Máte príjmy zo zahraničia? Týchto 5 vecí by ste mali vedieť!

Miroslava Hrášková | rubrika: Článok | 2. 3. 2021
Niekedy nestačí ak sú vaše príjmy v zahraničí zdanené. Daňové priznanie musíte podať aj na Slovensku.
Máte príjmy zo zahraničia? Týchto 5 vecí by ste mali vedieť!

Zdroj: Shutterstock

Keď si uvedomíme že len v Českej republike pracuje, prechodne alebo trvale žije odhadom asi až 10 % Slovákov, ďalší zarábajú v Maďarsku, Rakúsku, Poľsku a nakoniec aj v ostatných krajinách EU (aj napriek zložitej situácii v súvislosti s covidom), rieši túto otázku skutočne veľká skupina produktívneho obyvateľstva.

Kedy je nutné uvádzať tieto príjmy v daňom priznaní  a kedy naopak stačí, ak ich zdania v zahraničí? Tu je 5 základných faktov.

1. Občania SR podávajú daňové priznanie aj z príjmov zo zahraničia

Daňové priznanie k dani z príjmov zo svojích celosvetových príjmov (teda aj získaných v zahraničí) podávajú daňoví rezidenti, teda občania, ktorí majú na území SR bydlisko alebo sa tu zdržiavajú aspoň 183 dní v roku.

2. Konflikt dvojitej rezidencie je nutné vyriešiť

Ak máte príjmy predovšetkým v niektorej z krajín EU, môže sa vám stať, že ste daňovým rezidentom oboch krajín. Vtedy dochádza k tzv. konfliktu dvojitej rezidencie, teda by vám bol jeden príjem zdanený dvakrát. Aby sa tomu predišlo uplatnia sa tzv. rozhraničovacie kritéria, ktoré jasne určia kde treba daňové priznanie k dani z príjmov podať.  V tej krajine sa potom dania celosvetové príjmy – čiže uvedú sa všetky príjmy. 

Tip: Daňové priznanie k dani z príjmov treba podať do 31. marca, o odklad treba požiadať

3. Rozhraničovacie kritéria sa posudzujú postupne

Rozhraničovacie kritéria definuje zmluva o zamedzení dvojitého zdanenia. Jedná sa o 5 kritérií. Ich posúdením sa teda zistí kde ste „väčším“ daňovníkom a tam budete daniť svoje celosvetové príjmy. 

  1. Stály byt (trvalo dostupné bývanie).  Ak máte trvale/prechodne prenajatý byt alebo vlastníte nehnuteľnosť v oboch krajinách, pokračuje sa druhým kritériom.
  2. Stredisko životných záujmov, t.j. kde máte bližšie osobné a hospodárske vzťahy (kde žije rodina, zamestnanie..). V prípade, že je to stále nerozhodné, posudzuje sa tretí bod.
  3. Miesto, kde sa obvykle daňovník zdržiava.  Uprednostní sa štát, v ktorom sa obvykle zdržiavate častejšie. V prípade, že je to stále nerozhodné, rozhodne štvrtý prípadne piaty bod.
  4. Štátna príslušnosť (občianstvo)
  5. Vzájomná dohoda príslušných orgánov zmluvných štátov
 

Výsledkom sa určí jeden štát daňovej rezidencie. Ak si chcete byť stopercentne istí, že nemusíte na Slovensku podávať daňové priznanie k dani z príjmov, pretože ste daňovým rezidentom ČR, môžete podať na finančnom úrade čestné prehlásenie, prípadne iný doklad potvrdzujucí vaše daňové rezidentstvo v zahraničí. 

4. Metóda vyňatia príjmov alebo metóda zápočtu dane

Síce uvediete v daňovom priznaní svoje už zdanené príjmy zo zahraničia, avšak nemusíte platiť daň znovu. Zabránite tomu tak, že využijete metódu zápočtu dane alebo metódu vyňatia príjmov.

Alebo sa vaša daňová povinnosť zníži o daň zaplatenú v zahraničí, čo sa využíva napr. pri príjmoch z ČR, alebo sa zahraničné príjmy síce uvedú v priznaní no nezapočítajú sa do výpočtu dane. To sa uplatňuje napr. pri príjmoch z Rakúska.

Akú metódu použijete záleží na tom, v ktorej krajine ste príjmy dosiahli. Máme pre vás rýchly zoznam krajín. Vyberte si krajinu, dajte vyhľadať a hneď sa dozviete, akú metódu v daňovom priznaní využiť: Prehľad krajín a metód na zamedzenie dvojitého zdanenia.

5. Pri príjmoch zo zamestnania v zahraničí sa používa metóda vyňatia príjmov

Aj keď podľa zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia by sa mala uplatniť metóda zápočtu dane, u príjmov zo závislej činnosti (zamestnanie) je možné využiť metódu vyňatia príjmov. To sa týka napríklad spomínanej Českej republiky. Ak ste boli časť alebo celý rok zamestnancom v ČR, môžete si v daňovom priznaní uplatniť metódu vyňatia príjmov.

Daňoví rezidenti SR: Aj keby boli všetky vaše príjmy v zahraničí zdanené a viete, že nebudú v slovenskom daňovom priznaní zdanené znova, daňové priznanie podať musíte a zahraničné príjmy v ňom uviesť. Aj keď bude vaša daňová povinnosť nulová. Povinnosť podávať daňové priznanie z celosvetových príjmov za rok 2020 majú všetci rezidenti, ktorých príjem bol vyšší ako 2 207,10 eura. 

Anketa

Prečo ste sa rozhodli pracovať v zahraničí?

Miroslava Hrášková

Autor článku Miroslava Hrášková

V článkoch sa najradšej venuje problematike daní, dávok a dôchodkov. Okrajovo spracováva aj oblasť financovania bývania, termínovaných vkladov a sporenia. Vyštudovala hospodársku politiku na ekonomicko-právnej fakulte Masarykovej... Ďalšie články autora.

Najvýhodnejšie cestovné poistenie

Chcem sa poistiť

Naša online kalkulačka vám umožní porovnať ceny a podmienky rôznych poisťovní, aby ste mohli cestovať bez starostí.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+2
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Slovensko by malo „zarezať“ plánovanú daň. ECB varuje, že môže porušovať pravidlá

14. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Slovensko by malo „zarezať“ plánovanú daň. ECB varuje, že môže porušovať pravidlá

Daň z finančných transakcií, ktorá má vstúpiť do platnosti na Slovensku od 1. januára 2025, vyvoláva v odborných kruhoch búrlivé diskusie a obavy. Táto nová legislatíva, ktorá sa zameriava... celý článok

Nová KALKULAČKA daňového bonusu na dieťa 2025: Čo sa mení pre zamestnancov

12. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Nová KALKULAČKA daňového bonusu na dieťa 2025: Čo sa mení pre zamestnancov

Daňový bonus na dieťa prechádza od 1.1.2025 veľkou zmenou. Nový systém upravuje maximálne limity bonusu podľa počtu detí a zavádza obmedzenia pre vyššie príjmové skupiny. Tieto zmeny... celý článok

Slováci uvidia na výplatných páskach menej peňazí, rozdiel bude až v stovkách eur

5. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Slováci uvidia na výplatných páskach menej peňazí, rozdiel bude až v stovkách eur

Rok 2025 prinesie pre mnohých slovenských zamestnancov nepríjemné prekvapenia na výplatných páskach. V dôsledku vládnych opatrení na konsolidáciu verejných financií sa znižuje daňový... celý článok

Slováci budú tasiť u lekára peňaženky. Prichádza „výpalnícka daň“, kritizujú drsne lekári

4. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Slováci budú tasiť u lekára peňaženky. Prichádza „výpalnícka daň“, kritizujú drsne lekári

Daň z finančných transakcií je podľa prezidentky Spoločenstva všeobecných lekárov „výpalnícka daň“. Nepochybuje že sa jej efekt prenesie na pacientov v podobe zdražovania.

Dane a odvody 2025: Skupina Slovákov sa musí pripraviť až na 25 % daň z príjmu

4. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Dane a odvody 2025: Skupina Slovákov sa musí pripraviť až na 25 % daň z príjmu

Od januára 2025 sa na Slovensku výrazne mení systém odvodov a daní, čo ovplyvní čisté príjmy mnohých zamestnancov aj živnostníkov, predovšetkým tých s nadpriemernými zárobkami. S novými... celý článok