Vždy jeden z rodičov môže uplatniť pri výpočte daňové zvýhodnenie na deti. Keď je daňové zvýhodnenie vyššie než vypočítaná daň z príjmu, tak dokonca vzniká nárok na daňový bonus. V takom prípade sa nezaplatí ani daň z príjmu fyzických osôb a ešte je čistý príjem vyšší o rozdiel medzi daňovým zvýhodnením a vypočítanou daňou z príjmu.
Zamestnanci si uplatňujú daňové zvýhodnenie (zľavu na deti) pri výpočte mesačnej mzdy, SZČO v daňovom priznaní.
Za celý rok 2016 predstavuje daňové zvýhodnenie:
- na prvé dieťa 13 404 Kč (1 117 Kč mesačne)
- na druhé dieťa 17 004 Kč (1 417 Kč mesačne)
- na tretie a ďalšie dieťa 20 604 Kč (1 717 Kč mesačne)
Daňové zvýhodnenie sa po prvýkrát uplatní v mesiaci, v ktorom sa dieťa narodí.
V prípade splnenia podmienky štúdia je možné daňové zvýhodnenie uplatniť najneskôr v mesiaci, kedy dieťa dosiahne 26 rokov veku.
Zamestnanci musia mzdovej účtovníčke doručiť príslušné doklady k uplatneniu daňového zvýhodnenia (kópiu rodného listu dieťaťa, potvrdenie školy, čestné prehlásenie druhého z rodičov, že daňové zvýhodnenie neuplatňuje).
Pozrime sa na uplatňovanie daňového zvýhodnenia v praktických príkladoch.
1) Daňové zvýhodnenie uplatňuje druhý rodič
Zamestnanec Novák uplatňuje daňové zvýhodnenie pri výpočte mesačnej zálohy na dani z príjmu fyzických osôb. Manželka Nováková teraz nastupuje na návrate z rodičovskej dovolenky do práce.
U svojho zamestnávateľa si už pani Nováková daňové zvýhodnenie uplatniť nemôže. Výpočet čistej mesačnej mzdy pani Novákovej bude teda rovnaký ako v prípade bezdetnej kolegyne Sýkorovej.
2) Práce na dohodu
Samoživiteľka slečna Straková momentálne nemá uzatvorenú pracovnú zmluvu, privyrába si iba na dohodu o „provedení práce“. Aj pri práci na dohodu môže uplatniť daňové zvýhodnenie u svojho zamestnávateľa. Podmienkou je však podpísané prehlásenie k dani.
3) Práca pre viac zamestnávateľov súčasne
Pani Králová pracuje súčasne na skrátený úväzok pre zamestnávateľa AB, na dohodu o pracovnej činnosti pre zamestnávateľa CD a na dohodu „o provedení práce“ pre zamestnávateľa XY. Pani Králová má dve deti.
Daňové zvýhodnenie na deti si pani Králová môže uplatniť iba u jedného zamestnávateľa. V praxi je najlepšie podpísať prehlásenie k dani a uplatňovať daňové zvýhodnenie na deti u zamestnávateľa, kde sa jedná o dlhodobú prácu a kde je hrubá mzda alebo odmena vyššia.
4) Dieťa manželky z predchádzajúceho vzťahu
Pán Čierny má so svojou manželkou pani Čiernou dcéru Simonu. Z predchádzajúceho vzťahu má však pani Čierna ešte staršiu dcéru Janu. Pani Čierna je teraz na rodičovskej dovolenke, a preto nemôže daňové zvýhodnenie na deti uplatniť.
Daňové zvýhodnenie na obe deti však môže uplatniť manžel pán Čierny.
Daňové zvýhodnenie je totiž možné uplatniť na vyživované dieťa žijúce v spoločnej domácnosti, pričom za vyživované dieťa sa považuje nielen dieťa vlastné, ale aj dieťa v starostlivosti, ktorá nahrádza starostlivosť rodičov. Taktiež sa považuje:
- dieťa, ktoré prestalo byť u daňového poplatníka z dôvodu získania plnej svojprávnosti alebo dospelosti v pestúnskej starostlivosti
- dieťa druhé z manželov
- vlastný vnuk alebo vnuk druhého z manželov, ak jeho rodičia nemajú dostatočné príjmy, s ktorých by si mohli daňové zvýhodnenie uplatniť
5) SZČO stanovujúca výdaje paušálom
Živnostník pán Veselý používa pri výpočte daňového základu výdajový paušál a mimo príjmy zo samostatnej zárobkovej činnosti nemá pán Veselý žiadne iné zdaniteľné príjmy. V daňovom priznaní teda nemôže pán Veselý uplatniť daňové zvýhodnenie na svoje deti.
Pán Pokorný vykonáva samostatnú zárobkovú činnosť, pri ktorej využíva výdavkový paušál, ale hlavné príjmy pána Pokorného plynú zo zamestnania. Pretože príjmy zo zamestnania tvoria viac než polovicu celkového daňového základu, tak môže pán Pokorný v daňovom priznaní uplatniť daňové zvýhodnenie na svoju dcéru aj pri využití výdavkového paušálu.
6) Dieťa družky
Pán Malý žije dlhodobo so svojou družkou, s ktorou vychováva dve deti, jedno vlastné a druhé dieťa má družka z predchádzajúceho manželstva. Pán Malý môže u svojho zamestnávateľa uplatniť daňové zvýhodnenie iba na svoje vlastné dieťa.
7) Dieťa zárobkovo činné
Študent vysokej školy Novotný (23 rokov) si počas štúdia privyrába. Pani Novotná môže daňové zvýhodnenie na syna, ktorý žije s rodičmi v spoločnej domácnosti uplatniť, aj keď má syn vlastný príjem. Daňové zvýhodnenie je možné na dieťa sústavne sa pripravujúce na budúce povolanie uplatňovať najdlhšie do 26 rokov veku dieťaťa.
8) Dieťa poberajúce invalidný dôchodok
Dcéra Radmila (22 rokov) študuje na vysokej škole a poberá invalidný dôchodok I. stupňa. Matka Dočkalová môže naďalej uplatňovať pri výpočte svojej čistej mzdy u zamestnávateľa daňové zvýhodnenie na dcéru. Daňové zvýhodnenie nie je možné uplatňovať iba na dieťa poberajúce invalidný dôchodok III. stupňa.