Parlament v skrátenom legislatívnom konaní odsúhlasil konsolidačný balík v prvom čítaní. Druhé čítanie sa začne v utorok 1. októbra o 9.00 h. Dovtedy budú môcť poslanci na výboroch predkladať pozmeňovacie návrhy.
Ministerstvo financií navrhovalo 17 opatrení, mnohé prešli zmenami a do finálnej podoby sa dostali až po zmenách. Väčšina opatrení nadobudne účinnosť od začiatku roka 2025. Poslanci balík prerokovali v skrátenom legislatívnom konaní na 19. schôdzi parlamentu. Obsahuje dva legislatívne návrhy, ktoré v parlamente podstúpili zmeny prostredníctvom pozmeňujúcich návrhov.
Najväčšou takouto zmenou oproti pôvodnému návrhu je vypustenie vyššej sadzby mimoriadneho odvodu pre energetické firmy.
Parlament odsúhlasil nasledujúce opatrenia na konsolidáciu verejných financií:
Zvýšenie základnej sadzby DPH na 23 % – Zvýšenie základnej sadzby dane z pridanej hodnoty z 20 % na 23 % na všetky tovary a služby, na ktoré sa nevzťahuje iná sadzba DPH.
Zvýšenie sadzby dane z príjmu právnických osôb na 24 % - Vzťahovať sa bude na firmy, ktoré dosiahnu zdaniteľné príjmy vyššie ako päť miliónov eur.
Zníženie DPH na základné potraviny a lieky na 5 % – Znížená sadzba DPH pre niektoré základné potraviny, lieky, učebnice a ubytovanie z 10 % na 5 %, sadzba pre gastrosektor bude 5 %. Zmenila sa aj DPH na knihy, namiesto avizovaných 23 % to bude 5 % a znížená sadzba sa bude týkať aj elektronických kníh a audiokníh.
Zavedenie DPH na ostatné potraviny a elektrickú energiu vo výške 19 % – Základná DPH pre ostatné potraviny a elektrickú energiu bude 19 %.
Zavedenie dane z finančných transakcií– Nová daň z bankových prevodov, nákupov cenných papierov, úrokov z úverov a výberov z bankomatov, ktorá sa bude týkať podnikateľov. Prevody budú zdanené sadzbou 0,4 %, maximálne 40 eur, výber z bankomatu sa zdaní 0,8 % sadzbou. Za platobnú kartu sa bude platiť daň 2 eurá ročne. Od dane sú oslobodené niektoré typy platieb.
Zníženie dane z dividend na 7 % – Daň z dividend sa zníži z 10 % na 7 %.
Zvýšenie ceny mýta pre nákladné vozidlá – Zvýšenie mýta pre nákladné vozidlá, ktoré prinesie dodatočné príjmy pre štát.
Zvýšenie poplatkov za diaľničné známky – Poplatky za ročné diaľničné známky sa zvýšia zo 60 na 90 eur, zvýši sa poplatok za jednodňovú diaľničnú známku.
Zníženie personálnych nákladov v štátnej správe o 10 % – Redukcia mzdových nákladov v štátnej správe o 10 %.
Spomalenie valorizácie platov v zdravotníctve na 3 % – Valorizácia platov zdravotníkov bude pomalšia, o 3 %.
Zrušenie rodičovského dôchodku v súčasnej podobe – Rodičovský dôchodok bude nahradený možnosťou darovania 2 % z daní rodičom.
Zmena daňového bonusu na deti – Daňový bonus na deti sa upraví podľa príjmov rodičov, pričom rodičia s vyššími príjmami stratia nárok na bonus.
Zníženie dane pre malé firmy na 10 % – Malé firmy s príjmom do 100-tisíc eur budú platiť zníženú daň 10 % namiesto 15 %.
Zvýšenie hranice maximálneho vymeriavacieho základu - V dôsledku toho sa zvýšia platby nemocenského, dôchodkového poistenia či poistenia v nezamestnanosti zo 7-násobku na 11-násobom priemernej mesčnej mzdy. Platí od začiatku roka 2025.
Novelizácia zákona o rozpočtovom určení výnosu dane z príjmov pre územnú samosprávu - Zmena financovania materských škôl: Kompetencie prechádzajú z originálnych kompetencií miest a obcí na prenesený výkon štátnej správy. Zníženie percenta podielových daní poukazovaných obciam o 559 miliónov eur.
Úprava zákona o osobitnom odvode z podnikania v regulovaných odvetviach -
Rozšírenie odvetví: Zákon sa rozširuje o ďalšie odvetvie, ktorým je výroba výrobkov z ropy a chemické spracovanie ropy. Účelom je zabezpečiť vyšší príjem z osobitného odvodu pre štátny rozpočet.
Zníženie finančnej záťaže pre regulované osoby: Oslobodenie výnosov z dlhopisov - Výnosy zo slovenských štátnych dlhopisov nebudú zahrnuté do základu osobitného odvodu.
Ivana Sladkovská
Šéfredaktorka portálu Peniaze.sk. Venuje sa najmä servisným ekonomickým témam štátnych dávok, dôchodkov a sociálnych výhod. Ďalšie články autora.