EU – ktoré štáty dane znižujú a ktoré zvyšujú?
13. 7. 2009 | Petr Gola
Výška daňového zaťaženia sa v krajinách EU výrazne líši. Rovnako sa však líši súčasný prístup jednotlivých krajín k daňovému zaťaženiu.
Nezdaniteľná časť na daňovníka je daňová veličina, ktorou si môže každý daňovník znížiť daň a zvýšiť čistú mzdu. Inak povedané, nezdaniteľná časť na daňovníka je suma, ktorá je oslobodená od dane. Základ dane sa môže znížiť len z príjmov zo zamestnania, živnosti alebo inej samostatne zárobkovej činnosti.
Viac...
Uplatniť si ju nemôžu napríklad pracujúci poberatelia starobného dôchodku. Tieto príjmy definuje zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov. Nezdaniteľná časť sa uplatňuje mesačne v prípade zamestnancov, alebo ročne v prípade podnikateľov.
Pomohla vám táto kalkulačka?
ÁnoNieĎalšie kalkulačky
Nezdaniteľné časti základu dane upravuje § 11 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov. Ide o časť príjmov, ktorá nepodlieha zdaneniu. Od roku 2020 ročná suma nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka počíta ako 21-násobok sumy platného životného minima.
V súčasnosti rozlišujeme tri nezdaniteľné formy základu dane. Nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka, nezdaniteľnú časť základu dane na manželku / manželku a nezdaniteľnú časť na príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie. Nezdaniteľnú časť základu dane si môže uplatňovať len daňovník s aktívnymi príjmami.
Nezdaniteľnú časť základu dane nemožno uplatniť z nasledovných príjmov:
Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.
Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.
Rozšírená verzia kalkulačky
Ďalšie kalkulačky
Ponuky práce
Najčítanejšie články