Zmena pomôže aj matkám; mnohým ženám sa aspoň na časť šestonedelia pravdepodobne veľmi uľaví. Niektoré povinnosti v domácnosti totiž bude môcť prevziať muž bez toho, aby si musel čerpať klasickú dovolenku.
Otec na „materskej“ do 30. 9. 2022
Pre pracovné voľno poskytované v súvislosti s narodením dieťaťa až do jeho troch rokov sa všeobecne vžil pojem „materská“ dovolenka. U mamičiek možno o materskej dovolenke hovoriť len v časovom úseku, ktorý štandardne trvá 34 týždňov (6 týždňov pred pôrodom a 28 týždňov po pôrode). Následne spravidla až do troch rokov dieťaťa už ide o tzv. rodičovskú dovolenku.
U otcov sa z právneho hľadiska nedá o materskej dovolenke hovoriť vôbec. Pracovné voľno, ktoré môžu otcovia čerpať pri narodení potomka, zákon aktuálne označuje ako rodičovskú dovolenku. Otcovia ju môžu čerpať od narodenia dieťaťa, ak sa oň zároveň starajú, a to v rovnakom rozsahu ako mamičky.
Dávka, ktorou si otec môže kompenzovať chýbajúci príjem počas rodičovskej dovolenky, sa nazýva materské. Podmienkou jeho vyplatenia je trvanie nemocenského poistenia najmenej 270 dní v posledných dvoch rokoch. Nárok na materské majú otcovia:
- 28 týždňov od jeho priznania,
- 31 týždňov od jeho priznania, ak sú osamelí,
- 37 týždňov od jeho priznania, ak sa súčasne starajú o 2 a viac detí.
Ako otec môžete materské poberať v týchto režimoch:
- ak matka dieťaťa zomrela,
- ak sa podľa lekárskeho posudku matka o dieťa nemôže alebo nesmie starať pre svoj nepriaznivý zdravotný stav, ktorý trvá najmenej 1 mesiac, a matka nepoberá materské alebo rodičovský príspevok, s výnimkou, keď dieťa bolo zverené matke rozhodnutím súdu,
- ak oň požiadate po uplynutí šiestich týždňov odo dňa pôrodu, ak matka zároveň nepoberá materské na to isté dieťa alebo rodičovský príspevok.
V zmysle vyššie uvedeného teda platí, že ak máte partnerku a o rodičovskej dovolenke uvažujete preto, že sa s ňou chcete pri starostlivosti o dieťa „vystriedať“, môžete si v súčasnosti požiadať o materské najskôr po uplynutí šiestich týždňov odo dňa pôrodu. Aj toto je jeden z dôvodov, prečo otcovia spravidla nečerpajú rodičovskú dovolenku už od narodenia dieťaťa, hoci by tak podľa Zákonníka práce mohli urobiť. Pri plánovaní rodičovskej dovolenky berte do úvahy aj skutočnosť, že váš nárok na materské zaniká najneskôr dovŕšením tretieho roku dieťaťa.
Od 1. 10. 2022 otcovská dovolenka
Novela Zákonníka práce, ktorej účinnosť sa zatiaľ plánuje od 1. októbra roka 2022, v zásade do pracovného voľna otcov poskytovaného v súvislosti s narodením dieťaťa neprináša zásadnejšie zmeny. Do veľkej miery ide len o premenovanie voľna pre otcov, ktoré je analógiou materskej dovolenky matky, z „rodičovskej“ dovolenky na „otcovskú“. Dĺžka trvania uvedenej dovolenky sa nemení.
Za významný prorodinný benefit však možno považovať zmeny vo vyplácaní materského pre otcov, ktoré od októbra nastanú v dôsledku novelizácie zákona o sociálnom poistení. Po novom bude platiť, že ak sa otcovia rozhodnú pre vyčerpanie časti otcovskej dovolenky už v šestonedelí (napríklad preto, aby pomohli matke dieťaťa so zotavením po pôrode), bude im na dobu dvoch týždňov chýbajúci príjem zo zárobkovej činnosti kompenzovaný materským, a to bez ohľadu na to, či bude v rovnakej dobe poberať materské alebo rodičovský príspevok matka dieťaťa. V súbežnom režime s matkou však otec môže poberať materské len 2 týždne čerpané v rozmedzí od narodenia dieťaťa do uplynutia šiestich týždňov odo dňa pôrodu.
Otcovskú dovolenku si teda otcovia môžu rozdeliť aj tak, že z nej budú čerpať 2 týždne hneď po pôrode (alebo po návrate mamičky s dieťaťom z nemocnice) a zvyšok si vyberú, až keď bude dieťa o čosi väčšie a samostatnejšie.
Treba však zdôrazniť, že pre zvyšnú dobu čerpania otcovskej dovolenky nad rámec dvoch týždňov v šestonedelí bude zákon o sociálnom poistení aj po novele výplatu materského otcovi podmieňovať tým, aby materské alebo rodičovský príspevok nepoberala zároveň matka. Otec môže popri čerpaní materského pracovať – nesmie to však byť prekážkou starostlivosti o dieťa a príjem nesmie byť dosahovaný z tej činnosti, z ktorej bol uplatnený nárok na materské.
Sociálna poisťovňa teda aj po zmenách z roku 2021 (zrušenie povinnosti predkladania dohody o prevzatí dieťaťa do starostlivosti) naďalej zastáva výklad právnej úpravy, v zmysle ktorého musia otcovia svoju pracovnú činnosť buď výrazne obmedziť alebo prispôsobiť režimu, ktorý si vyžaduje adekvátna starostlivosť o dieťa v útlom veku (napr. home office).
Otcovská dovolenka bude komplikáciou pri ukončení pracovného pomeru, a to aj v skúšobnej dobe
Do 30. 9. 2022 zrejme otcovia v skúšobnej dobe nebudú možnosť rodičovskej dovolenky veľmi využívať. Stále totiž bude platiť, že aj s otcom na rodičovskej dovolenke bude možné v skúšobnej dobe ukončiť pracovný pomer písomne z akéhokoľvek dôvodu alebo bez jeho uvedenia. Ochranu naďalej požívajú len tehotné ženy, matky do konca deviateho mesiaca po pôrode a dojčiace ženy, s ktorými môže zamestnávateľ skončiť pracovný pomer v skúšobnej dobe len výnimočne a nesmie sa tak stať z dôvodov, ktoré by súviseli s ich tehotenstvom či materstvom.
Od 1. 10. 2022 už bude aj pri ukončovaní pracovného pomeru muža na otcovskej dovolenke platiť výnimočný režim; zamestnávateľ bude musieť takéto skončenie náležite písomne odôvodniť a dôvod nebude môcť spočívať v starostlivosti o narodené dieťa. Zvýšená ochrana pred skončením pracovného pomeru bude pre otcov na otcovskej dovolenke zachovaná pri výpovedi zo strany zamestnávateľa či pri okamžitom skončení pracovného pomeru.
Barbora Magočová
Barbora Magočová je právnička. Venuje sa najmä obchodnému a občianskemu právu a popri právnej praxi rozvíja aj publikačnú činnosť. Pre Peniaze.sk píše články týkajúce sa hlavne právnych aspektov podnikania a obchodných záväzkových... Ďalšie články autora.