Prečo je dôležité určiť, či ste alebo nie ste daňový rezident?
Daňoví rezidenti totiž zdaňujú všetky svoje celosvetové príjmy: dosiahnuté na Slovensku aj v zahraničí.
Daňoví nerezidenti zas zdaňujú len príjmy dosiahnuté na území Slovenska.
Rezident SR = daňovník s neobmedzenou daňovou povinnosťou
Je fyzická osoba, ktorá má na území Slovenska trvalý pobyt alebo sa tu obvykle zdržiava aspoň 183 dní v príslušnom kalendárnom roku.
Je právnická osoba, ktorá má na území Slovenska sídlo alebo miesto skutočného vedenia. V opačnom prípade sa jedná o nerezidenta.
Za obvyklé zdržiavanie sa nepovažuje, ak sa daňovník zdržiava len za účelom štúdia alebo liečenia. Za obvyklé zdržiavanie sa taktiež nepovažuje, ak daňovník denne prekračuje hranice na výkon závislej činnosti (zamestnanie) alebo v dohodnutých intervaloch.
Napríklad študent s trvalým bydliskom na Slovensku, študuje v Českej republike a privyrába si tam na brigádach, je považovaný za daňového rezidenta SR a teda by mal zdaňovať na Slovensku všetky svoje príjmy. Zároveň je daňový nerezident Českej republiky, kde mu bude český príjem tiež zdanený.
Tu nastupujú zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia a po správnom vyplnení daňového priznania sa mu daňová povinnosť na Slovenskú zníži o daň zaplatenú v Českej republike.
Konflikt dvojitej rezidencie, alebo čo robiť, keď ste rezidentom dvoch štátov
Pomerne často dochádza k situáciám, kedy občan Slovenska pracujúci v zahraničí spĺňa podmienky dvoch zmluvných štátov a je v oboch považovaný za rezidenta. Dochádza ku konfliktu dvojitej rezidencie.
Rozriešiť danú situáciu pomôžu takzvané rozhraničovacie kritéria.
Rozhraničovacie kritéria pri príjmoch zo zahraničia
Daňovník je teda rezidentom tej krajiny, kde má:
- stály byt
- stály byt musí byť prístupný daňovníkovi nepretržite v každom čase. Môže sa jednať o byt, dom, ktorý môže byť vo vlastníctve daňovníka avšak nemusí. Môže ísť aj o prenajatú zariadenú miestnosť, byt v bytovom dome alebo dom.
- stredisko životných záujmov o znamená, ku ktorému štátu má daňovník bližšie osobné a hospodárske vzťahy: rodinné vzťahy, zmluvy o pôžičkách, zamestnanie, politické aktivity a pod.
- miesto, kde sa obvykle zdržiava
- štátne občianstvo
Do úvahy ešte pripadá vzájomná dohoda príslušných úradov zmluvných štátov.
Pri určovaní daňového rezidenta s použitím rozhraničovacích kritérií sa postupuje vo vyššie uvedenom poradí až dovtedy, kým nie je stanovený len jeden štát rezidencie.
Príklad použitia rozhraničovacích kritérií
Petra a Michal Slovákovci majú trvalé bydlisko v Poprade. Obaja však pracujú v brnenskej nemocnici. Petra je lekárka a Michal pracuje na ekonomickom oddelení. V Brne majú prechodné bydlisko. V novembri 2015 nastúpila Petra na materskú dovolenku. Obaja majú len príjem zo závislej činnosti z Českej republiky.
Keďže ich trvalé bydlisko je na Slovensku, sú daňovými rezidentmi SR. Zároveň sa však obvykle zdržiavajú v Brne viac ako 183 dní a spĺňajú podmienky aj pre daňových rezidentov ČR. Použijeme rozhraničovacie kritéria:
V Brne nevlastnia žiadny byt, bývajú v prenájme, kde majú nahlásený prechodný pobyt.
Na Slovensku majú trvalé bydlisko v rodinnom dome Michalových rodičov.
Stály byt majú v oboch krajinách.
- stredisko životných záujmov:
Petra žije so svojím manželom a dieťaťom spoločne v Českej republike. Poberá materské z českej republiky a využíva všetky služby českého sociálneho systému. V Českej republike vlastnia manželia Slovákovci všetky svoje bežné účtu.
Z tohto jasne vyplýva, že stredisko záujmov majú v Českej republike, a teda sú rezidentmi Slovenskej republiky.
Ďalším kritériám by sme už nemuseli venovať pozornosť, keďže už pri druhom kritériu v poradí je rozhodnuté.
- Miesto, kde sa obvykle zdržiavajú
Na Slovensko jazdia počas Vianoc a na letnú dovolenku. Počas roka sa zdržiavajú v Brne.
Miestom, kde sa obvykle zdržiavajú, je Česká republika a tak sa opäť jedná o daňového rezidenta ČR.
Petra aj Michal majú trvalé bydlisko na Slovensku. Podľa tejto podmienky by mali byť daňoví rezidenti SR.
Trvalé bydlisko je až štvrtá podmienka a podmienka strediska životných záujmov má prednosť. Petra a Michal Slovákovci nemusia podávať na Slovensku daňové priznanie.
Ak však chcú mať stopercentnú istotu, môžu požiadať na príslušnom daňovom úrade o vydanie potvrdenia pre daňovú rezidenciu.
Miroslava Hrášková
V článkoch sa najradšej venuje problematike daní, dávok a dôchodkov. Okrajovo spracováva aj oblasť financovania bývania, termínovaných vkladov a sporenia. Vyštudovala hospodársku politiku na ekonomicko-právnej fakulte Masarykovej... Ďalšie články autora.