Konsolidačný balíček je tu a mnoho podnikateľov zaujíma, ako minimalizovať daň z finančných transakcií. Presťahovaním živnosti sa to nevyrieši, zahraničný účet vám pridá ešte prácu navyše. Je však hneď niekoľko legálnych spôsobov, ako túto nepríjemnú daň obísť. Prvú možnosť môžu využiť menší živnostníci, tú druhú aj firmy ako napríklad s.r.o.
Ako bude vyzerať daň z finančných transakcií
V čase vydania tohto článku je konsolidačný balíček v parlamente v druhom čítaní a očakáva sa, že poslanci ho schvália v tejto podobe. Daň z finančných transakcií má byť zavedená od 1.4.2025.
Bankové operácie firiem sa budú zdaňovať. Z každej jednej platby odvedú 0,4 percenta, maximálna suma, ktorú môže tvoriť daň, je 40 eur. Z každého výberu z bankomatu odvedú 0,8 percenta (tu je daň bez horného limitu) a každý rok zaplatia dve eurá za používanie platobnej karty.
Daň budú platiť živnostníci, eseročky (aj jednoosobové) a všetky firmy. Nemusia ju platiť zamestnanci, prenajímatelia nehnuteľností, Sociálna poisťovňa, rozpočtové, príspevkové organizácie či vyššie územné celky. Nová daň by mala podľa rezortu financií priniesť do štátnej kasy viac ako 560 miliónov eur len v roku 2025.
Živnostníci a menšie firmy si tak budú musieť založť v banke podnikateľský účet. Mnohí živnostníci dnes fungujú na osobných účtoch a peniaze zo živnosti sú ich výplatou. Zákon zároveň ukladá povinnosť každému podnikateľovi umožniť platbu kartou. Podnikatelia, živnostníci a firmy však budú mať určité transakcie oslobodené od dane, tými sú platenie daní, odvodov a platby z firemného účtu na súkromný účet, ak ide o účty v jednej banke.
Ako platiť daň z finančných transakcií len pár eur ročne
Táto možnosť je skvelá najmä pre malých živnostníkov, pre ktorých sú príjmy z podnikania predovšetkým osobným príjmom. Potrebujú však osobný účet a firemný účet v jednej banke. Všetky platby od odberateľov si necháte posielať na firemný účet, táto transakcia je pre vás ako prichádzajúca platba bez dane. Z firemného účtu budete platiť odvody do sociálnej a zdravotnej poisťovne a tiež všetky dane. Tieto platby sú od transakčnej dane oslobodené. Následne si zvyšné peniaze môžete previesť na osobný účet, z ktorého môžete platiť všetky osobné výdavky.
Nevyhnete sa síce dvojeurovému poplatku za platobnú kartu, no za spomenuté transakcie nemusíte platiť nič. Zároveň si oddelíte osobné financie od podnikateľských, čo vám veľmi uľahčí účtovníctvo a daňové priznanie.
Ako ušetriť na dani keď ste väčšia firma
Na tento „fígeľ“ upozonil daňový a odvodový expert Jozef Mihál (Demokrati) a umožňuje ho práve novinka v zákone. Každý podnikateľ bude mať povinnosť prijímať platobné karty. Či už prostredníctvom terminálu, alebo QR kódu, aplikácie v mobile alebo cez PayMe. Za platby kartou sa transakčná daň neplatí, podnikatelia zaplatia len 2 eurá ročne za to, že kartu majú.
Ak teda potrebujete napríklad zaplatiť faktúru, môžete ju zaplatiť platobnou kartou pomocou jednej zo spomínaných metód. Takýmto spôsobom môžete vykonať neobmedzený počet platieb v akejkoľvek výške bez toho, aby sa vás týkala daň z finančných transakcií.
Zahraničný účet a podnikanie nič neriešia
Presunúť bankový účet alebo celú firmu do zahraničia je myšlienka, ktorá prebehla hlavou mnohým slovenským podnikateľom hneď, ako sa na verejnosť dostali prvé informácie o novej dani. Avšak, Peter Furmaník, autor blogu Ľudskou rečou pre Forbes uviedol, že tento krok neprinesie žiadne výhody, skôr naopak – spôsobí viac komplikácií.
Podľa Furmaníka, presun firmy do zahraničia nerieši daňové problémy. Daňovníkom je podnikateľ alebo firma bez ohľadu na to, kde má sídlo. Rovnako platí, že založením zahraničného bankového účtu sa daňovým povinnostiam nevyhnete. Ak máte účet v zahraničí, musíte každý mesiac vypočítať a odviesť daň sami. Na Slovensku túto povinnosť vybaví vaša banka.
Ivana Sladkovská
Šéfredaktorka portálu Peniaze.sk. Venuje sa najmä servisným ekonomickým témam štátnych dávok, dôchodkov a sociálnych výhod. Ďalšie články autora.