Kedy sa platí daň z nehnuteľnosti (dátum)

Roland Regely | rubrika: Článok | 18. 4. 2019
Za akých okolností musíte platiť daň z nehnuteľnosti? Aká je výška dane, kedy a ako ju treba zaplatiť? Dozviete sa v našom praktickom článku.
Kedy sa platí daň z nehnuteľnosti (dátum)

Zdroj: Shutterstock

Ak vlastníte nehnuteľnosť a počas posledného kalendárneho roka nedošlo k žiadnym zmenám, daňové priznanie nepodávate. Ak ste sa však stali vlastníkom, správcom, nájomcom alebo užívateľom nehnuteľnosti, alebo dôjde k zmene druhu alebo výmery pozemku, účelu využitia stavby, bytu alebo nebytového priestoru alebo vám zanikne vlastníctvo, správa, nájom alebo užívanie nehnuteľností, ste povinný podať čiastkové priznanie k dani z nehnuteľností.

Čo všetko zaraďujeme pod nehnuteľnosť

Nehnuteľnosťou sa rozumie stavba, byt či pozemok. To znamená, že sem patrí dom, chata, garáž, humno, drobná stavba, letná kuchynka, chliev, dreváreň, altánok, byt v bytovom dome, nebytové priestory, záhradky v záhradkárskych osadách, záhrady pri domoch, dvory, stavebné pozemky, orná pôda, atď.

Kedy podávam daňové priznanie z nehnuteľnosti

Ako sme spomínali v úvode, na podanie daňového priznania má vplyv to, či došlo k nejakým zmenám v rámci jej vlastníctva či užívania. Takouto zmenou sa rozumie kúpa nehnuteľnosti, predaj, darovanie, nadobudnutie nehnuteľnosti darom, dedenie nehnuteľnosti, dražba, rozvod a s ním súvisiace majetkové vyporiadanie, získanie stavebného povolenia, zbúranie stavby, pozemkové úpravy, zmena nájomného vzťahu a iné skutočnosti majúce vplyv na vlastnenie či užívanie nehnuteľnosti.

Daň z nehnuteľnosti vo všeobecnosti delíme na tri kategórie:

  • daň z pozemkov,
  • daň zo stavieb,
  • daň z bytových a nebytových priestorov.
 

Dokedy treba priznať a zaplatiť daň z nehnuteľnosti

Zákon hovorí, že daňová povinnosť vzniká 1. januára kalendárneho roka nasledujúceho po kalendárnom roku, v ktorom sa daňovník stal vlastníkom, správcom, nájomcom alebo užívateľom nehnuteľnosti.

Daňové priznanie ste tak povinný podať obci do 31. januára toho kalendárneho roka, v ktorom vám vznikla daňová povinnosť.

Upozornenie: Ak ste nadobudli nehnuteľnosť dedením alebo dražbou, daňové priznanie musíte podať do 30 dní od vzniku daňovej povinnosti.

Priznanie k dani z nehnuteľností podávate na tlačive, ktorého vzor ustanovuje Ministerstvo financií Slovenskej republiky. Podať ho možno osobne, poštou alebo prostredníctvom internetovej služby Slovensko.sk.

Keď podáte daňové priznanie, obec vám pošle rozhodnutie – deje sa tak väčšinou v marci alebo apríli. Nájdete v ňom vypočítanú daň za svoje nehnuteľnosti, rovnako ako všetky informácie potrebné k úhrade a, samozrejme, termín do ktorého je potrebné platbu zrealizovať. Zaplatiť daň musíte do 15 dní od nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia, ktoré vám mesto či obec pošle.

Ak nestihnete alebo nepodáte daňové priznanie, čakajú vás pokuty. V prípade, že podáte daňové priznanie neskôr, zaplatíte pokutu za uvedené dni. Spodná sadzba je 5 eur alebo 10 eur. Najvyššia sadzba za oneskorené podanie je 30 000 eur, maximálne však do výšky vyrubenej dane. To znamená, že ak máte na dani zaplatiť 100 eur, môžete dostať pokutu maximálne do tejto výšky.

Ako zistím výšku dane z nehnuteľnosti

Výšku dane vám vypočíta správca dane, na základe platných sadzieb, ktoré má dané mesto alebo obec schválené vo svojom Všeobecne záväznom nariadení. Ak budete chcieť vedieť, koľko budete platiť daň, skúste si vyhľadať internetovú stránku mesta či obce, kde by mali byť k dispozícii všetky Všeobecne záväzné nariadenia, podľa ktorých sa obec riadi.

Ako vypočítať daň z nehnuteľnosti

Ak už viete danú sadzbu dane, pomôžu vám k výpočtu dane z nehnuteľnosti tieto rovnice:

  • Výpočet dane z pozemkov:  hodnota pozemku x výmera pozemku x sadzba dane = výška dane
  • Výpočet dane zo stavieb: sadzba dane x výmera zastavanej plochy stavby = výška dane
  • Výpočet dane z bytov a nebyt. priestorov: sadzba dane x výmera bytu alebo nebyt. priestoru = výška dane

Kto má nárok na zľavu z dane z nehnuteľnosti

Obec alebo mesto vám môžu poskytnúť úľavu, či odpustenie dane. Týka sa to najmä ťažko zdravotne postihnutých, poberateľov dávok v hmotnej núdzi či dôchodcov.

O úľavu či odpustenie dane musíte tiež požiadať do 31. januára. Ak nehnuteľnosť zdedíte alebo vydražíte, uplatníte si nárok na úľavu pri podaní priznania. 

Zdroj fotografie: Shutterstock.com

Anketa

Súhlasíte s 5 ročnou lehotou pre oslobodenie od dane z prevodu vlastníctva nehnuteľnosti?

Roland Regely

Autor článku Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Najvýhodnejšie cestovné poistenie

Chcem sa poistiť

Naša online kalkulačka vám umožní porovnať ceny a podmienky rôznych poisťovní, aby ste mohli cestovať bez starostí.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+4
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Nová KALKULAČKA pre živnostníkov: Vypočítajte si daňový bonus na dieťa v roku 2025

21. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Nová KALKULAČKA pre živnostníkov: Vypočítajte si daňový bonus na dieťa v roku 2025

Daňový bonus na dieťa prechádza zásadnou reformou, ktorá ovplyvní rodiny s deťmi, najmä tie, kde rodičia podnikajú ako SZČO. Od roku 2025 budú bonusy nižšie, no zvýši sa percentuálny... celý článok

Slovensko by malo „zarezať“ plánovanú daň. ECB varuje, že môže porušovať pravidlá

14. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Slovensko by malo „zarezať“ plánovanú daň. ECB varuje, že môže porušovať pravidlá

Daň z finančných transakcií, ktorá má vstúpiť do platnosti na Slovensku od 1. januára 2025, vyvoláva v odborných kruhoch búrlivé diskusie a obavy. Táto nová legislatíva, ktorá sa zameriava... celý článok

Nová KALKULAČKA daňového bonusu na dieťa 2025: Čo sa mení pre zamestnancov

12. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Nová KALKULAČKA daňového bonusu na dieťa 2025: Čo sa mení pre zamestnancov

Daňový bonus na dieťa prechádza od 1.1.2025 veľkou zmenou. Nový systém upravuje maximálne limity bonusu podľa počtu detí a zavádza obmedzenia pre vyššie príjmové skupiny. Tieto zmeny... celý článok

Slováci uvidia na výplatných páskach menej peňazí, rozdiel bude až v stovkách eur

5. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Slováci uvidia na výplatných páskach menej peňazí, rozdiel bude až v stovkách eur

Rok 2025 prinesie pre mnohých slovenských zamestnancov nepríjemné prekvapenia na výplatných páskach. V dôsledku vládnych opatrení na konsolidáciu verejných financií sa znižuje daňový... celý článok

Slováci budú tasiť u lekára peňaženky. Prichádza „výpalnícka daň“, kritizujú drsne lekári

4. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Slováci budú tasiť u lekára peňaženky. Prichádza „výpalnícka daň“, kritizujú drsne lekári

Daň z finančných transakcií je podľa prezidentky Spoločenstva všeobecných lekárov „výpalnícka daň“. Nepochybuje že sa jej efekt prenesie na pacientov v podobe zdražovania.