Ako uviesť príjmy z Českej Republiky v daňovom priznaní 2019

Redakcia | rubrika: Článok | 19. 2. 2019
Pracovali ste vlani v Českej republike a teraz neviete, ako vyplniť daňové priznanie? Prinášame vám pár príkladov. A tiež sa dozviete, ako si predĺžiť termín na podanie daňového priznania.
Ako uviesť príjmy z Českej Republiky v daňovom priznaní 2019

Zdroj: Shutterstock

Ak ste rezidentom Slovenskej republiky, musíte na Slovensku zdaniť svoje celosvetové príjmy.

Ako vyplniť daňové priznanie s príjmami z ČR

1. Príjmy z ČR musíte prepočítať na eurá

Na prepočet príjmov získaných v inej mene ako v eurách vydáva Európska centrálna banka priemerné kurzy za jednotlivé mesiace, štvrťrok, polrok a rok.

Použiť môžete buď priemerný ročný kurz českej koruny, čo bol za rok 2018 - 25,647 CZK, prípadne použite mesačné alebo štvrťročné kurzy adekvátne k dobe, kedy ste príjmy získali.

2. Zistiť poistné na sociálne a zdravotné poistenie

Zistiť výšku poistného, ktoré platí zamestnanec zo svojej mzdy je pri potvrdeniach z ČR trochu oriešok. Obvykle totiž dostanete potvrdenie, na ktorom je suma poistného spolu.

V tomto prípade potom vyplníte len úhrn povinného poistného, nebudete ho rozdeľovať na sociálne a zdravotné poistenie.

Tiež je problém, že sa na potvrdenia od zamestnávateľa uvádza poistné, ktoré bolo zaplatené za zamestnávateľa aj za zamestnanca spolu a tak je ťažké určiť správnu číslicu.

Úhrn zaplateného poistného zistíte tak, že vypočítate 11% z príjmov. 11% totiž predstavuje sumu poistného na sociálne a zdravotné, ktoré sa strháva zo mzdy zamestnanca

3. Uplatniť metódu na zabránenie dvojitého zdanenia

Slovensko má s Českom zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia. Podľa nich sa pri vyplňovaní daňového priznania použije metóda zápočtu dane.

Avšak, ak máte príjem zo závislej činnosti (zjednodušene podľa pracovnej zmluvy), môžete použiť aj metódu vyňatia príjmu.

 

Príklad na vyplnenie českých príjmov do daňového priznania

Pán Novák bol zamestnaný v Česku a zarobil 616 950 českých korún. Použijeme ročný priemerný kurz a zistíme, že jeho príjem v eurách bol 24 055,40 eur.

Teraz je potrebné zistiť výšku zaplateného poistného.

V našom prípade sa teda jedná o 2 646,10 eur (11 % z 24 055,40 eur). Základ dane pána Nováka tak bude 21 409,30 eur.  

Pán Novák si uplatní nezdaniteľnú časť ZD na daňovníka, čo v jeho prípade bude 3 830,02 eur (Kalkulačka nezdaniteľnej časti ZD na daňovníka).

Základ dane po uplatnení nezdaniteľnej časti predstavuje 17 579,28 eur a daň je následne 3 340,10 eur.

To je daň, ktorú by pán Novák mal zaplatiť, avšak uplatní metódu na elimináciu dvojitého zdanenia - pri závislej činnosti použije vyňatie príjmov.

V daňovom priznaní tak vyplní "Úhrn vyňatých príjmov" = 21 409,30 eur.  Z čoho vyplýva, že daň sa bude platiť zo základu dane upraveného o vyňaté príjmy: 21 409,30 - 21 409,30 = 0. Takže daň je nulová.

Ak by pán Novák dosiahol ešte nejaké príjmy na Slovensku, platil by daň iba z príjmov získaných na Slovensku.

Predĺžte si lehotu na podanie daňového priznania

Ak máte príjmy z Českej republiky, môžete si predĺžiť lehotu až o 6 mesiacov a podať daňové priznanie až cez letné prázdniny či v septembri.  

Aby ste mohli podať daňové priznanie na Slovensku, potrebujete totiž priložiť aj potvrdenie o príjmoch dosiahnutých v ČR a toto niektoré firmy (obzvlášť zahraničné) vydávajú až v marci a niektoré ešte neskôr.

Vyhnúť sa stresu a tlaku vyplniť si a podať daňové priznanie do 31. marca môžete práve tým, že podáte „Oznámenie o predĺžení lehoty“. Vzor si môžete stiahnuť a vyplnený odoslať na daňový úrad v mieste vášho trvalého bydliska.

Pokiaľ v oznámení uvediete, že máte príjmy z Českej republiky, môžete si predĺžiť termín na podanie daňového priznania až o 6 mesiacov. Dokedy daňové priznanie podáte, si určíte sami.

Tiež nie je potrebné, aby ste v oznámení uvádzali dôvod predĺženia. Skrátka a jednoducho na daňový úrad odošlete papier, v ktorom je napísané, že daňové priznanie podáte do konca septembra a že máte príjmy z Česka.  Nemusíte čakať na odpoveď ani „schválenie“ od daňového úradu.

Oznámenie však musíte na daňový úrad poslať najneskôr do 1. apríla 2019.

Zdroj foto: Shutterstock

Anketa

Akým spôsobom podávate daňové priznanie?

Redakcia

Autor článku Redakcia

Internetový denník Peniaze.sk momentálne patrí medzi najnavštevovanejšie ekonomické weby. Svojim užívateľom ponúka články z rôznych oblastí osobných financií, praktické rady, komentáre, užitočné kalkulačky, politické témy,... Ďalšie články autora.

Najvýhodnejšie cestovné poistenie

Chcem sa poistiť

Naša online kalkulačka vám umožní porovnať ceny a podmienky rôznych poisťovní, aby ste mohli cestovať bez starostí.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+24
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Nová KALKULAČKA pre živnostníkov: Vypočítajte si daňový bonus na dieťa v roku 2025

21. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Nová KALKULAČKA pre živnostníkov: Vypočítajte si daňový bonus na dieťa v roku 2025

Daňový bonus na dieťa prechádza zásadnou reformou, ktorá ovplyvní rodiny s deťmi, najmä tie, kde rodičia podnikajú ako SZČO. Od roku 2025 budú bonusy nižšie, no zvýši sa percentuálny... celý článok

Slovensko by malo „zarezať“ plánovanú daň. ECB varuje, že môže porušovať pravidlá

14. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Slovensko by malo „zarezať“ plánovanú daň. ECB varuje, že môže porušovať pravidlá

Daň z finančných transakcií, ktorá má vstúpiť do platnosti na Slovensku od 1. januára 2025, vyvoláva v odborných kruhoch búrlivé diskusie a obavy. Táto nová legislatíva, ktorá sa zameriava... celý článok

Nová KALKULAČKA daňového bonusu na dieťa 2025: Čo sa mení pre zamestnancov

12. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Nová KALKULAČKA daňového bonusu na dieťa 2025: Čo sa mení pre zamestnancov

Daňový bonus na dieťa prechádza od 1.1.2025 veľkou zmenou. Nový systém upravuje maximálne limity bonusu podľa počtu detí a zavádza obmedzenia pre vyššie príjmové skupiny. Tieto zmeny... celý článok

Slováci uvidia na výplatných páskach menej peňazí, rozdiel bude až v stovkách eur

5. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Slováci uvidia na výplatných páskach menej peňazí, rozdiel bude až v stovkách eur

Rok 2025 prinesie pre mnohých slovenských zamestnancov nepríjemné prekvapenia na výplatných páskach. V dôsledku vládnych opatrení na konsolidáciu verejných financií sa znižuje daňový... celý článok

Slováci budú tasiť u lekára peňaženky. Prichádza „výpalnícka daň“, kritizujú drsne lekári

4. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Slováci budú tasiť u lekára peňaženky. Prichádza „výpalnícka daň“, kritizujú drsne lekári

Daň z finančných transakcií je podľa prezidentky Spoločenstva všeobecných lekárov „výpalnícka daň“. Nepochybuje že sa jej efekt prenesie na pacientov v podobe zdražovania.