Občiansky preukaz s čipom: Ako komunikovať s úradmi a aké vybavenie k tomu potrebujete

Roland Regely | rubrika: Článok | 17. 10. 2019
Elektronický občiansky preukaz má pomáhať občanom pri komunikácii s úradmi a vybavovaní povinností v rôznych životných situáciach. Samotný občiansky však nestačí, potrebujete aj ďalšie vybavenie.
Občiansky preukaz s čipom: Ako komunikovať s úradmi a aké vybavenie k tomu potrebujete

Zdroj: Shutterstock

Občiansky preukaz, čítačku preukazov, potrebný softvér a dostatok nervov. Taká je základná výbava pre každého občana Slovenskej republiky, ktorý sa rozhodne komunikovať s verejnou správou elektronicky. Prinášame praktický článok o tom, čo všetko musíte ku komunikácii mať a na čo všetko je dobré sa pripraviť.

Nový občiansky preukaz

Pravdepodobne už máte doma nový občiansky preukaz. Úrady ich začali vydávať pred šiestimi rokmi, nový občiansky preukaz teda majú všetci tí, ktorí si odvtedy menili osobné údaje, občiansky stratili, alebo mu vypršala platnosť.

Na komunikáciu s úradmi vám však nepostačí len fyzická kartička. Pri vybavovaní dokladov budete musieť pracovníkovi za prepážkou povedať, že chcete využívať občiansky preukaz aj na komunikáciu s úradmi a spoločne s tým odporúčame vybaviť aj elektronický podpis.

Pri preberaní nového občianskeho preukazu zadávate aj bezpečnostný osobný kód, teda tzv. BOK. Je to šesťmiestne číslo, ktoré bude slúžiť podobne ako PIN na vašom telefóne. Budete ho zadávať pri prihlasovaní do elektronickej schránky, pri potvrdzovaní zmien, atď. Bezpečnostný osobný kód sa zablokuje po piatom nesprávnom zadaní. Odblokovať ho je možné až na pracovisku oddelení dokladov okresného riaditeľstva Policajného zboru.

Okrem BOK si budete musieť zapamätať minimálne ešte dve dôležité čísla. Váš zaručený elektronický podpis, teda. ZEP alebo KEP bude mať svoj vlastný šesťmiestny PIN-kód a osemmiestny PUK-kód. Tento podpisový certifikát má platnosť päť rokov a jeden mesiac.

Takže občiansky preukaz musíte mať aktivovaný pre komunikáciu s e-úradmi a  musíte mať na ňom nahraté certifikáty pre vytváranie zaručeného elektronického podpisu. Sú to dve kľúčové veci, bez ktorých to nejde. To však ešte nie je všetko.

 

Hardvérové vybavenie: čítačka

K novému občianskemu preukazu získate bezplatne aj tzv. čítačku eID. Je to zariadenie, do ktorého vložíte občiansky preukaz a umožní vám spojenie s elektronickými úradmi. Deje sa tak vďaka čipu na občianskom preukaze a údajom, ktoré tam nahral pracovník klientského centra.

Čítačku viete zapojiť do stolového počítača i do notebooku. Prepojenie prebieha cez USB kábel, ktorý je taktiež súčasťou balenia. To, že ste občiansky preukaz vložili do čítačky správnym smerom sa dozviete aj vďaka blikajúcemu zelenému svetlu. Ak je preukaz otočený nesprávnym smerom, svetlo nebliká vôbec.

Hardvér a nový občiansky preukaz už máte, teraz ešte softvérové vybavenie a sme takmer v cieli.

Softvérové vybavenie nájdete na Slovensko.sk

Ak si elektronický podpis nestihnete vybaviť na oddelení dokladov, môžete tak urobiť aj z pohodlia domova. Stačí spustiť aplikáciu na podpisovanie elektronických dokumentov, vybrať príslušný certifikát (SVK eID ACA), zadať bezpečnostný osobný kód a PIN kód pre zaručený elektronický podpis. Tento PIN kód pozostáva zo šiestich číslic a po treťom neúspešnom pokuse sa zablokuje.

Poďme na potrebný softvér. Do počítača si potrebujete nainštalovať softvér na prihlasovanie cez občiansky preukaz, teda tzv. eID klient. To ešte stále nie je všetko, budete potrebovať softvér aj na podpisovanie dokumentov, ten sa volá D.Signer/XadES. Všetok potrebný softvér nájdete v sekcii Na stiahnutie na www.slovensko.sk.

Po nainštalovaní základnej prihlasovacej aplikácie, ovládača na čítačku kariet a programov na podpisovanie dokumentov vás ešte systém automaticky vyzve na nainštalovanie potrebných pluginov do prehliadača (Google Chrome, Firefox, Internet Explorer, Safari).

Upozorňujeme, že niektoré funkcie a úkony v rámci elektronickej komunikácie a podpisovania funguje výhradne len na jednom prehliadači, tom najstaršom. Je ním Internet Explorer, takže si dajte pozor, aby ste tento program mali v počítači nainštalovaný. Je to zároveň zlá správa pre všetkých majiteľov Apple zariadení, kde Internet Explorer nie je a nedá sa ani nainštalovať.

Prečo sa oplatí mať elektronický občiansky preukaz

Aj napriek tomu, že súčasný systém komunikácie s e-úradmi stál daňových poplatníkov milióny eur, uľahčuje im život a šetrí ich náklady. Dnes už viete bezplatne založiť voľnú živnosť, podať daňové priznanie z príjmov z pohodlia domova, vybaviť rodný list a napríklad platiť len polovicu súdnych poplatkov za zápis do obchodného registra. Obľúbené sú tiež e-služby z oblasti ohlásenia pobytu či evidencie vozidiel, prípadne možnosť rezervovať si termín na dopravnom inšpektoráte.

Mohli by sme menovať množstvo ďalších úkonov, ktoré ako občan riešite podľa rôznych životných udalostí, mať a používať eID sa skrátka oplatí. Mnohé úkony sú riešené komplikovane, no vo všetkých prípadoch máte k dispozícii aj návod, prípadne môžete zavolať pracovníkovi úradu, ktorý vám ochotne pomôže.

Anketa

Preferujete osobnú alebo elektronickú komunikáciu s úradmi?

Roland Regely

Autor článku Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Najvýhodnejšie cestovné poistenie

Chcem sa poistiť

Naša online kalkulačka vám umožní porovnať ceny a podmienky rôznych poisťovní, aby ste mohli cestovať bez starostí.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+5
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Slovensko by malo „zarezať“ plánovanú daň. ECB varuje, že môže porušovať pravidlá

14. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Slovensko by malo „zarezať“ plánovanú daň. ECB varuje, že môže porušovať pravidlá

Daň z finančných transakcií, ktorá má vstúpiť do platnosti na Slovensku od 1. januára 2025, vyvoláva v odborných kruhoch búrlivé diskusie a obavy. Táto nová legislatíva, ktorá sa zameriava... celý článok

Nová KALKULAČKA daňového bonusu na dieťa 2025: Čo sa mení pre zamestnancov

12. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Nová KALKULAČKA daňového bonusu na dieťa 2025: Čo sa mení pre zamestnancov

Daňový bonus na dieťa prechádza od 1.1.2025 veľkou zmenou. Nový systém upravuje maximálne limity bonusu podľa počtu detí a zavádza obmedzenia pre vyššie príjmové skupiny. Tieto zmeny... celý článok

Slováci uvidia na výplatných páskach menej peňazí, rozdiel bude až v stovkách eur

5. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Slováci uvidia na výplatných páskach menej peňazí, rozdiel bude až v stovkách eur

Rok 2025 prinesie pre mnohých slovenských zamestnancov nepríjemné prekvapenia na výplatných páskach. V dôsledku vládnych opatrení na konsolidáciu verejných financií sa znižuje daňový... celý článok

Slováci budú tasiť u lekára peňaženky. Prichádza „výpalnícka daň“, kritizujú drsne lekári

4. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Slováci budú tasiť u lekára peňaženky. Prichádza „výpalnícka daň“, kritizujú drsne lekári

Daň z finančných transakcií je podľa prezidentky Spoločenstva všeobecných lekárov „výpalnícka daň“. Nepochybuje že sa jej efekt prenesie na pacientov v podobe zdražovania.

Dane a odvody 2025: Skupina Slovákov sa musí pripraviť až na 25 % daň z príjmu

4. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Dane a odvody 2025: Skupina Slovákov sa musí pripraviť až na 25 % daň z príjmu

Od januára 2025 sa na Slovensku výrazne mení systém odvodov a daní, čo ovplyvní čisté príjmy mnohých zamestnancov aj živnostníkov, predovšetkým tých s nadpriemernými zárobkami. S novými... celý článok