3 príklady, kedy osoba nemusí podávať daňové priznanie elektronicky

Roland Regely | rubrika: Článok | 12. 3. 2021
Termín podania daňového priznania sa pomaly blíži. Väčšina fyzických i právnických osôb už podáva daňové priznanie len elektronicky. My sa teraz pozrieme na tie osoby, ktoré nemusia podávať daňové priznanie takouto formou.
3 príklady, kedy osoba nemusí podávať daňové priznanie elektronicky

Zdroj: Shutterstock

Živnostník alebo iná samostatne zárobkovo činná osoba (SZČO) už tento rok podajú tretíkrát daňové priznanie k príjmu za uplynulý rok elektronicky. Zmena v zákone nadobudla platnosť ešte v roku 2018. Najprv mali povinnosť podávať elektronické daňové priznanie právnicke osoby zapísané v obchodnom registri a ich zástupcovia, neskôr od júla 2018 túto povinnosť získali aj fyzické osoby - podnikatelia.

Ak teda spadáte do týchto dvoch kategórii, daňové priznanie podané inak ako elektronicky vám daňový úrad vráti resp. neprevezme a ak nestihnete včas odovzdať elektronické priznanie, vyrubí tiež pokutu. 

Je povinnosťou všetkých osôb, ktorých sa to týka, aby si vybavili prístup, resp. sa registroval pre elektronické doručovanie. Aj prípadné oznámenie o odklade daňového priznania je potrebné podať už len elektronicky. Niektoré osoby či spoločnosti však nemusia podávať daňové priznanie elektronickou formou. Poďme sa pozrieť na to, ktoré sú to.

 

ktoré subjekty nemusia podávať daňové priznanie elektronicky

Zdroj: Pixabay

Občianske združenia a neziskové organizácie

V zákone sa píše, že pre občianske združenia a neziskové organizácie je aj po termíne 1.1.2018 elektronická komunikácia dobrovoľná, nakoľko nie sú zapísané v obchodnom registri. Táto úprava sa nemenila po nasledujúce roky a preto ak máte občianske združenie alebo neziskovú organizáciu a budete podávať daňové priznanie za rok 2020, nemusíte tak robiť elektronicky, môžete ešte stále osobne alebo poštou.

Pozemkové spoločenstvá

V zákone sa ďalej hovorí aj pozemkových spoločnostiach, ktoré sú oslobodené od podávania daňového priznania elektronicky. Ani pozemkové spoločenstvá totiž ešte stále nie sú povinné po 1.1.2018 komunikovať s FS elektronicky, nakoľko nie sú zapísané v obchodnom registri. 

Fyzické osoby majúce príjem z prenájmu

Máte ako fyzická osoba byt či dom v prenájme? Ešte stále nemusíte komunikovať s daňovým úradom a vypĺňať daňové priznanie elektronicky. Povinnosť komunikovať elektronicky sa totiž týkať len fyzických osôb, ktoré sú podnikateľmi, registrovanými pre daň z príjmov podľa § 49a zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov.

Ako podať daňové priznanie?

Vyššie spomínané subjekty ešte nie sú povinné komunikovať s daňovým úradom elektronicky, a tak si môžu vybrať, či sa zaregistrujú alebo budú všetky úkony vrátanie podania daňového priznania riešiť osobne, prípadne poštou. 

Ak sa rozhodnú pre druhú možnosť, budú si musieť vyplniť tlačivo daňového priznania za rok 2020. Môžu tak urobiť tiež elektronicky a následne si tlačivo resp. daňový formulár vytlačiť, prípadne vyplniť prázdne tlačivo guličkovým perom a zaniesť na daňový úrad alebo poslať poštou. 

Riadny termín na podanie daňového priznania z príjmu fyzických či právnickych osôb je 31. marca 2021. Ak subjekt toto podanie nestíha, môže si aj tento rok podať odklad daňového priznania a predĺžiť si podanie o tri mesiace do 30. júna 2021. Pri príjmoch zo zahraničia je dokonca možnosť podať odklad až o šesť mesiacov (30. septembra 2021).

Všetci ostatní už majú povinnú elektronickú komunikáciu

Ak podávate daňové priznanie elektronicky prvýkrát, je dôležité, aby ste s elektronickou registráciou začali dostatočne vopred. Proces registrácie, prihlásenia a autorizácie môže trvať aj niekoľko dní, preto si na to vyhraďte dostatok času a nenechávajte si registráciu na posledné marcové dni. V prípade, že budete na odpoveď čakať dlhšie ako 24 hodín, odporúčame sa telefonicky kontaktovať s príslušným daňovým úradom alebo Finančnou správou SR.  

Následne budete k podaniu daňového priznania potrebovať buď občiansky preukaz s čítačkou, alebo sa budete prihlasovať a podávať len na základe prihlasovacích údajov a hesla.

Ktoré osoby nemusia daňové priznanie podávať vôbec?

Daňové priznanie k dani z príjmov za rok 2020 nie je povinná podať:

  • fyzická osoba, ktorej zdaniteľné príjmy za rok 2020 nepresiahli sumu 2 207,10 eur (príjmy rovné alebo nižšie ako 2 207,10 eur), ak nevykazuje daňovú stratu,
  • fyzická osoba, ktorá mala v roku 2020 príjmy len zo závislej činnosti (zo zamestnania) a požiadala svojho zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania preddavkov na daň, pričom mu predložila v ustanovenom termíne (do 15. februára 2021) aj požadované doklady,
  • fyzická osoba, ktorá mala v roku 2020 len príjmy z ktorých sa daň vyberá zrážkou podľa § 43 (ak sa nerozhodla, že daň vyberanú zrážkou bude považovať za preddavok na daň).

Anketa

Dostali ste už niekedy pokutu od daňového úradu?

Roland Regely

Autor článku Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Najvýhodnejšie cestovné poistenie

Chcem sa poistiť

Naša online kalkulačka vám umožní porovnať ceny a podmienky rôznych poisťovní, aby ste mohli cestovať bez starostí.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+3
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Nová KALKULAČKA pre živnostníkov: Vypočítajte si daňový bonus na dieťa v roku 2025

21. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Nová KALKULAČKA pre živnostníkov: Vypočítajte si daňový bonus na dieťa v roku 2025

Daňový bonus na dieťa prechádza zásadnou reformou, ktorá ovplyvní rodiny s deťmi, najmä tie, kde rodičia podnikajú ako SZČO. Od roku 2025 budú bonusy nižšie, no zvýši sa percentuálny... celý článok

Slovensko by malo „zarezať“ plánovanú daň. ECB varuje, že môže porušovať pravidlá

14. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Slovensko by malo „zarezať“ plánovanú daň. ECB varuje, že môže porušovať pravidlá

Daň z finančných transakcií, ktorá má vstúpiť do platnosti na Slovensku od 1. januára 2025, vyvoláva v odborných kruhoch búrlivé diskusie a obavy. Táto nová legislatíva, ktorá sa zameriava... celý článok

Nová KALKULAČKA daňového bonusu na dieťa 2025: Čo sa mení pre zamestnancov

12. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Nová KALKULAČKA daňového bonusu na dieťa 2025: Čo sa mení pre zamestnancov

Daňový bonus na dieťa prechádza od 1.1.2025 veľkou zmenou. Nový systém upravuje maximálne limity bonusu podľa počtu detí a zavádza obmedzenia pre vyššie príjmové skupiny. Tieto zmeny... celý článok

Slováci uvidia na výplatných páskach menej peňazí, rozdiel bude až v stovkách eur

5. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Slováci uvidia na výplatných páskach menej peňazí, rozdiel bude až v stovkách eur

Rok 2025 prinesie pre mnohých slovenských zamestnancov nepríjemné prekvapenia na výplatných páskach. V dôsledku vládnych opatrení na konsolidáciu verejných financií sa znižuje daňový... celý článok

Slováci budú tasiť u lekára peňaženky. Prichádza „výpalnícka daň“, kritizujú drsne lekári

4. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Slováci budú tasiť u lekára peňaženky. Prichádza „výpalnícka daň“, kritizujú drsne lekári

Daň z finančných transakcií je podľa prezidentky Spoločenstva všeobecných lekárov „výpalnícka daň“. Nepochybuje že sa jej efekt prenesie na pacientov v podobe zdražovania.