Ako správne napísať štrukturovaný životopis?

Miriam Tinková | rubrika: Článok | 29. 7. 2009
Táto otázka je pre kadnidátov na zamestnanie čoraz dôležitejšia, a to dopadom ekonomickej krízy. V súčastnosti sú na pracovnom trhu úplne iné podmienky, ktoré ešte minulý rok nikto nepredpokladal.
Ako správne napísať  štrukturovaný životopis?

Zdroj: Shutterstock

Situácia pred rokom bola taká, že zamestnanec si vyberal pracovné príležitosti a mohol si diktovať i pracovné podmienky. Ale od konca roku 2008 došlo k zmene, ktorú nikto neočakával. Na pracovnom trhu majú obrovskú výhodu v tomto období práve zamestnávatelia. A sú to práve oni, ktorí si určujú podmienky. A hľadajú tých najlepších. A ako sa niekedy zdalo veľmi jednoduché, že zašleme CV (Curriculum vitae) do firmy alebo do personálnej agentúry a pohrnú sa pracovné ponuky, už prestáva platiť.

Ako teda uspieť v tejto veľkej konkurencii ?

Prvý úspech ako zaujať je upravený štrukturovaný životopis.

Jasnosť a štruktúra

V prvom rade by bolo dobré  upozorniť, že životopis je vizitka každého človeka. Neodporúča sa zvýrazňovať kurzívou alebo farebne niektoré časti. Štandardným písmom je Arial a  Times New Roman o veľkosti 11 alebo 12. Nevyžaduje sa už životopis písaný formou dopisu, ale logicky upravené fakty do odstavcov. Dôležitá je forma a potom obsah. Ďalšie oblasti, ktoré si zamestnávateľ všíma sú osobné údaje, vzdelanie, kurzy a predovšetkým pracovné skúsenosti kandidáta.

Fotka

Áno, fotka sa stáva takisto výhodou. Lepšie si zapamätá zamestnávateľ alebo personalista informácie o kandidátovi s konkrétnym vzhľadom človeka. Nehodí sa vkladať fotky z dovoleniek alebo doma fotené momentky. Pôsobí to neprofesiálne a celkovo to narúša oficiálny prejav tohto textu.

Osobné údaje:  titul, meno, priezvisko, adresa, telefon, e-mail

Uveďte si telefonický kontakt, aby vás mohol zamestnávateľ kedykoľvek zastihnuť. Stáva sa, že ak sa viackrát niekam nedovoláte, opäť to už neskúšate. Znenie e-mailovej adresy by nemalo pôsobiť rušivo a takisto záleží o akú pracovnú pozíciu sa uchádzate. Ak by šlo o pozíciu manažerskú, tak e-mail v skratkách alebo  prezývka znie veľmi neprofesionálne.

Vzdelanie a rekvalifikačné kurzy

Pri odstavci vzdelanie je treba uviesť aspoň posledné dve vzdelávacie inštitúcie, pričom prvá inštitúcia by mala byť naposledy ukončená.  Ak nemám ukončené študium, stačí uviesť rok nástupu a rok, kedy predpokladane štúdium ukončím. Pri stredných a vysokých školách je dobré vypísať špecializáciu a ak súvisí s pracovnou pozíciou tak sa to berie ako výhoda. Absolventi vysokých škôl uvádzajú aj názov diplomovej práce, ak sa  tejto oblasti chcú ďalej venovať. Rekvalifikačné kurzy a pracovné školenia znamenajú zvyšovanie kvalifikácie a aktuálne znalosti v pracovnej oblasti.

Pracovné skúsenosti

Táto oblasť je pre zamestnávateľa dôležitá. Je dobré vypísať k jednotlivým pracovným pozíciam, čo bolo vo vašej kompetencii. Personalista má možnosť lepšie zhodnotiť vaše pracovné pozície. A niekedy bezpodmienečne trvajú na pracovných skúsenostiach v  istej oblasti. Pracovné pozície zoraďte od poslednej aktuálnej pozície až po najstaršiu.

Jazykové znalosti

Treba uviesť všetky jazyky, ktoré aktívne používate. Ak máte znalosť jazyka v písomnej forme a nekomunikujete týmto jazykom, je to stupeň pasívny. V niektorých internetových formulároch CV nájdete aj písomne zhodnotené úrovne jazyka, to môže ozrejmiť stupeň vašej znalosti. V každom prípade uvádzajte pravdivé informácie, pretože väčšina firiem, ale aj personálnych agentúr jazyky overuje priamo na interview. Najlepšie zhodnocujú úroveň jazyka certifikáty ako napr. FCE, CAE, CPE.

PC zručnosti

Je dobré uviesť jednotlivé úrovne (začiatočník, pokročilý, nadštandardný uživateľ) v programoch MS OFFICE napr. Word, Excel, Access, PowerPoint, Outlook, Internet. V administratíve sa na tieto zručnosti špeciálne prihliada.

Doplňujúce informácie – iné a záujmy

V tejto časti je možné rozviesť vaše záujmy, iné schopnosti, o ktorých by zamestnávateľ mal vedieť a ktoré sú vyžadované napr. vodičský preukaz.

Miriam Tinková

 Ďalšie články autora.

Najvýhodnejšie cestovné poistenie

Chcem sa poistiť

Naša online kalkulačka vám umožní porovnať ceny a podmienky rôznych poisťovní, aby ste mohli cestovať bez starostí.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Nová KALKULAČKA pre SZČO: Vypočítajte si daňový bonus na dieťa v roku 2025

21. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Nová KALKULAČKA pre SZČO: Vypočítajte si daňový bonus na dieťa v roku 2025

Daňový bonus na dieťa prechádza zásadnou reformou, ktorá ovplyvní rodiny s deťmi vrátane tých, kde rodičia podnikajú ako SZČO. Od roku 2025 budú bonusy nižšie, no zvýši sa percentuálny... celý článok

Slovensko by malo „zarezať“ plánovanú daň. ECB varuje, že môže porušovať pravidlá

14. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Slovensko by malo „zarezať“ plánovanú daň. ECB varuje, že môže porušovať pravidlá

Daň z finančných transakcií, ktorá má vstúpiť do platnosti na Slovensku od 1. januára 2025, vyvoláva v odborných kruhoch búrlivé diskusie a obavy. Táto nová legislatíva, ktorá sa zameriava... celý článok

Nová KALKULAČKA daňového bonusu na dieťa 2025: Čo sa mení pre zamestnancov

12. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Nová KALKULAČKA daňového bonusu na dieťa 2025: Čo sa mení pre zamestnancov

Daňový bonus na dieťa prechádza od 1.1.2025 veľkou zmenou. Nový systém upravuje maximálne limity bonusu podľa počtu detí a zavádza obmedzenia pre vyššie príjmové skupiny. Tieto zmeny... celý článok

Slováci uvidia na výplatných páskach menej peňazí, rozdiel bude až v stovkách eur

5. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Slováci uvidia na výplatných páskach menej peňazí, rozdiel bude až v stovkách eur

Rok 2025 prinesie pre mnohých slovenských zamestnancov nepríjemné prekvapenia na výplatných páskach. V dôsledku vládnych opatrení na konsolidáciu verejných financií sa znižuje daňový... celý článok

Slováci budú tasiť u lekára peňaženky. Prichádza „výpalnícka daň“, kritizujú drsne lekári

4. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Slováci budú tasiť u lekára peňaženky. Prichádza „výpalnícka daň“, kritizujú drsne lekári

Daň z finančných transakcií je podľa prezidentky Spoločenstva všeobecných lekárov „výpalnícka daň“. Nepochybuje že sa jej efekt prenesie na pacientov v podobe zdražovania.