Kto odmietne pracovnú ponuku, dostane od štátu menej peňazí. Alebo nedostane žiadne. Minister Erik Tomáš ohlásil veľké upratovanie v sociálnych dávkach pre dlhodobo nezamestnaných. Otvorene hovorí o zamestnávaní Rómov.
Na snímke minister práce Erik Tomáš.
Zdroj: Reprofoto: Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR
Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš prichádza s kontroverzným návrhom, ktorý by mal zásadne zmeniť pravidlá pre prijímanie pracovných ponúk u nezamestnaných osôb. Nový legislatívny návrh, predstavený na tlačovej besede, uvádza, že každý, kto odmietne primeranú pracovnú ponuku, príde o dávku v hmotnej núdzi, alebo mu bude táto dávka výrazne skrátená. Povedal to na utorňajšej tlačovej besede.
Leniví a nechcú pracovať
„Medzi nezamestnanými sú aj ľudia, ktorí nechcú pracovať, ktorí sú leniví a ktorí využívajú, alebo lepšie povedané, zneužívajú systém," vyhlásil minister Tomáš. Zdôraznil, že je potrebné v tejto oblasti konečne „urobiť poriadok” a pokúsiť sa zamestnať čo najviac ľudí. „Otvorene priznávam, že v rámci nezamestnaných chceme zamestnať a dostať do práce čo najviac Rómov,“ povedal. Rezort práce plánuje do jesene pripraviť legislatívny zámer a následne otvoriť politickú aj celospoločenskú diskusiu o tomto návrhu.
Minister Tomáš zdôraznil, že každý jeden zamestnaný občan Slovenska je prínosom pre štát. Navrhovaná legislatíva by mala fungovať podobne ako model prác vo verejnom záujme, kde sa kladie dôraz na reálne zamestnanie ľudí, nielen na ich aktivizáciu. Ak nezamestnaný odmietne primeranú pracovnú ponuku, dávka v hmotnej núdzi bude odobratá alebo skrátená na obdobie 12 mesiacov. Ak však vhodná ponuka nebude dostupná, dávku nebude možné odobrať.
Poberatelia dávok v hmotnej núdzi budú musieť mesačne odpracovať verejnoprospešné práce v rozsahu 32 hodín. Ak niekto tieto práce odmietne, bude mu dávka odobratá. Zmeny sa týkajú aj samotnej podstaty verejnoprospešných prác. Doteraz sa tieto práce vykonávali prevažne v domovskej obci poberateľa, čo často obmedzovalo možnosti ich realizácie a efektivitu. Po novom ich bude možné vykonávať aj v širšom okolí.
Tento krok prichádza napriek historicky najnižšej nezamestnanosti na Slovensku, kde stále evidujeme 165-tisíc nezamestnaných a približne 83-tisíc voľných pracovných miest. Dávku v hmotnej núdzi poberá na Slovensku približne 63 000 ľudí.
Minister Tomáš chystá veľké zmeny
Ďalšie zmeny, ktoré minister predstavil, sa týkajú prác vo verejnom záujme. V súčasnosti je obyvateľ povinný vykonať tieto práce len na území svojej obce, no po novom by mal byť povinný vykonať ich aj na širšom území. Novinkou je aj kategorizácia výšky aktivačného príspevku. Najnižší príspevok by mali dostať tí, ktorí sa rozhodnú iba pre malé obecné služby, vyšší tí, ktorí sa budú rekvalifikovať či vzdelávať, a najvyšší tí, ktorí sa riadne zamestnajú.
Tomáš zdôraznil, že predpokladom týchto zmien je dostatok vhodných voľných pracovných pozícií na trhu a ich rovnomerné rozdelenie po celom Slovensku. Z tohto dôvodu už minister rozbehol rokovania s Úradom vlády SR a rôznymi ministerstvami, aby zabezpečil potrebnú podporu a spoluprácu na realizáciu týchto zmien.
Práca pre ľudí v exekúcii
Minister Tomáš sa tiež rozhodol riešiť problém spojený s exekúciami a plánuje upraviť legislatívu, aby pomohol ľuďom, ktorí sa ocitli v tejto nepríjemnej situácii. „Máme tu mnoho ľudí, ktorí sú v exekúcii, a preto nechcú pracovať, pretože exekútori siahajú na platy, ale na dávky nie,“ vysvetlil Tomáš.
Jedným z riešení je zavedenie aktivačného príspevku pre dlhodobo nezamestnaných. Tento príspevok by ich mal motivovať k nájdeniu zamestnania. Tomáš zdôraznil, že nestačí prijímať len reštriktívne opatrenia, ale je potrebné ponúknuť týmto ľuďom širokú škálu pracovných pozícií.
V spolupráci s rezortom životného prostredia a splnomocnencom pre rómske komunity, ktorých sa tento problém dotýka, už hľadajú konkrétne projekty. Na trhu je momentálne k dispozícii 83-tisíc voľných pracovných miest, avšak väčšina z nich sa nachádza v Bratislave. Tomáš upozornil na potrebu vytvoriť viac pracovných príležitostí aj v iných regiónoch: „Potrebujeme do tých regiónov dostať viac práce a viac príležitostí. Už rokujeme s úradom vlády,“ dodal.
Ivana Sladkovská
Šéfredaktorka portálu Peniaze.sk. Venuje sa najmä servisným ekonomickým témam štátnych dávok, dôchodkov a sociálnych výhod. Ďalšie články autora.
Najvýhodnejšie cestovné poistenie
Naša online kalkulačka vám umožní porovnať ceny a podmienky rôznych poisťovní, aby ste mohli cestovať bez starostí.
V roku 2025 prichádza Sociálna poisťovňa s pozitívnou správou pre mnohých Slovákov – zvýšenie maximálnych súm štyroch dávok. Nemocenské, materské, tehotenské a ošetrovné dávky budú... celý článok
Tehotenské dávky budú od januára 2024 vyššie, čo je dobrá správa pre mnohé budúce matky. Zvýšenie je dôsledkom rastúcich priemerných miezd, na ktoré sa výpočet dávok viaže. Maximálna... celý článok
Reforma posudkovej činnosti prináša významné zmeny v spôsobe, akým sa posudzuje zdravotný stav a sociálne potreby občanov. Po novom bude posudky vykonávať Úrad práce, sociálnych vecí... celý článok
Príspevok na športovú činnosť dieťaťa bude od nového roka povinný. Táto povinnosť sa bude vzťahovať na firmy s viac ako 49 zamestnancami a bude účinná od 2. januára 2025. Príspevok... celý článok
Od januára 2025 prichádzajú na Slovensku zásadné zmeny v sociálnych dávkach a príspevkoch, ktoré majú pomôcť zvládnuť rastúce životné náklady. Medzi prijímateľov patrí široká skupina... celý článok