Príjmy z príležitostných činností v daňovom priznaní 2019

Roland Regely | rubrika: Článok | 18. 3. 2019
Príležitostné príjmy už nebudú tak obľúbený nástroj optimalizácie nákladov podnikateľov. Fyzické osoby už musia zdaniť príležitostné príjmy, ak budú plynúť na základe nejakej zmluvy.
Príjmy z príležitostných činností v daňovom priznaní 2019

Zdroj: Shutterstock

Koniec roka vždy prinesie novelu zákona o dani z príjmov, resp. ostatných daňových zákonov. Často prináša mnohé výhody a úľavy pre podnikateľov, avšak mnohokrát aj nepopulárne zmeny. Za jednu z nich považujú podnikatelia najmä povinnosť zdaňovať príležitostné príjmy v daňovom priznaní, ak plynuli na základne nejakej zmluvy.

Ak teda dostanete odmenu za príležitostnú činnosť, nemôžete si ako prijímateľ tejto odmeny uplatniť žiadne oslobodenie a príjem musíte riadne zdaniť.

Čo je považované za príjem z príležitostných činností

Za príjem z príležitostnej činnosti fyzickej osoby sa považuje príjem z príležitostnej činnosti, príjem z príležitostnej poľnohospodárskej výroby, lesného a vodného hospodárstva a príjem z príležitostného prenájmu hnuteľných vecí.

Sú tam podstatné ešte dve podmienky. Veľmi dôležité je, aby príjem nebol dosahovaný z činnosti vykonávanej na základe zmluvného vzťahu a vyplácajúci daňovník nie je právnickou osobou alebo fyzickou osobou s príjmami podľa paragrafu 6 zákona o dani z príjmov. Vtedy možno hovoriť o príjme z príležitostných činností, inak ide o tzv. ostatné príjmy.

 

Príjmy vyplývajúce zo zmluvy

Znamená to, že od 1.1.2018 nie sú od dane oslobodené odmeny (príjmy) z príležitostných činností vykonávaných na základe zmluvy pre napríklad s.r.o. alebo živnostníka, ktorí si odmenu môžu zahrnúť do daňových výdavkov.

Treba si však dať pozor aj na také práce, ktoré síce zmluvne ošetrené nie sú, no nesmie im predtým predchádzať nejaký zámer, zmluvný vzťah ani nič podobné. Daniari sa takto snažia minimalizovať daňové úniky, pretože mnohé subjekty si doposiaľ cez príležitostné príjmy dokázali optimalizovať svoje náklady.

Finančná správa si obzvlášť posvieti na tých, ktorí budú mať v daňovom priznaní uvedené príležitostné príjmy. „Na právny úkon, viacero právnych úkonov alebo iné skutočnosti uskutočnené bez riadneho podnikateľského dôvodu alebo iného dôvodu, ktorý odráža ekonomickú realitu, a ktorých najmenej jedným z účelov je obchádzanie daňovej povinnosti alebo získanie takého daňového zvýhodnenia, na ktoré by inak nebol daňový subjekt oprávnený, sa pri správe daní neprihliada.“

Daňové priznanie podáte, ak presiahnete limit

Naďalej platí, že ak fyzická osoba (človek, daňovník) nedosiahne za zdaňovacie obdobie kalendárny rok 2018 zdaniteľné príjmy vyššie ako 1 915,01 eur, nemusí podať daňové priznanie a zdaniť, okrem iného, predmetné „iné zmluvné príjmy“. Neplatí to v prípade, ak daňový úrad príslušnú fyzickú osobu vyzve, aby daňové priznanie podala.

Čo ak uzavriete zmluvu s niekým, kto nepodniká

Na možnú medzeru v zákone upozornila na svojom blogu poradkyňa Združenia podnikateľov Slovenska, prezidentka účtovnej asociácie a expertka strany SPOLU na dane, odvody a podnikateľské prostredie Jaroslava Lukačovičová.

„Podľa môjho názoru, a na základe vyššie uvedených faktov, je preto zmluva uzatvorená podľa Občianskeho zákonníka s organizáciou, ktorá nemá príjmy z podnikania a nezníži si o ňu základ dane naďalej pre vás ako pre občana oslobodená do výšky 500 eur za rok, pretože nespĺňa kritériá príležitostného príjmu, ktorý sa nepovažuje za oslobodený. V tomto prípade platí, ak si jedna strana o takúto zmluvu nezníži daň, druhá strana ju nemá prečo zdaňovať,“ uvádza na svojom blogu Lukačovičová.

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Anketa

Uplatnili ste si niekedy príjem z príležitostných činností v daňovom priznani?

Roland Regely

Autor článku Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Najvýhodnejšie cestovné poistenie

Chcem sa poistiť

Naša online kalkulačka vám umožní porovnať ceny a podmienky rôznych poisťovní, aby ste mohli cestovať bez starostí.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+5
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Nová KALKULAČKA pre SZČO: Vypočítajte si daňový bonus na dieťa v roku 2025

21. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Nová KALKULAČKA pre SZČO: Vypočítajte si daňový bonus na dieťa v roku 2025

Daňový bonus na dieťa prechádza zásadnou reformou, ktorá ovplyvní rodiny s deťmi vrátane tých, kde rodičia podnikajú ako SZČO. Od roku 2025 budú bonusy nižšie, no zvýši sa percentuálny... celý článok

Slovensko by malo „zarezať“ plánovanú daň. ECB varuje, že môže porušovať pravidlá

14. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Slovensko by malo „zarezať“ plánovanú daň. ECB varuje, že môže porušovať pravidlá

Daň z finančných transakcií, ktorá má vstúpiť do platnosti na Slovensku od 1. januára 2025, vyvoláva v odborných kruhoch búrlivé diskusie a obavy. Táto nová legislatíva, ktorá sa zameriava... celý článok

Nová KALKULAČKA daňového bonusu na dieťa 2025: Čo sa mení pre zamestnancov

12. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Nová KALKULAČKA daňového bonusu na dieťa 2025: Čo sa mení pre zamestnancov

Daňový bonus na dieťa prechádza od 1.1.2025 veľkou zmenou. Nový systém upravuje maximálne limity bonusu podľa počtu detí a zavádza obmedzenia pre vyššie príjmové skupiny. Tieto zmeny... celý článok

Slováci uvidia na výplatných páskach menej peňazí, rozdiel bude až v stovkách eur

5. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Slováci uvidia na výplatných páskach menej peňazí, rozdiel bude až v stovkách eur

Rok 2025 prinesie pre mnohých slovenských zamestnancov nepríjemné prekvapenia na výplatných páskach. V dôsledku vládnych opatrení na konsolidáciu verejných financií sa znižuje daňový... celý článok

Slováci budú tasiť u lekára peňaženky. Prichádza „výpalnícka daň“, kritizujú drsne lekári

4. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Slováci budú tasiť u lekára peňaženky. Prichádza „výpalnícka daň“, kritizujú drsne lekári

Daň z finančných transakcií je podľa prezidentky Spoločenstva všeobecných lekárov „výpalnícka daň“. Nepochybuje že sa jej efekt prenesie na pacientov v podobe zdražovania.