Tieto zákonné úpravy by mali prispieť k naplneniu cieľov slovenskej vlády, ktoré sú súčasťou jej programového vyhlásenia. Ide najmä o zjednodušenie odvodového systému, zníženie zneužívania systému nemocenského poistenia, stabilizácia prvého dôchodkového pillieru a podobne.
Nové definície základných pojmov
Na novo sú v zákone definované tieto pojmy:
- zárobková činnosť
- zamestnanec,
- samostatne zárobkovo činná osoba
- zamestnávateľ
- vymeriavací základ
Nové definície pojmov by tak mali lepšie korešpondovať zo zákonom o dani z príjmov a obmedziť možnosti legálneho neplatenia poistného a odstrániť neodôvodnené výnimky.
Nové SZČO
Medzi samostatne zárobkovo činné osoby pribudnú taktiež osoby, ktoré dosahujú príjmy podľa Autorského zákona.
Zníženie možností zneužívať nemocenské poistenie
Aby nedochádzalo k zneužívaniu nemocenského poistenia, sprísňujú sa podmienky nároku na nemocenské dávky:
- nárok na získanie ošetrovného z dobrovoľného nemocenského poistenia je podmienený získaním najmenej 270 dní nemocenského poistenia pre vznikom potreby ošetrovania
- skrátenie ochrannej lehoty na 7 dní (z pôvodných 42 dní)
- predĺženie ochrannej lehoty tehotných žien na 8 mesiacov (z pôvodných 6 mesiacov)
- spresňuje sa spôsob určenia denného vymeriavacieho základu na určenie výšky nemocenských dávok a náhrady príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca
Zmeny v materskom
Doba poskytovania materského sa zvyšuje o 6 týždňov. Teda matka, ktorá porodí jedno dieťa bude poberať materské namesto 28 týždňov už 34 týždňov. Matkám, ktorým sa narodili dvojičky, trojičky sa tak materské poskytuje 43 týždňov (namiesto 37 týždňov).
Tie matky, ktoré sú osamelé, majú aj naďalej nárok na materské po dobu 37 týždňov.
Obdobie poskytovania materského sa predĺžuje aj náhradným rodinám z 22 na 28 týždňov. V prípade prevzatia dvoch alebo viac detí do náhradnej starostlivosti, patrí im nárok na materské po dobu 37. týždňov.
Osamelý poistenec, ktorý sa stará o dieťa prevzaté do vlastnej starostlivosti má nárok na materské i naďalej po dobu 31 týždňov.
Nárok na materské má poistenec najdlhšie do dovŕšenia troch rokov veku dieťaťa. Do 31.12.2010 si mohli nárokovať na materské len poistenci, ktorí prevzali do náhradnej starostlivosti deti mladšie než osem mesiacov).
Od 1.1.2011 došlo aj k zvýšeniu sumy materského na 60 % z vymeriavacieho základu (oproti 55 %).
Zmeny materského sa týkajú aj matiek, ktoré začali poberať materské pred 1.1.2011 a pokračujú v jeho poberaní aj v roku 2011.
Zmeny v predčasnom starobnom dôchodku
Od 1. januára 2011 sa nebude poskytovať predčasný starobný dôchodok poistencovi, ktorý je zamestnaný alebo pracuje ako samostatne zárobkovo činná osoba.
Dôchodcovia, ktorý už poberajú predčasný starobný dôchodok a zároveň sú zamestnaní alebo SZČO sa musia rozhodnúť do 1. marca 2011, či zostanú v zamestnaní (alebo v podnikaní) alebo chcú poberať predčasný starobný dôchodok. Svoje rozhodnutie je potrebné nahlásiť na príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne.
Pokiaľ sa poberateľ predčasného dôchodku rozhodne zostať v zamestnaní alebo podnikať, zastaví Sociálna poisťovňa vyplácanie predčasného dôchodku od 1. marca.
Správny fond
Správny fond Sociálnej poisťovne sa znižuje z pôvodných 2,9% na 2,4% z poistného.
Všetky prijaté opatrenia zároveň znamenajú finančnú stabilizáciu systému sociálneho poistenia a predpoklad pre následné zníženie sadzieb poistného.
Miroslava Hrášková
V článkoch sa najradšej venuje problematike daní, dávok a dôchodkov. Okrajovo spracováva aj oblasť financovania bývania, termínovaných vkladov a sporenia. Vyštudovala hospodársku politiku na ekonomicko-právnej fakulte Masarykovej... Ďalšie články autora.