Podľa zákona o dani z príjmov, musí daňový rezident SR zdaniť svoj celosvetový príjem.
Týka sa vás to teda ak máte na Slovensku trvalý pobyt alebo sa zdržiavate aspoň 183 dní v roku.
Nie vždy však musíte platiť dane z vašich zahraničných príjmov dvakrát – raz v zahraničí a potom ešte raz na Slovensku.
S jednotlivými štátmi a krajinami sveta má Slovensko podpísané zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia alebo aspoň dohovor o vzájomnej administratívnej pomoci v daňových záležitostiach. V súčasnosti existuje 91 takýchto zmlúv.
Pokiaľ máte príjmy dosiahnuté v niektorej európskej krajine, môžete si byť takmer istý, že sa dvojitému zdaneniu vyhnete úplne alebo aspoň čiastočne. Horšie to je už so situáciou vo zvyšku sveta. Dohovor o vzájomnej pomoci v daňových záležitostiach funguje medzi Slovenskom a niektorými karibskými ostrovnými štátmi ako Aruba, Anguilla a iné.
O zamedzení dvojitého zdanenia sa Slovensko dohodlo na Blízkom východe napríklad so Sýriou, Líbyou, Kuvajtom. V Afrike je platná dohoda medzi JAR, Kamerunom, Seychelami, Nigériou, a Ázii je to napríklad Vietnam a Uzbekistan, Indonézia, India a Čína či Japonsko.
Na príjmy zo Spojených arabských emirátov, Saudskej Arábie či napríklad z Peru sa zamedzenie dvojitého zdanenia momentálne nevzťahuje.
Podrobný prehľad krajín, s ktorými má Slovensko uzatvorené zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia nájdete na stránkach Ministerstva financií alebo tiež v našej prehľadnej abecede Ako zdaniť príjmy zo zahraničia.
Aké sú spôsoby na zamedzenie dvojitého zdanenia
Zákon o dani z príjmov presne upravuje spôsob, akým si môžete upraviť základ dane z vašich zahraničných príjmov. Taktiež závisí metódy, ktorá je uvedená v zmluve s konkrétnou krajinou.
Používajú sa dve metódy na zabránenie dvojitého zdanenia:
• metóda zápočtu dane
• metóda vyňatia príjmu
Príjmy, ktoré dosiahnete v zahraničí, aj keď nakoniec nebudú na Slovensku zdanené, musíte uviesť v daňovom priznaní k dani z príjmov.
Následne použijete jednu z metód.
Výnimka pri príjmoch zo závislej činnosti v zahraničí
Pri príjmoch zo závislej činnosti (zo zamestnania), ktoré boli v zahraničí preukázateľne zdanené, je možné použiť metódu vyňatia príjmov (aj keď je v zmluve uvedená metóda zápočtu dane).
Takáto situácia môže nastať, ak máte príjmy zo zamestnania napríklad v Českej republike.
Zamedzenie dvojitému zdaneniu metódou vyňatia príjmov
Použitie metódy vyňatia príjmov vyplýva zo zmlúv s týmito krajinami:
Bosna a Hercegovina, Brazília, Cyprus, Čína, Dánsko, Francúzsko, Grécko, Holandsko, India, Japonsko, Luxembursko, Macedónsko, Mongolsko, Nigéria, Nórsko, Rakúsko, Srí Lanka, Veľká Británia, Nemecko, Španielsko, Švédsko, Taliansko a Tunisko.
Zamedzenie dvojitému zdaneniu metódou zápočtu dane
Austrália, Belgicko, Bielorusko, Bulharsko, Česká republika, Estónsko, Fínsko, Chorvátsko, Gruzínsko, Indonézia, Írsko, Island, Izrael, JAR, Kanada, Kazachstán, Južná Kórea, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Malta Moldavsko, Mongolsko, Poľsko, Rumunsko, Rusko, Singapur, Slovinsko, USA, Mexiko, Srbsko, Čierna Hora, Švajčiarsko, Turecko, Turmenistan, Ukrajina, Uzbecko, Vietnam