Pomerne mnoho Slovákov, ktorí nešli prácu doma odchádzajú do zahraničia. Tu si zarobia nejaké finančné prostriedky, ktoré aj zdania. Aj keď pobývajú v zahraničí celý rok a na Slovensku nezarobili nič, môžu i tak mať povinnosť podať daňové priznanie k dani z príjmov.
Výška dosiahnutých príjmov
Ak ste v roku 2011 dosiahli príjmy nižšie ako 1 779,65 eur. Musíte podávať daňové priznanie. V prípade, že ste daňový rezident, započítavajú sa medzi tieto príjmy aj vaše "celosvetové" príjmy, t.j. príjmy, ktoré ste dosiahli v zahraničí.
Pokiaľ ste dosiahli príjmy v inej mene ako je euro, prepočítavajú sa tieto podľa priemerného kurzu za rok 2011, ktoré vyhlasuje Národná banka Slovenska.
Stiahnite si tabuľku priemerných kurzov NBS do daňového priznania k dani z príjmov
Daňový rezident daní celosvetové príjmy
Kedy ste daňovníkom s neobmedzenou daňovou povinnosťou - tzv. rezidentom?
Daňovím rezidentom ste v prípade, že máte na území Slovenska trvalé bydlisko alebo sa na jeho území zdržiavate viac ako 183 dní. Pokiaľ spĺňate túto podmienku mali by ste tak na Slovensku daniť všetky vaše celosvetové príjmy.
Daňovým rezidentom SR však nie ste vtedy, ak ste daňovým rezidentom inej krajiny. Vtedy by ste na Slovensku nemuseli daniť vaše celosvetové (zahraničné) príjmy ale len príjmy získané zo zdrojov na Slovensku.
Kedy je občan SR s trvalým pobytom považovaný za daňovníka s obmedzenou daňovou povinnosťou - tzv. nerezidentom?
K takej situácii dochádza vtedy, ak pracujete v zahraničí a aj tam spĺňate podmienky o daňovom rezidentstve a Slovenská republika má s touto krajinou uzatvorenú zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia.
Miroslava Hrášková
V článkoch sa najradšej venuje problematike daní, dávok a dôchodkov. Okrajovo spracováva aj oblasť financovania bývania, termínovaných vkladov a sporenia. Vyštudovala hospodársku politiku na ekonomicko-právnej fakulte Masarykovej... Ďalšie články autora.