Všeko o transakčnej dani: nový účet nepotrebujete, ale má to háčik (PREHĽAD)

Ivana Sladkovská | rubrika: Článok | 12. 3. 2025
Transakčná daň, ktorá vstúpi do platnosti už v apríli 2025, prinesie pre podnikateľov nové výzvy a povinnosti. Ako sa budú zdaňovať bežné bankové prevody a aké sú presné sadzby tejto dane? Prinášame vám prehľad, ako presne bude transakčná daň fungovať, ktoré transakcie budú oslobodené od dane a prečo je výhodné mať podnikateľský účet.
Všeko o transakčnej dani: nový účet nepotrebujete, ale má to háčik (PREHĽAD)

Zdroj: DALL·E/IvanaS

Už o pár týždňov vstúpi do platnosti transakčná daň, teda apríl 2025 bude jej prvým zdaňovacím obdobím. Budú podnikatelia potrebovať nové účty? Ako sa bude daň strhávať a aké sú sadzby? Prinášame vám všetky otázky a odpovede.

Ako bude transakčná daň fungovať a aké sú sadzby?

Pri bežných bankových prevodoch, napríklad pri úhrade faktúry, sa bude uplatňovať sadzba 0,4 % zo sumy, maximálne však 40 eur na jednu transakciu. Pri výbere hotovosti bude daň vyššia – až 0,8 % z vyberanej sumy, pričom tu už neexistuje horný limit. Ak podnikateľ používa platobnú kartu, zaplatí fixný ročný poplatok 2 eurá.

Nie všetky transakcie však budú zdaňované. Výnimku majú platby súvisiace s daňami, odvodmi či príspevkami do štátneho rozpočtu. Rovnako operácie medzi účtami toho istého podnikateľa v rámci jednej banky nebudú podliehať dani. Oslobodené od tejto povinnosti budú aj niektoré inštitúcie, ako napríklad školy a neziskové organizácie.

Potrebuje živnostník podnikateľský účet?

Nie, ale oplatí sa mu ho zriadiť, ak ho ešte nemá. Podľa zákona musí podnikateľ realizovať transakcie spojené s podnikaním cez oficiálne nahlásený transakčný účet. Zákon neurčuje, že podnikateľ si musí zriadiť nový podnikateľský účet, ktorý nahlási ako transakčný. Ak už má bežný osobný účet, môže ho nahlásiť ako svoj podnikateľský. To má ale háčik, lebo v takom prípade si musí sám vypočítať daň, podať priznanie a odviesť poplatok. Ak má podnikateľ oficiálny podnikateľský účet, banka strháva a odvádza daň automaticky.

Zákon totiž nerozlišuje medzi bežným a podnikateľským účtom, ale určuje, že každý podnikateľ musí mať účet pre finančné transakcie súvisiace s podnikaním. Niektoré banky umožňujú zmeniť osobný účet na podnikateľský, ale vždy je potrebné overiť si konkrétne podmienky v danej banke. Ak už podnikateľský účet máte, stačí ho v banke nahlásiť ako transakčný.

Ako si zriadiť transakčný účet

Podnikateľom, najmä živnostníkom, ktorí doteraz na všetky finančné operácie používali svoj osobný účet, sa oplatí zriadiť si nový podnikateľský účet vo svojej banke. Na ňom môže robiť finančné operácie súvisiace s podnikaním (platenie daní, odvodov či faktúr) a osobné transakcie vybavovať cez bežný účet, na ktorom nepodliehajú dani.

Podnikatelia musia mať zriadený transakčný účet v banke najneskôr do 31. marca. Tento účet bude slúžiť na evidenciu všetkých finančných operácií, ktoré podliehajú transakčnej dani. Banky sa snažia prilákať podnikateľov rôznymi výhodami, ako sú účty bez poplatkov alebo špeciálne akcie na zníženie nákladov.

Každá banka má mierne odlišný postup pri zakladaní účtu. Napríklad Slovenská sporiteľňa umožňuje založenie podnikateľského účtu online len s občianskym preukazom. Tatra banka taktiež ponúka možnosť otvorenia účtu cez mobilnú aplikáciu. V ČSOB je síce možné účet predregistrovať online, ale podnikateľ musí osobne priniesť oprávnenie k podnikaniu, ktoré nesmie byť staršie ako dva roky. mBank ponúka zriadenie účtu online, telefonicky aj osobne, zatiaľ čo UniCredit Bank, VÚB, Fio banka a Prima banka vyžadujú osobnú návštevu pobočky. V 365.bank si treba dohodnúť stretnutie telefonicky alebo e-mailom.

Pokiaľ by sa podnikateľ snažil obísť transakčnú daň využívaním zahraničných účtov či služieb ako Revolut alebo PayPal, nezbaví sa povinnosti odvádzať daň. Naopak, ešte si pridá prácu s výpočtom dane a platením zvlášť.

 

 

Ako sa vyhnúť transakčnej dani?

Podnikatelia môžu transakčnú daň obísť len dvoma spôsobmi – využívaním hotovostných platieb alebo prijímaním platieb cez platobnú bránu. Prvá možnosť sa týka hlavne podnikateľov, ktorí pracujú prevažne s hotovosťou. Ak zákazníci platia v hotovosti a podnikateľ rovnako v hotovosti nakupuje, transakčná daň sa ho prakticky netýka.

Teoreticky by sa dalo vyhnúť dani aj využitím platobnej brány, cez ktorú by klienti platili kartou. Poplatky za platobné brány sú však často vyššie ako samotná transakčná daň, takže podnikateľ by v konečnom dôsledku zaplatil ešte viac.

O optimalizácii dane z finančných transakcií pre živnostníkov s paušálnymi výdavkami sme už upozorňovali. Stačí, ak si zriadite transakčný podnikateľský účet, na ktorý si necháte posielať platby od zákazníkov a budete z neho platiť len sumy oslobodené od dane, teda odvody do Sociálnej poisťovne a zdravotnej poisťovne a dane. Zvyšok peňazí si môžete previesť na osobný účet, lebo transakcie medzi účtami jedného vlastníka v jednej banke nepodliehajú transakčnej dani. Zaplatíte teda maximálne poplatok 2 eurá za používanie karty.

Ivana Sladkovská

Autor článku Ivana Sladkovská

Šéfredaktorka portálu Peniaze.sk. Venuje sa najmä servisným ekonomickým témam štátnych dávok, dôchodkov a sociálnych výhod. Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Andrej Danko ukázal návrh na ohlodanú transakčnú daň: zmenu by pocítili tisícky ľudí

16. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Andrej Danko ukázal návrh na ohlodanú transakčnú daň: zmenu by pocítili tisícky ľudí

Návrh na zmiernenie transakčnej dane, ktorý predložil Andrej Danko, môže priniesť úľavu malým podnikateľom. Podľa návrhu by sa daň nemala týkať fyzických osôb – podnikateľov a malých... celý článok

Slováci objavili kľučku v transakčnej dani, peniaze si posielajú takmer zabudnutým spôsobom

14. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Slováci objavili kľučku v transakčnej dani, peniaze si posielajú takmer zabudnutým spôsobom

V snahe obísť traksakčnú daň sa niektorí podnikatelia vracajú k hotovostným transakciám, zatiaľ čo iní objavili staronovú možnosť: poštové poukážky. Slovenská pošta hlási zvýšený záujem... celý článok

Daň z DPH aj daňového bonusu: expert upozorňuje na bizarnosť transakčnej dane

11. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Daň z DPH aj daňového bonusu: expert upozorňuje na bizarnosť transakčnej dane

Slovenská transakčná daň dnes zasahuje aj tam, kde to nedáva žiadnu logiku – do platieb DPH aj do vyplácania daňových bonusov. Daňový a odvodový expert Jozef Mihál kritizuje, že štát... celý článok

Transakčná daň vybuchla, hovorí Danko. Chce ju zrušiť, no nie úplne

10. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Transakčná daň vybuchla, hovorí Danko. Chce ju zrušiť, no nie úplne

Transakčná daň, ktorá od svojho zavedenia vyvolala vlnu nevôle u slovenských podnikateľov, sa opäť dostáva do centra pozornosti. Andrej Danko, predseda SNS, sa snaží presadiť jej zrušenie,... celý článok

Danko chce zrušiť „drzú“ transakčnú daň. Kamenický varuje pred zrušením 13. dôchodku

7. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Danko chce zrušiť „drzú“ transakčnú daň. Kamenický varuje pred zrušením 13. dôchodku

Daň z finančných transakcií sa stáva jablkom sváru nielen medzi opozíciou a koalíciou, ale aj medzi podnikateľmi a politikmi samotnej koalície. Strana SNS označila daň za „drzú“ a plánuje... celý článok