Ako sa zdaňujú príjmy z autorských honorárov? Existujú tri režimy

Roland Regely | rubrika: Článok | 4. 2. 2020
Ktorý spôsob zdaňovania je pre autora najvýhodnejší? Jednoznačná odpoveď neexistuje. Konkrétny príklad si treba vždy porovnať.
Ako sa zdaňujú príjmy z autorských honorárov? Existujú tri režimy

Zdroj: Shutterstock

Buď vám daň zrazia ešte pred vyplatením autorského honorára alebo ju vyrovnáte sami v daňovom priznaní za predchádzajúci kalendárny rok. Zdaňovanie príjmu autora upravuje § 6 ods. 2 písm. a) alebo § 6 ods. 4 zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o dani z príjmov“).

Príjem: aktívny alebo pasívny?

Príjmy autorov sa riadia autorským zákonom. Ich zdaňovanie závisí najmä od toho, či ide o aktívny alebo pasívny príjem.

Čo je to aktívny príjem autora (podľa § 6 ods. 2)? 

Patria sem napríklad príjmy z vytvorenia diela (literatúra, článok, kód programátora, atď. ), príjmy z umeleckého výkonu (výstupenie, moderovanie podujatia, atď.), príjmy z vytvorenia zvukového záznamiu alebo ide skrátka o príjem autora vyplácaný na základe zmluvy o dielo.

Čo je to pasívny príjem autora (podľa § 6 ods. 4)? 

Patria sem príjmy z použitia autorského diela a použitia umeleckého výkonu, a taktiež príjmy za poskytnutie práva na použitie diela a umeleckého výkonu. Zaraďujeme sem príjmy autora vyplácané na základe licenčnej zmluvy.

 

Zdaňovanie závisí od rozhodnutia autora

Daň z autorského honoráru možno vyrovnať dvomi spôsobmi. Buď sa dohodnete na zrážkovej dani (19%) a bude vám subjekt, ktorý honorár vypláca strhávať z každého honoráru daň a odpočíta aj príspevok do autorského fondu (2%). Alebo si daň vyrovnáte sami, v daňovom priznaní za kalendárny rok. Nedá sa s určitosťou povedať, ktorý spôsob je lepší. 

Daň musíte v oboch prípadoch uhradiť. Druhý spôsob (cez daňové priznanie) môže fyzickej osobe umožniť lepšiu optimalizáciu nákladov, v prípade prvého spôsobu (zrážková daň) naopak už nemáte ďalšie starosti s daňami a nemusíte podávať daňové priznanie a platiť z týchto príjmov zdravotné a sociálne odvody.

Ak sa autor rozhodne zdaňovať svoje príjmy daňovým priznaním, musí sa písomne dohodnúť s platiteľom príjmu o nezdaňovaní autorského príjmu zrážkou. Takýto autor, ak dosahuje aktívny príjem podľa § 6 ods. 2 písm. a) je povinný sa zaregistrovať na daňovom úrade a musí požiadať o pridelenie daňového identifikačného čísla (DIČ). Potrebuje tak urobiť do konca kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom začne vykonávať takúto zárobkovú činnosť.

Dilema: reálne výdavky vs. paušálne výdavky

Ak zdaňujete autorské príjmy prostredníctvom daňového priznania, máte pred sebou ďalšiu voľbu. Buď zdokladujete v daňovom priznaní reálne výdavky a zárobky alebo si uplatníte tzv. paušálne výdavky, ktoré sa po poslednej úprave zákona stali omnoho priaznivejšie aj pre autorov. V tomto prípade si môže autor uplatniť paušálne výdavky vo výške 60 % zo zdaniteľných príjmov, maximálne však do výšky 20 000 eur. Výdavky sa zvyšujú aj o sociálne a zdravotné odvody.

Kto si uplatňuje nezdaniteľnú čiastku a kto nie?

Ak ako autor dosahujete aktívny príjem, môžete si základ dane znížiť o o nezdaniteľné časti základu dane (ročná čiastka 3 937,35 eur). Ak dosahujete pasívny príjem, nezdaniteľné časti základu dane si v daňovom priznaní nemôžete uplatniť. Takisto autor s aktívnym príjmom môže vykázať na konci roka daňovú stratu (výdavky prevyšujú zdaniteľných príjmov), ale autor s pasívnym príjmom nie - ak by suma výdavkov prevyšovala sumu zdaniteľných príjmov, môže si uplatniť výdavky len do výšky zdaniteľných príjmov. Autor s pasívnym príjmom si nemôže uplatniť daňový bonus na dieťa.

Ak si uplatňujte zrážkovú daň, nie je možné uplatniť preukázateľne ani paušálne výdavky (výdavkom je len odvod do umeleckého fondu) a nie je taktiež možné uplatniť nezdaniteľné časti základu dane, ani daňový bonus na dieťa, či zaplatené úroky.

Odvody do zdravotnej a Sociálnej poisťovne

Ako autor s aktívnym príjmom máte povinnosť platiť odvody do zdravotnej i Sociálnej poisťovne. Odvodová povinnosť do Sociálnej poisťovne však môže v závislosti od výška príjmov zaniknúť alebo naopak vzniknúť. Ak máte tzv. pasívne príjmy, nevzniká vám povinnosť platiť odvody.

Anketa

Uplatnili ste už nejakú nezdaniteľnú časť základu dane?

Roland Regely

Autor článku Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Najvýhodnejšie cestovné poistenie

Chcem sa poistiť

Naša online kalkulačka vám umožní porovnať ceny a podmienky rôznych poisťovní, aby ste mohli cestovať bez starostí.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+2
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Nová KALKULAČKA pre živnostníkov: Vypočítajte si daňový bonus na dieťa v roku 2025

21. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Nová KALKULAČKA pre živnostníkov: Vypočítajte si daňový bonus na dieťa v roku 2025

Daňový bonus na dieťa prechádza zásadnou reformou, ktorá ovplyvní rodiny s deťmi, najmä tie, kde rodičia podnikajú ako SZČO. Od roku 2025 budú bonusy nižšie, no zvýši sa percentuálny... celý článok

Slovensko by malo „zarezať“ plánovanú daň. ECB varuje, že môže porušovať pravidlá

14. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Slovensko by malo „zarezať“ plánovanú daň. ECB varuje, že môže porušovať pravidlá

Daň z finančných transakcií, ktorá má vstúpiť do platnosti na Slovensku od 1. januára 2025, vyvoláva v odborných kruhoch búrlivé diskusie a obavy. Táto nová legislatíva, ktorá sa zameriava... celý článok

Nová KALKULAČKA daňového bonusu na dieťa 2025: Čo sa mení pre zamestnancov

12. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Nová KALKULAČKA daňového bonusu na dieťa 2025: Čo sa mení pre zamestnancov

Daňový bonus na dieťa prechádza od 1.1.2025 veľkou zmenou. Nový systém upravuje maximálne limity bonusu podľa počtu detí a zavádza obmedzenia pre vyššie príjmové skupiny. Tieto zmeny... celý článok

Slováci uvidia na výplatných páskach menej peňazí, rozdiel bude až v stovkách eur

5. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Slováci uvidia na výplatných páskach menej peňazí, rozdiel bude až v stovkách eur

Rok 2025 prinesie pre mnohých slovenských zamestnancov nepríjemné prekvapenia na výplatných páskach. V dôsledku vládnych opatrení na konsolidáciu verejných financií sa znižuje daňový... celý článok

Slováci budú tasiť u lekára peňaženky. Prichádza „výpalnícka daň“, kritizujú drsne lekári

4. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Slováci budú tasiť u lekára peňaženky. Prichádza „výpalnícka daň“, kritizujú drsne lekári

Daň z finančných transakcií je podľa prezidentky Spoločenstva všeobecných lekárov „výpalnícka daň“. Nepochybuje že sa jej efekt prenesie na pacientov v podobe zdražovania.