Rozhodne si zamestnaneckú prémiu nemôže uplatniť niekto, kto v roku 2014 nemal príjmy.
Ako už z názvu vyplýva, ide o tzv. prémiu pre zamestnancov, teda prvou podmienkou na uplatnenie prémie je zamestnanecký pomer.
Zamestnaneckú prémiu si môže uplatniť ten daňovník, ktorého príjem bol aspoň na úrovni 6-násobku minimálnej mzdy: 2 112 eur.
Príjem daňovníka, ktorý si chce uplatniť zamestnaneckú prémiu je ohraničený aj zhora. Maximálna príjmova hranica je potom 4 224 eur (12-násobok minimálnej mzdy).
Ak ste v roku 2014 získali za 12 kalendárnych mesiacov príjem od 2 112 do 4 224 eur máte nárok na zamestnaneckú prémiu v plnej výške 27,60 eur.
Príklad:
Pani Zelenovská pracovala v roku 2014 za minimálnu mesačnú mzdu. Jej ročné príjmy predstavujú 4 220 eur. Pani Zelenovská má nárok na zamestnaneckú prémiu vo výške 27,60 eur.
V prípade, keď daňovník nepracoval počas všetkých 12 mesiacov, vypočítava sa zamestnanecká prémia krátená o daný počet mesiacov.
Príklad:
Slečna Javorská po získaní výučného listu v cukrárenskom odbore nastúpila v júli za minimálnu mzdu na pracovný pomer do cukrární.
Jej príjem tak predstavuje sumu 2 112 získaný za šesť mesiacov (6x 352).
Slečna Javorská má nárok na zamestnaneckú prémiu len za šesť mesiacov, počas ktorých pracovala:
(27,5975 / 12) x 6 = 13,7987 = 13,80 eur.
Keď má daňovník vyššie príjmy
Pokiaľ spĺňate všetky ostatné podmienky avšak váš príjem je rovný alebo vyšší než 4 224 eur, vypočítava sa výška zamestnaneckej prémie podľa vzorca:
ZP* = (NČZD daňovníka – ZD daňovníka) x 19 %
Platí, čím vyšší príjem, tým nižšia zamestnanecká prémia.
Vypočítajte si výšku vašej zamestnaneckej prémie v našej kalkulačke:
kalkulačka Zamestnaneckej prémie
Ako z vyššie uvedeného vyplýva, zamestnanecká prémia predstavuje prilepšenie hlavne pre zamestnancov, ktorých príjmy dosahujú úroveň minimálnej mzdy.
Chcete vedieť viac o znižovaní základu dane z príjmov? Čítajte:
- Nezdaniteľné časti základu dane
*ZP...zamestnanecká prémia, NČZD daňovníka...nezdaniteľná časť základu dane na daňovníka, ZD...základ dane daňovníka
Miroslava Hrášková
V článkoch sa najradšej venuje problematike daní, dávok a dôchodkov. Okrajovo spracováva aj oblasť financovania bývania, termínovaných vkladov a sporenia. Vyštudovala hospodársku politiku na ekonomicko-právnej fakulte Masarykovej... Ďalšie články autora.