Ako požiadať o materské a na čo si dať pozor? Použite tento návod
6. 5. 2020 | Roland Regely

Materské je dávka nemocenského poistenia, ktorú poskytuje štát a vypláca Sociálna poisťovňa na základe starostlivosti o dieťa resp. tehotenstva.
Daňový bonus na dieťa v roku 2025 je oproti roku 2024 nižší. Pri deťoch do 15 rokov bude jeho maximálna výška 100 eur, pri deťoch od 15 do 18 rokov bude maximálne 50 eur a pri deťoch nad 18 rokov sa daňový bonus ruší úplne. Môžu si ho uplatniť zamestnanci aj samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO)
Maximálne sumy daňového bonusu na dieťa v roku 2025:
Výška daňového bonusu tiež záleží od počtu detí a od príjmu. Na kalkulačke si môžete vypočítať výšku daňového bonusu na rok 2025. Pozor, kalkulačka počíta s tým, že si platíte minimálne odvody a uplatňujete si paušálne výdavky. Tie sú 60 % príjmu, maximálne však 20 000 eur ročne.
Viac...
Štát zavádza aj nové percentá, ktorými sa maximálna výška bonusu limituje podľa počtu detí v rodine. Po novom budú maximálne limity vyzerať takto:
Tieto percentá sú vyššie ako tie platné do konca roka 2024, čo má za cieľ zohľadniť početnejšie rodiny.
Ďalšou významnou zmenou je zavedenie hornej hranice daňového bonusu podľa príjmu. Kým pri zamestnancoch je výška daňového bonusu ohraničená zhora a na maximálny daňový bonus dosiahnu aj zamestnanci s minimálnou mzdou, pri SZČO sú pravidlá trochu iné. Horná hranica príjmu pre získanie daňového bonusu je veľmi vysoká. Ak si však chcete uplatniť maximálny daňový bonus, musíte mať určitý ročný príjem, ak zarábate menej, bude sa vám bonus krátiť.
Daňový bonus si môžete uplatniť už v mesiaci narodenia dieťaťa. Požiadate oň v daňovom priznaní (SZČO) alebo prostredníctvom zamestnávateľa, ak patríte medzi zamestnancov. Zamestnancom sa daňový bonus kráti pri vysokom príjme. Veľakrát môže byť pri pároch, kde je jedným rodičom SZČO a druhým zamestnanec, výhodné požiadať si o daňový bonus u zamestnávateľa aj v pípade, že príjem rodiča zo zamestnania je nižší. Do základu dane je totiž možné zarátať aj príjem manžela či manželky.
Pomohla vám táto kalkulačka?
ÁnoNieĎalšie kalkulačky
Daňový bonus na vyživované dieťa si môže uplatniť daňovník na každé vyživované dieťa. Na dieťa vlastné, osvojené, dieťa prevzaté do starostlivosti a dieťa druhého z manželov, žijúce s ním v domácnosti, ktoré sa považuje za nezaopatrené dieťa, pričom prechodný pobyt dieťaťa mimo domácnosti nemá vplyv na uplatnenie tohto daňového bonusu.
VMaximálna výška daňového bonusu na dieťa do 15 rokov je 100 eur, na dieťa od 15 do 18 rokov je to maximálne 50 eur.
Od veku dieťaťa a je ohraničené percentom zo základu dane podľa počtu vyživovaných detí.
Líšia sa, od školskej dochádzky dieťaťa. Ak ide o dieťa, ktoré si plní školskú povinnú dochádzku, tak je potrebné predložiť rodný list dieťaťa. V prípade, ak ide o dieťa, ktoré splnilo povinnú školskú dochádzku, tak potvrdenie o návšteve školy alebo potvrdenie príslušného úradu o poberaní prídavku na dieťa.
Daňový bonus na dieťa je možné uplatniť na každé vyživované dieťa žijúce s daňovníkom v domácnosti. Daňový bonus na dieťa si môže uplatniť len jeden daňovník. Nie obaja súčasne.
Ak sa rodičia nedohodnú, je potrebné dodržať poradie matka, otec, iná oprávnená osoba. Avšak pomernú časť daňového bonusu si môže uplatniť matka a pomernú časť daňového bonusu napríklad za druhý polrok si môže uplatniť napríklad otec.
Áno, ale musí mať menej ako 18 rokov.
Daňový bonus je možné uplatniť si už v mesiaci, kedy sa dieťa narodilo.
Ide o dieťa vlastné, osvojené, prevzaté do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu, dieťa druhého z manželov, ktoré sa považuje za nezaopatrené a plnoleté nezaopatrené dieťa, ak do dosiahnutia plnoletosti bolo zverené do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov.
Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.
Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.
Rozšírená verzia kalkulačky
Ďalšie kalkulačky
Ponuky práce
Najčítanejšie články