Pokiaľ ste pracovali časť roka v zamestnaneckom pomere na Slovensku a časť v Českej republike, dá sa predpokladať, že ste daňovým rezidentom na Slovensku.
Kto je a kto nie je daňový rezident sa dočítate v našej abecede Príjmy zo zahraničia.
Daňový rezidenti musia podávať na Slovensku daňové priznanie, kde uvedú všetky svoje celosvetové príjmy. Budete preto potrebovať potvrdenie o zdaniteľných príjmoch zo zamestnania na Slovensku a v ČR. Potvrdenie o zdaniteľných príjmoch je podklad pre vyplnenie daňového priznania a jeho kópia sa prikladá k daňovému priznaniu.
Potvrdenie o zdaniteľných príjmoch z ČR vám na požiadanie vystaví zamestnávateľ, väčšinou v priebehu prvého kvartálu roku 2019. Aby sa vám nestalo, že dostanete potrebné podklady k daňovému priznaniu neskoro a budete musieť podávať slovenské daňové priznanie na poslednú chvíľu, môžete zaslať na daňový úrad (podľa miesta trvalého bydliska) OZNÁMENIE daňovníka o predĺžení lehoty na podanie daňového priznania. Stiahnite si formulár oznámenia do svojho počítača a vyplnené zašlite na daňový úrad.
- Oznámenie daňovníka o predĺžení lehoty na podanie daňového priznania
Podaním tohto oznámenia tak získate čas; až 6 ďalších mesiacov. Lehota na podanie daňového priznania končí prvým aprílom 2019 vrátane. Keď do tohto dátumu odošlete oznámenie, v ktorom uvediete, že máte príjmy aj z Českej republiky, môžete daňové priznanie podať až do 30. septembra 2019.
Príjmy z Českej republiky však musíte prepočítať kurzom, ktoré vydáva Národná banka Slovenska resp. Európska centrálna banka.
- Ročné priemerné kurzy do daňového priznania
Môžete použiť priemerný ročný kurz na prepočet príjmov, čo je 25,647 CZK/EUR, prípadne kurz za obdobie, v ktorom ste príjmy v Českej republike dosiahli.
Takto prepočítané príjmy a výdavky na sociálne a zdravotné poistenie potom pripočítate k tým slovenským a začnete vyplňovať daňové priznanie.
Zdroj foto: Shutterstock
Príjmy zo zamestnania patria do daňového priznania k dani z príjmov – typ A:
- Daňové priznanie k dani z príjmov - typ A
Začnete vyplňovať daňové priznanie krok po kroku. Až po riadok 47 postupujete so spočítanými príjmami.
Potom v riadku 48 a 49 uvediete príjmy len z Českej republiky. Pokiaľ máte príjmy zo zamestnania, môžete totiž uplatniť metódu vyňatia príjmov, inak sa na príjmy z ČR uplatňuje druhá metóda.
Tak bude zabezpečené, aby príjmy, ktoré vám už raz boli zdanené, neboli znova dodaňované na Slovensku. Nebudete platiť daň z českých príjmov, ale budú uvedené v daňovom priznaní.
Nezabudnite na daňové priznanie v ČR
Zamestnávateľ, ktorý vám vydá "Potvrzení o zdanitelních příjmech" neurobí ročné zúčtovanie a tým nemáte vybavenú povinnosť podať daňové priznanie. V Českej republike tak musíte podať daňové priznanie len z tých príjmov, ktoré ste zarobili tam. Všetko záleží na dohode s českým zamestnávateľom.
Ako podať daňové priznanie pri príjmoch z Českej republiky a Slovenska:
1. Získať potvrdenie o zdaniteľných príjmoch od všetkých zamestnávateľov na Slovensku aj v ČR, u ktorých ste boli zamestnaný.
2. České príjmy prepočítať kurzom NBS na eurá (výpočet uviesť v prílohe daňového priznania).
3. Vyplniť daňové priznanie k dani z príjmov - typ A, uplatniť vyňatie českých príjmov.
4. Podať české daňové priznanie, vyplnené na základe "Potvrzení o zdanitelních příjmech" len od zamestnávateľa v ČR.
Miroslava Hrášková
V článkoch sa najradšej venuje problematike daní, dávok a dôchodkov. Okrajovo spracováva aj oblasť financovania bývania, termínovaných vkladov a sporenia. Vyštudovala hospodársku politiku na ekonomicko-právnej fakulte Masarykovej... Ďalšie články autora.