliu, ale aj samé k sebe, to znamená, že ich zodpovedné podnikanie nielen prináša výsledky, ale aj eliminuje riziko problémov v samotnej firme.
Preto v posledných rokoch dokonca priteká do ESG fondov viac kapitálu ako do klasických fondov, pričom podiel ESG fondov na celkovom spravovanom majetku asset manažérmi rastie.
Pri ESG investíciách sa do úvahy berie nielen návratnosť investície v pomere k podstúpenému riziku, ale napríklad aj pridaná hodnotu v podobe zníženia uhlíkovej stopy, dôrazu na obnoviteľné zdroje energií, dodržiavanie pracovných štandardov a rovnosti príležitostí pre všetky skupiny ľudí, či obchodnú etiku.
ESG investície držia krok aj s návratnosťou klasických svetových akciových indexov. Rast dopytu po investíciách do firiem, ktoré implementovali do svojej činnosti a cieľov environmentálne otázky, spravodlivé pracovné podmienky či transparentné podnikanie s priehľadnou vlastníckou štruktúrou, vytvára predpoklady pre ich pozitívne hospodárenie. Investori tak majú väčšiu istotu, že ich financie sú v dobrých rukách.
Spoločensky zodpovedné projekty nie sú tak ďaleko od nás. Dokonca investori môžu investovať do slovenského realitného projektu, ktorý mení súčasnú tvár Bratislavy na bývanie v súlade s prírodou. Ide o projekt Klingerka II, ktorý nadväzuje na úspešnú prvú etapu projektu. Jeho zavŕšením bude vznik kompletnej a ucelenej mestskej štvrte v širšom centre Bratislavy. Kostrou budú nízkoenergetické budovy s orientáciou na trvalo udržateľný rozvoj.
Ponúkne veľkorysé verejné priestory určené pre voľnočasové aktivity, stromové aleje a zelené vnútrobloky. Komplexné dopravné riešenie vytvorí pokojnú štvrť priateľskú k chodcom a cyklistom.
Zelené dlhopisy KLINGERKA II. 2028 umiestnila na trh J&T BANKA. K dátumu emisie ponúkali ročný výnos 6,80 %. Takáto investícia dáva investorovi možnosť zaujímavo zhodnotiť financie a súčasne sa podieľať na zmene tváre súčasnej Bratislavy. Celá novobudovaná zóna vytvorí prirodzený prechod medzi vznikajúcim moderným centrom mesta – bratislavským „downtownom“ – a pokojnou štvrťou historickej Klingerovej kolónie.
Klingerka nie je len obyčajný developerský projekt. Už v prvej etape projektu vznikol na ploche veľkej ako polovica futbalového ihriska verejný park s detským ihriskom, lavičkami a jazierkom na zachytávanie dažďovej vody.
Pokračovaním bude prepojenie so zelenými vnútroblokmi a pasážami až k novému stromoradiu na Košickej ulici. Vnútrobloky vytvoria verejný priestor určený pre voľnočasové aktivity. Ide o úplne nový koncept bývania, ktorý umožňuje príjemné spolužitie s prírodou aj v širšom centre hlavného mesta.
Druhá etapa Klingerky zahŕňa viac ako 600 bytov a apartmánov, priestory pre obchody, gastro a iné doplnkové služby.
Súčasťou návrhu je aj komplexné riešenie dopravnej situácie v lokalite. V rámci rekonštrukcie Plátenníckej ulice vznikne nový chodník pre peších a pozdĺžne verejné parkovacie miesta, ktoré budú spadať pod mestský systém parkovania. Cyklisti získajú pohodlné a bezpečné napojenie na Košickú a Prístavnú ulicu obojsmernou cyklotrasou oddelenou od cesty zeleňou. Na Prístavnej pribudne aj nový cykloprechod so svetelnou signalizáciou.
Ide skutočne o významný ESG projekt na Slovensku. Využiť možnosť investovať do slovenských zelených dlhopisov je možné už od pár stoviek eur.
* Detailné informácie o emisii, ako aj o rizikách, ktoré sú s investovaním spojené, nájdete TU.
Najvýhodnejšie cestovné poistenie
Naša online kalkulačka vám umožní porovnať ceny a podmienky rôznych poisťovní, aby ste mohli cestovať bez starostí.
Rozšírená verzia kalkulačky
Ďalšie kalkulačky
Najčítanejšie články