Čo sa stane, ak nepodám daňové priznanie?

Roland Regely | rubrika: Článok | 29. 3. 2019
Ak ste za posledný rok prekročili stanovenú výšku príjmu pre podávanie daňového priznania, musíte podať daňové priznanie a zaplatiť daň. Ak to neurobíte, náklady na pokuty a sankcie môžu byť tisícové.
Čo sa stane, ak nepodám daňové priznanie?

Zdroj: Shutterstock

Ak daňovník podá daňové priznanie k dani z príjmov za rok 2018 po lehote, správca dane mu uloží pokutu. Čo však v prípade, že subjekt nepodá daňové priznanie ani v lehote určenej správcom dane?

 

Nepodanie daňového priznania a nezaplatenie dane

Za nesplnenie si základnej daňovej povinnosti pri dani z príjmu, správca dane udeľuje najvyššiu pokutu. To znamená že, ak dôjde k nepodaniu daňového priznania a nezaplateniu dane, čaká vás viacero sankcií. Prvá časť sankcie spočíva v podobe pokuty za nepodanie daňového priznania a druhá časť spočíva v podobe úrokov z omeškania za nezaplatenie dane. Okrem sankcii budete, samozrejme, musieť podať daňové priznanie a zaplatiť aj daň.

Ak tieto povinnosti naďalej odmietnete splniť, bude si ich daňový úrad môcť od vás vymáhať. Nepodať daňové priznanie sa nevypláca, ani keď sa zdržiavate v zahraničí. História ukázala, že daňový úrad ročne vystopuje tisíce takýchto neplatičov a nadeľuje im mastné pokuty.

Daňové úrady majú celý rad spôsobov, ako človeka odhaliť.

Pokuty v skratke:

  • za nepodanie DP v stanovenej lehote: 30 až 16-tisíc eur,
  • za nepodanie DP v lehote určenej správcom dane: 30 až 16-tisíc eur,
  • za nepodanie DP ani po výzve: 60 až 32-tisíc eur,
  • za uvedenie nižšej dane, ako ste mali uviesť: 60 – 3 000 eur,
  • nepriznanie dane od 266 eur je trestný čin.

Výpočet úroku z omeškania:

  • dlžná suma x 4-násobok základnej úrokovej sadzby Európskej centrálnej banky / 365 dní alebo 366 dní x počet dní omeškania

V prípade, že úrok z omeškania nepresahuje sumu 5 eur, správca dane úrok nevyrubí.

Kto je povinný podať daňové priznanie za rok 2018

Daňové priznanie za rok 2018 musíte zo zákona podávať vtedy, ak ste ako fyzická osoba - podnikateľ, dosiahli za uplynulý rok príjem vo výške aspoň polovice ročného nezdaniteľného minima, respektíve ak ročný príjem presiahol sumu 1 915,01 eur. V opačnom prípade nemusíte podávať daňové priznanie.

Zo zákona máte na podanie daňového priznania tri mesiace po ukončení zdaňovacieho obdobia. Ak to nestíhate, môžete požiadať o odklad podania daňového priznania i zaplatenia dane, a to o ďalšie tri mesiace v prípade príjmov zo Slovenska, prípadne šesť mesiacov v prípade príjmov zo závislej činnosti zo zahraničia.

Povinnosť sa však vzťahuje aj na daňovníkov, ktorým podľa zákona o dani z príjmov nevznikla povinnosť podať daňové priznanie, no daňový úrad ich k tomu vyzval.

Daňové priznanie nepodáva daňovník, ak má príjmy len zo závislej činnosti a nie je povinný podať daňové priznanie, prípadne ide len o príjmy, ktoré sú oslobodené od dane, alebo nie sú predmetom dane. Takisto subjekt nepodáva priznanie, ak má len príjmy, z ktorých bola daň vybraná zrážkou a rozhodne sa ich nezahrnúť do úhrnu príjmov a z nich zrazenú daň vyrovnať v podávanom daňovom priznaní ako preddavok na daň.

Daňové priznanie netreba podávať ani k príjmom, ktoré daňovník poberá od zahraničného zastupiteľského úradu v SR, pričom je požívateľom výsad a imunity podľa medzinárodného práva. Priznanie sa nepodáva ani k príjmom plynúcim zamestnancom európskych spoločenstiev alebo ich orgánom, ktoré boli preukázateľne zdanené v prospech rozpočtu EÚ.

Zdroj fotografie: Shutterstock.com

Anketa

Dostali ste už niekedy pokutu od daňového úradu?

Roland Regely

Autor článku Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Najvýhodnejšie cestovné poistenie

Chcem sa poistiť

Naša online kalkulačka vám umožní porovnať ceny a podmienky rôznych poisťovní, aby ste mohli cestovať bez starostí.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+7
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Nová KALKULAČKA pre živnostníkov: Vypočítajte si daňový bonus na dieťa v roku 2025

21. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Nová KALKULAČKA pre živnostníkov: Vypočítajte si daňový bonus na dieťa v roku 2025

Daňový bonus na dieťa prechádza zásadnou reformou, ktorá ovplyvní rodiny s deťmi, najmä tie, kde rodičia podnikajú ako SZČO. Od roku 2025 budú bonusy nižšie, no zvýši sa percentuálny... celý článok

Slovensko by malo „zarezať“ plánovanú daň. ECB varuje, že môže porušovať pravidlá

14. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Slovensko by malo „zarezať“ plánovanú daň. ECB varuje, že môže porušovať pravidlá

Daň z finančných transakcií, ktorá má vstúpiť do platnosti na Slovensku od 1. januára 2025, vyvoláva v odborných kruhoch búrlivé diskusie a obavy. Táto nová legislatíva, ktorá sa zameriava... celý článok

Nová KALKULAČKA daňového bonusu na dieťa 2025: Čo sa mení pre zamestnancov

12. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Nová KALKULAČKA daňového bonusu na dieťa 2025: Čo sa mení pre zamestnancov

Daňový bonus na dieťa prechádza od 1.1.2025 veľkou zmenou. Nový systém upravuje maximálne limity bonusu podľa počtu detí a zavádza obmedzenia pre vyššie príjmové skupiny. Tieto zmeny... celý článok

Slováci uvidia na výplatných páskach menej peňazí, rozdiel bude až v stovkách eur

5. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Slováci uvidia na výplatných páskach menej peňazí, rozdiel bude až v stovkách eur

Rok 2025 prinesie pre mnohých slovenských zamestnancov nepríjemné prekvapenia na výplatných páskach. V dôsledku vládnych opatrení na konsolidáciu verejných financií sa znižuje daňový... celý článok

Slováci budú tasiť u lekára peňaženky. Prichádza „výpalnícka daň“, kritizujú drsne lekári

4. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Slováci budú tasiť u lekára peňaženky. Prichádza „výpalnícka daň“, kritizujú drsne lekári

Daň z finančných transakcií je podľa prezidentky Spoločenstva všeobecných lekárov „výpalnícka daň“. Nepochybuje že sa jej efekt prenesie na pacientov v podobe zdražovania.