Daň z fiančných transakcií narazila na odpor nielen v opozícii, ale aj u podnikateľov a najnovšie aj v koalícii. Slováci ihneď po jej zavedení prejavili veľký hnev, na sociálnych sieťach ukazovali, koľko peňazí ich denne stojí. Veľká vlna odporu neunikla pozornosti ani koaličným politikom. Strana SNS vyhlásila, že navrhne zrušenie tejto dane a víta aj hlasy opozície. Minister financií však túto daň obhajuje a varuje, že by to mohlo znamenať zrušenie 13. dôchodkov.
Drzá daň, ktorá tu nemá čo robiť
Strana SNS označila transakčnú daň za „drzú“ a žiada koalíciu, aby ju zrušila, lebo nemá čo robiť v slovenskom daňovom systéme. Strana vydala stanovisko, podľa ktorého navrhne zrušenie transakčnej dane do konca júla, najneskôr však do konca tohto roka. „Je zrejmé z prvých dní, že táto daň je pohromou pre malých a stredných podnikateľov,“ uviedla SNS v stanovisku, ktoré cituje STVR.
Podpredseda Národnej rady SR a predseda SNS Andrej Danko neskôr v televíznej diskusii povedal, že osud tejto dane teraz závisí len od premiéra Roberta Fica. V diskusnej relácii TA3 V politike vyjadril nádej, že sa premiér nakoniec rozhodne hľadať alternatívne zdroje financovania štátu a že sa koalícia dokáže na tejto otázke dohodnúť. Ak sa to nepodarí, Danko plánuje navrhnúť zrušenie dane priamo v parlamente, pričom podporu by privítal z akéhokoľvek politického spektra.
Podpora od opozície aj od ministra
Líder opozičného Progresívneho Slovenska Michal Šimečka navrhuje zrušenie transakčnej dane už k 1. máju tohto roka. Vyzýva koaličných poslancov, aby podporili návrh PS, ktorý rieši financovanie miestnych samospráv a zároveň by zrušil transakčnú daň. Podľa Šimečku je tlak verejnosti a časti koalície na zrušenie dane príliš silný na to, aby sa mu dalo dlhodobo vzdorovať.
Minister investícií Samuel Migaľ (nezávislý) v diskusnej relácii Politika 24 v televízii JOJ 24 tiež naznačil, že je ochotný podporiť zrušenie alebo úpravu transakčnej dane, ak sa táto téma dostane na rokovanie koaličnej rady. Podľa jeho názoru by sa mal štát v prvom rade zamerať na šetrenie vo vlastných výdavkoch, než na dodatočné zaťažovanie podnikateľov. Zdôraznil tiež, že súčasná vláda zdedila „veľkú sekeru“ po predchádzajúcich vládach a konsolidácia verejných financií je nevyhnutná.
Kamenický: Otvoríte dvere zrušeniu 13. dôchodku
Minister financií Ladislav Kamenický (SMER-SSD) však naopak transakčnú daň obhajuje. V stanovisku zdôrazňuje, že daň je súčasťou širšieho konsolidačného balíka v hodnote 2,8 miliardy eur a mala by do štátnej kasy priniesť približne 700 miliónov eur. Ak by sa daň zrušila, podľa ministra by bolo potrebné nájsť iné zdroje príjmov, napríklad zvýšením DPH na 26 % alebo dane z príjmu o 13 percentuálnych bodov, čo nikto nechce. Navyše to podľa neho pripravuje opozícii pôdu na zrušenie 13. dôchodkov.
„Ak sa progresívci dostanú k vláde, zrušia transakčnú daň a jej výpadok vykompenzujú zrušením 13. dôchodkov a iných sociálnych benefitov pre bežných ľudí na Slovensku,“ varuje Kamenický v stanovisku, ktoré zverejnil na sociálnej sieti. Treba však dodať, že opozícia nenavrhuje zrušenie 13. dôchodkov. Toto drastické opatrenie však ekonómovia aj odborári považujú za jeden zo spôsobov, ako ušetriť v rozpočte takmer miliardu eur. Vláda Ľudovíta Ódora navrhovala 13. dôchodok urobiť adresnejší, ale nemala v úmysle ho rušiť.
Minister zároveň upozorňuje, že na rozdiel od Maďarska, kde transakčnú daň platia aj bežní ľudia, slovenský model sa vzťahuje len na podnikateľov a nie na obyčajných občanov, dôchodcov či miestne samosprávy.
Zároveň zdôrazňuje, že konsolidácia verejných financií je nevyhnutná na zabezpečenie stability krajiny a že štát sa snaží šetriť aj na vlastných výdavkoch. Podľa ministra vláda dosiahla významné úspechy, keď sa jej podarilo udržať stabilitu verejných financií a potvrdenie ratingov od štyroch medzinárodných agentúr.
„Z transakčnej dane sa snaží opozícia spraviť "bubáka". Odmietam to a oznamujem, že transakčná daň funguje a jej dopady sa populisticky nafukujú,“ dodáva minister.
Ivana Sladkovská
Šéfredaktorka portálu Peniaze.sk. Venuje sa najmä servisným ekonomickým témam štátnych dávok, dôchodkov a sociálnych výhod. Ďalšie články autora.